Димитър Абаджиев: В Китай високо се оценява фактът, че България дойде и бе представена на толкова високо ниво
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Димитър Абаджиев, генерален консул на България в Шанхай, КНР, в разговор с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ коментира актуалните обществено-политически теми
Оценка за посещението на българската делегация в Китай и какво реално може да се случи след това посещение
Според Абаджиев посещение с такъв характер е историческо, тъй като в историята на на Китай след 1949 г. е нямало българско посещение на такова ниво. Консулът припомни, че освен министър-председателят, са присъствали и 6-ма министри и 7 народни представители. По думите на Абаджиев сам по себе си, този факт може да бъде основа за развитие на отношенията между България и Китай в много отношения.
Беновска припомни най-важните срещи, които бяха проведени с между българската делегация и представители на управлението в Китай – с премиера на КНР Ли Къцян, с президента Си Дзинпин, с кмета на Шанхай Ян Сюн.
7-ми блок на АЕЦ – Козлодуй
Едно от важните послания според Абаджиев е било изразяването на готовност за съдействие от Китайската страна по отношение на инвестиции за доизграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ - Козлодуй.
„В Китай високо се оценява фактът, че България дойде и бе представена на толкова високо ниво”, отбеляза Абаджиев.
Генералният консул на България в Шанхай отчете, че освен готовност за съдействие в сферата на енергетиката, е заявен и интерес за инвестиции в областта на земеделието и транспорта и са подписани редица важни споразумения.
По думите на Абаджиев има готовност от китайска страна за сериозни инвестиции в АЕЦ - Козлодуй и след около 2 седмици предстои среща в тази връзка, която ще се проведе по време на посещение на китайски представители в България. Абаджиев отбеляза като изключително важно и споразуменията за изкупуването на българския тютюн, както и българското кисело мляко и бялото сирене, което предстои съвсем скоро да бъде финализирано.
Беновска посочи, че Китай е на второ място в света по внос в Европа след САЩ и по цифрите изглежда, че азиатската страна се стреми може би скоро да задмине САЩ. Как малка България ще успее да покрие големите обеми, от които се нуждае Китай?, попита Беновска
„България трябва да гледа своя собствен национален интерес”, смята генералният ни консул в КНР.
Димитър Абаджиев отбеляза, че изключително важно за бъдещото сътрудничество е инициативата на кмета на Шанхай Ян Сюн за побратимяване между София и най-големия китайски град, от което биха могли да се извлекат редица позитиви. Абаджиев допълни, че българските производители могат да спечелят много от търговското партньорство между двете страни.
„Наистина трябва да се отбележи това, че българският премиер доведе такава делегация на такова високо ниво. Това ще доведе до много сериозни последици в областта на българския бизнес, земеделието, инфраструктурата, ядрената енергетика. Похвално е това, което се случи, наистина”, каза Абаджиев.
В очакване на решението на МВФ - каква подкрепа да очаква Китай от Европа по отношение на приемането си в МВФ, на фона на валутния резерв в размер на 3,65 трлн. долара?
„Китай разчита изключително на подкрепа от Европа в това отношение и не е случайно, че страни като Германия, са приели отношенията си с Китай като основен приоритет. Не трябва да се забравя, че под ¼ от цялата парична маса в света - 23 трлн. долара – се намира в Китай”, каза Абаджиев и допълни, че е нормално Китай да има такива очаквания от Европа и МВФ. Консулът прогнозира, че такава подкрепа ще бъде получена, тъй като европейските страни имат интерес от това да окажат съдействие на Китай.
Интернетът в Китай – продължава ли трудната достъпност до интернет услуги да бъде държавна политика, целяща по-ниското ниво на информираност и комуникативност сред младото население на Китай?
„Много от световните социални мрежи и канали за комункация като google, facebook и viber тук са силно ограничени”, отбеляза Абаджиев.
По думите на Абаджиев Китай, като една огромна държава, в много отношения има възможност да си бъде самодостатъчен. Генералният консул отбеляза, че в Китай си имат собствени социални мрежи, които ползват, вместо популярните в цял свят платформи и това е целенасочена държавна политика.
Защо в Китай на всички проверки претърсват и взимат запалките?
„Това са техни правила. В ЕС също има много забранени предмети, които не могат да се пренасят. Тук очевидно запалките се приемат като предмет, който застрашава сигурността”, каза Абаджиев и допълни, че след случилото се в Париж, подобен затегнат контрол е обясним и по-добре да има свръх-мерки за сигурност, отколкото да са снижени мерките за сигурност.