ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Вицепремиерът Каракачанов пред медията ни за българите в Албания, новите изтребители, фалшивите новини на БСП и скандалите около Радев и КСНС

НАЙ-ВАЖНОТО

ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Вицепремиерът Каракачанов пред медията ни за българите в Албания, новите изтребители, фалшивите новини на БСП и скандалите около Радев и КСНС

36944
на 16.10.2017
ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Вицепремиерът Каракачанов пред медията ни за българите в Албания, новите изтребители, фалшивите новини на БСП и скандалите около Радев и КСНС

Последното увеличеине на заплатите при военните беше през 2013 г., ще продължи ръста и на пенсиите, допълва още министърът на отбраната

Free Bet Бонус за специалистите в Спортните Залози на efbet.com (18+)

Само преди два дни вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов се върна от посещението си във Франция. Там той имаше важна среща с военния министър Флоранс Парли, както и с парламентарните комисии по отбрана и председателя Жан-Жак Бридли. Това му посещение обаче стана повод името му да бъде намесено в новината пусната от БСП, че голяма част от управляващите са бойкотирали КСНС. Малко след като кацна на родна земя дойде и една добра новина за Каракачанов като лидер на ВМРО, а именно признаването на българската етническа общност в Албания. Полемиките на родна земя обаче, нападките от ДПС към националистите, бойните самолети и всичко останало продължават с пълна сила.

препоръчано

Пред агенция ПИК министърът на отбраната Каракачанов отговори подробно на всички въпроси за Албания, как го приемат в Европа, какви разговори е водил с колегите си от Франция, за увеличението на заплатите на военните, пенсиите и интригите около бойните самолети.

Интервю на Гергана Ингилизова 

- Министър Каракачанов, Албания призна българската етническа общност. Кажете ни обаче какво означава това за нас и какви са заслугите на ВМРО за този исторически пробив?

- Първото нещо, което трябва да стане ясно на всички български граждани, че българското население в Албания е в онази част на Македония, която след 13-та година остава в границите на Албания.Това са бреговете на Охридското и Преспанското езеро, малко по-нататък е районът на Бер. По принцип до преди 50-60 години в Албания имаше около 100 хиляди души, които имаха българско самосъзнание. Една част от тях, са българи с мюсюлманско вероизповедание, другата част са източно православни. Това, което ние се опитваме от 25 години да направим, е да накараме българската държава да се заинтересува от съдбата на тези хора. През тези 25 години след промените ВМРО активно работеше с тези няколко културно-просветни организации на българите в Албания, които търсеха своето призвание преди всичко от българското правителство, което не им обръщаше внимание. С наше съдействие помогнахме на десетки младежи да дойдат и да учат в България, бяха създавани културно-просветни организации в Албания, които на практика помагаха на българите там.

Всички тези години десетки младежи идваха да учат в България, бяха създали с наша помощ едно сдружение на студентите от Албания в България и през цялото това време ВМРО се опитваше да накара държавата да се обърне към проблемите на тази общност. Което беше и за това, защото по този начин се нанася съкрушителен удар на коминтернската теория по времето на Тито и Югославия, че македонците са някаква отделна нация. През всички тези години във ВМРО имаше специален отдел, както за сегашната Република Македония така и с българите в Албания. Всички тези хора, които днес се записаха като българи, за да поискат права и статут на малцинство. За последните 25-26 години, многократно хора от ВМРО посещаваха Албания, работеха с тези хора, развивахме традиционно добри отношения с албанските партии и се опитвахме да накарам българското правителство да обърне внимание на правата на българското население там. За съжаление 2008 година, когато на власт беше. Тройната коалиция, когато беше най-подходящия момент, когато Албания кандидатстваше за член на НАТО и този въпрос можеше да бъде поставен, тогава правителството не пожела да се занимава с този въпрос.

Тук е важно да кажа, че в програмата ни за управление, която беше съставена от Обединени патриоти и ГЕРБ сме поставили отделна точка за работа с историческите български общности и в Македония, Албания, Украйна и Молдова. Радвам се за това, че тези въпроси не само влязоха в управленската ни програма, но имат много силното разбиране от страна на премиера и външния ни министър.

