ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има две основни причини за трагедията във варненския кв. “Аспарухово” на 19 юни, когато вследствие на наводнение загинаха 13 души: незаконното строителство и замърсяването със строителни и битови отпадъци. Това показва заключението от проверката на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), съобщи вчера шефът арх. Николай Христов, пише "Труд".
“По план цялото дере трябва да е зелена площ. Ако беше останала такава, наводнението пак щеше да се случи и да е голямо, но не и с човешки жертви”, каза Христов.
Заключението на ДНСК сочи, че конкретната причина е затлачването с боклуци на мост над дерето, което е отклонило водата между улиците “Горна Студена” и “Гривица”, където са пострадали 17 незаконни къщи. Освен това водата е тръгнала по улиците, защото веднага до моста е срещнала препятствието от една къща, също незаконна, каза Христов.
До 2012 г., когато с промяна в закона общината пое правомощията над постройки от този тип, ДНСК е издала 14 акта за събаряне на незаконни къщи в района, от които 12 са влезли в сила и сградите са съборени. Сега обаче проблемът според него е, че общината няма в какво да настани хората от тези къщи, а законът забранява събарянето на домове, които са единствено жилище. “Тези хора с пълно право могат да съдят държавата в Страсбург”, каза той.
Въпреки това до момента общината е съборила 107 опасни сгради в район “Аспарухово”. 30 от тях са търговски обекти, а останалите - къщи. Става въпрос за постройки по протежението на отводнителните дерета. В момента върви оглед на свлачищните райони в квартала. Той трябва да покаже дали има потенциално опасни сгради, които също ще бъдат нарочени за бутане. Това ще стане ясно на по-късен етап.
При всички случаи в ромската махала на “Аспарухово” има още над 100 незаконни постройки, дори и извън опасните зони, уточняват от общината. Някои имат само отклонения от разрешеното строителство, но повечето са напълно незаконни.