ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За съжаление, държавната политика по отношение на устойчивото строителство изостава в нормативната уредба. Това каза служебният вицепремиер и зам.- министър по икономическата политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране Екатерина Захариева пред журналисти, преди откриването на конференция за "Устойчиво развитие на строителния сектор", съобщи "Фокус".
"Трябва да отговорим на очакванията на хората и на европейското законодателство. В Министерството на инвестиционното проектиране зам.-министър Георги Савов работи по изменение на подзаконово-нормативна база. Надяваме се, да има дребни подобрения, макар и с малки стъпки, все пак те да бъдат в правилната посока. Дано сме в помощ на хората и инвеститорите, които искат да влагат средства и усилия в това да опазват околната среда и да направят по-качествен живота на хората”, каза Захариева.
Тя уточни, че са подготвени изменения на наредбата за енергийна ефективност. „От 2018 година всяка една обществена сграда, която се строи или се ремонтира, т.е всяко едно строително разрешение, което се издава трябва да бъде за сграда, която е близка до нулевата енергийна ефективност. От 2020 година, това се отнася и за жилищните сгради. Ситуацията в законодателството в момента е такава, че хората, които влагат средства, опазват околната среда всъщност са ощетени, защото от една страна, те плащат повече данъци, а от друга страна разгърната строена площ се измерва по външните стени. Може би сме една от малкото страни в Европа, в която това се прави. Дори мисля, че сме и единствената, но нека да не бъда крайна. Хората, които влагат във външна изолация, във вграждането на отоплителните и охладителните тела са ощетени откъм разгъната застроена площ”, добави още тя.