Искам да използвам повода, защото като вицепремиер присъствам на тези заседания, да благодаря на моя колега министъра на външните работи Екатерина Захариева, за това че до последния момент, въпреки някои опити отвън да бъдат разколебавани албанските партии в тази позиции, тя на практика направи всичко възможно за това този въпрос да бъде решен в полза на нашите сънародници в Албания.

- Опити от кого?

- Имаше опити от различни местни организации това да не се случи, от Македония, която също много активно работи на територията на Албания.

- С признаването на българското етническо малцинство, какво се променя за нашите сънародници в Албания?

- Това, което се променя, че по този начин са признати официално от Албанската държава. Не, че до сега държавата им е пречела, те имаха 3-4 български организации, имаше идея да се построи българско училище в Тирана. Но когато ти не съществуваш официално като признато малцинство, чисто административните и бюрократичните промени са повече. Сега, когато нещата са решени според закона, вече е много по-лесно може да се решат въпросите и с образованието на тези хора, с възможността да идват у нас. Това е един много добър акт на добри отношения между България и Албания.

- Само преди два дни се върнахте от посещението си във Франция, където се срещнахте с военния си колега Флоранс Парли. Какво обсъдихте с нея и как прочете срещата ви?

- Първото, което обсъждахме беше идеята за, която и Франция и Германия говорят, а именно за общоевропейската отбрана. Аз изложих своите виждания в тази посока, именно проблемите, които има цяла Европа в това число и България, като гранична страна с нелегалната миграция, с проявите на радикалния ислям, с ислямизацията на част от населението. Запознах я с приоритетите, които България си поставя по време на своето евро председателство и преди всичко темата със Западните Балкани. Като тема, която се очертава като основна по време на българското председателство, за продължаване политиката на интегрирането на страните от Западните Балкани и като Македония и Албания в ЕС.

- Питам ви за тези срещи, не само защото са много важни, а защото от началото на това правителство от опозицията казват, че Европа има проблем с влизането на националисти в управлението. Вие усещате ли различно отношение, имат ли проблем с вас?

- Откакто станах министър на отбраната и бе съставено това правителство, първата среща, която направих в Брюксел беше с генералния секретар на НАТО г-н Столтенберг. От тук нататък на всички тези срещи, които се провеждат министрите на отбраната на страните от ЕС или на министрите на отбраната на страните членки на НАТО, аз контактувам с всичките си колеги. Водил съм разговори с гръцкия си колега, албанския военен министър, италианския колега, сега с френския министър на отбраната, хърватския, така че няма никакъв проблем. Това са някакви опити на част от опозицията, които се опитват едва ли не, че в Европа има някакъв проблем, за това че. Обединените патриоти са в управлението. Ние участваме в управлението и според мен добре си вършим работата, а според мен има и резултати. Ето за това, което говорихме за външната политика, това, което се случи с подписването на договора с Македония.

Това са политически опити на една от партиите в опозицията, а именно ДПС, които не са спрели още от първия ден, когато беше съставено правителството, да пишат доноси до Брюксел и да се опитват да ни злепоставят. Но това честно казано не им прави чест, защото тази политика да злепоставяш страната си, плюейки тези, които управляват, да си измисляш аргументи или да си измисляш тези, които са честно казано обидни за самата страна България не им прави чест. Но всеки сам си избира поведение, а хората виждат.

- Министър Каракачанов бихте ли обяснили какво и това напрежение от страна на БСП за флотилии на НАТО в Черно море, като Нинова поиска премиера Борисов да даде обяснение за това в парламента?

- Това е поредната партенка, няма такава флотилия, нито ще се създава такава на НАТО в Черно море, която да се противопоставя на Русия. Това е поредното внушение от страна от БСП, което беше и в предишното правителство, когато се обсъждаше да се създаде съвместна флотилия между България, Румъния и Турция в Черно море, премиера Борисов реагира много ясно и категорично и заяви, че няма нужда от подобни стъпки, които могат само да влошат отношенията ни с Русия. Даже той се изказа доста рязко тогава. Освен това тук има един друг въпрос, първо трябва да мине през мен като министър на отбраната. Никой до мен като министър на отбраната било от нашите колеги на Балканите, било по линия на НАТО не е поставял такъв въпрос. Това е опит за търсене на евтини политически дивиденти.

