ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ебола е има на река. От '70-те години вирусът направи 17-18 сериозни епидемии в Африка. Вероятният пичинител на болестта са местни прилепи, които са преноситал на болестта, но не умират от нея. Едно малко момче улавя и донася прилеп на семейството си, от който близките му се разболяват и така тръгва болестта.
Това каза националния епидемиолог д-р Ангел Кунчев пред БТВ. Вероятността да се разпространи болестта в Европа е минимална, увери Националния здравен инспектор. Той беше категоричен, че здравните власти няма да го допуснат. Страшна е защото болестта протича много бързо. Тя причинява кръвоизливи до два-три дни довеждат до смърт. Болестта не се пренася по въздушно-капков път.
Доказано е, че всички заразени са имали досег с телесни течности - слюнка, кръв, стомашни сокове, сперма и т.н. Именно заради това заразените обикновено са се грижили за свой болен близък или са участвали в погребението му, обясни Кунчев. Д-р Кунчев успокои, че риск за страната ни почти няма, защото нямаме контакт с районите на епидемията. Той обясни, че граничният контрол на входа на държавите не е толкова важен, защото болестта успява да влезе. По-важен е контролът на илизане от страната.
Да се хване вирусът и да се изолира, посочи Кунчев. Същевременно вчера стана ясно, че починалите от вируса ебола до момента са 1013 човека, а други 1848 души са заразени, по последните данни на Световната здравна организация. В този момент беше обявено, че има съмнения за ебола в Сърбия. 14 души са под карантина и в момента ги изследват.
За евентуална епидемия в Мизия след наводненията, д-р Кунчев коментира, че по-опасна е самата вода, не толкова труповете. Според него хигиената е изключително важна. Според него не бива в никакъв случай да се използва вода, докато не се уверят хората, че е безопасно.