- Тоест може да се определи като фалшива новина?

- Това може да се определи като поредната фалшива новина.

- По повод фалшивите новини, премиера Борисов определи като такава и „бойкотирането” на КСНС миналата седмица. Вашето име също бе споменато, като част от хората, които не бяха на срещата при президента. Аргументите на БСП бяха, че заседанието е насрочено отдавна и вие също е трябвало да присъствате.

- КСНС не знам от колко време е насрочено, но към 21 август имах уговорката за това посещение във Франция. Така, че мога да си позволя да отсъствам от едно заседание на КСНС, тъй като имам и други ангажименти.

- Тоест от ваша страна не е имало какъвто и да е опит за бламиране на президента и заседанието?

- Как да го бламирам, като моята програма за посещение във Франция е известна от поне един месец.

- Утре ще присъствате ли на КСНС?

- Този вторник съм в София и ще присъствам.

- Министър Горанов обяви преди дни, че ще има увеличение на заплатите за военните. Бихте ли казали с колко и за всички ли ще е това увеличение?

- Сумата за заплати, с която да се увеличи бюджета в министерството на отбраната специално сумата за заплати е 100 млн. лв. Тези пари аз съм възложил на специална работна група да изработи как да бъдат разпределени справедливо. За да могат онези военнослужещи, които са в поделенията, при по-тежки условия имат повече натоварване, учения и полагат повече усилия да получат по-голям процент увеличение на заплатите.

- Сигурно ще се коментира, че е можело още малко да се отпусне или това беше максимумът на този етап?

- Никога парите за отбрана не може да се каже, че са достатъчни, естествено, че можеше, но има и други неща, които трябва да се правят в държавата. Аз точно по тази причина смятам парите да бъдат разпределени не процентно, защото ако увеличим с 10 процента заплатите на всички едновременно, това означава, че обикновения военнослужещ ще получи 68 лв. увеличение, а пък други ще получат по 200 лв. или 150 лв. За това смятам да се почне от една базова сума, като се увеличи процента на тези, които са в бойните поделения, изпълняват по-тежка служба, за разлика от тези, които имат по-леки задължения. С това целим стимулирането на хората в по-тежки части на армията.

- Смятате ли, че с това увеличение и като вижда, че вече се обръща внимание по отношение на заплащането ще се реши до някаква степен проблема с недокомплекта в армията?

- Проблема с недокомплекта няма да се реши само с това увеличение. Но това е един много ясен знак и пред хората, които в момента служат в армията и правителството има ясно разбиране за проблема, че заплатите за отбраната се увеличават и, че трябва да се подобряват условията на труд и живот на хората служещи в българската армия.

- Министър Каракачанов бихте ли казали от колко време не е имало увеличение на заплатите на военните?

- Мисля, че от 2013 година не е имало такова увеличение.

- Покрай всички скандали през последните седмици се загуби новината за пенсиите, но пък се появи нов проблем пред социалния министър, след като някои от пенсионерите бяха ощетени, което се реши. Но да очакват ли ново увеличение на пенсиите и заложено ли е в бюджета?

- Мисля, че те го обявиха официално, но има още един фактор, който те не могат да оповестят, защото не знаят точната сума в бюджета, а това е онзи ресурс, който имама в така наречените фалшиви инвалидни пенсии. В момента около 1 млн. български граждани вземат инвалидни пенсии. Реалната цифра на хората, които имат здравословни проблеми и заслужават инвалидни пенсии не е повече от 200 хиляди човека. С тази ревизия, която трябва да се направи по отношение на фалшивите пенсии, виждаме, че има цели села, в които малките циганчета са болни от епилепсия, а в други от бронхиална астма, което е абсурдно, това източва бюджета.

Защото ще напомня, че една пенсия за епилепсия е 350 лв., няма как в България да има такъв огромен процент епилептици, повече от колкото в цяла Европа. Само, че има хора, които лъжат системата, незаслужено получават пари, за сметка на тези, които наистина имат нужда от помощ, истинските инвалиди получават също колкото и фалшивите инвалиди, което е несправедливо.

По-предварителни разчети, които мога да кажа, се очакват няколкостотин милиона да бъдат спестени през изминалата година. С тези пари ангажимента, който  имаме като правителство и то по-изричното настояване на Обединени патриоти, с тези спестени пари спестени от фалшивите инвалидни пенсии ще бъде вдигната минималната пенсия и ще бъдат индексирани спрямо нея всички останали пенсии. Но това ще стане, след като се извърши тази ревизия.

- Започнала ли е работа по нея и кога да очакваме промените, защото това е много дълга и трудна процедура?

- Има два варианта, по които може да се работи, като вече са предприети необходимите мерки в социалното министерство.

- Големи полемики има около бойните самолети. Президентът заяви, че се прави всичко възможно да не се закупят, а в същото време ще се ремонтират самолети, които са остарели. Така ли е министър Каракачанов ще се купят ли нови бойни самолети?

- За кои нови самолети говорим, защото в момента от офертата има само една марка нови самолети?

- Президентът акцентира върху нови бойни самолети.

- Нека да изчистим нещата. Аз винаги съм казвал, че когато България купува нови Каракачанов, то трябва да купи нови. Докато в сегашната ситуация от трите оферти само едната е за нови и при това настояване при това положение да се купят нови самолети, означава да купим един-единствен от трите участници в проекта. За това аз смятам, че трябва да търсим начини за закупуване на нови самолети. В това време, докато  тече целия този процес, България трябва да ремонтира наличната си авиация и да я направи пригодна за изпълнение на бойни задачи, а тя съвсем не е малка.

Имаме изтребители МИГ-29, имаме и бомбардировачи СУ-25, имаме самолети L-39, които реално погледнато половината са в хангарите и имат нужда от нови двигатели, модернизация и поддръжка. Пълно престъпление е, тези самолети, които не са лоши, много по-добри са от тези, които имат някои други страни членки на НАТО, те да стоят в хангарите, а ние да говорим само за купуване на нови самолети и грешка. Тези самолети, освен това имат ресурс още поне 13 години минимум, като начало.

Аз казвам, че първото нещо, което трябва и съм задвижил още юни месец с меморандума, който сме подписали с РСК МиГ за ремонт на самолетите ни. МиГ – 29 и СУ-25, като в това време ще водим разговори и за нови самолети, като това ще се реши от правителството и парламента. Моето предложение и мнение е, че ние трябва да говорим за нови самолети, дали ще са от една, втора, трета марка, аз умишлено не искам да говоря за определена марка, за да не се усъмни някой, че имам лични пристрастия. За мен е важно да имаме бойни самолети, които да си изпълняват задълженията, а искам да са нови, за да имат по-дълъг ресурс на изпълнение. Да купуваме 2-3 ръка, които ще ползваме 15 години и ще ни струват колкото да вземем нови е абсолютно недалновидно и икономически неизгодно.

- Като говорим за икономически рентабилно, редно ли е според вас на този етап, с този бюджет и проблемите, които имаме в различни сектори да искаме да похарчим 1.5 млрд., което е възможно да се отложи във времето и на този етап да го спестим?

- Ние не можем да го спестяваме дълго. Тук искам да ви поправя, като ви кажа, че сумата не е 1.5 млрд., а е над 3 млрд., защото 1.5 млрд. е само половината от ескадрилата, която трябва да бъде закупена, за цялата сумата е 3 млрд., като сложим и допълнителния боен комплект, който трябва да се закупи, сумата става над 3 млрд. За това казвам, че ние трябва да търсим вариант за нов боен самолет, на приемлива цена и по схема за максимално разсрочено изплащане. За да не се усеща това толкова от бюджета.

- Министър Каракачанов, вие го обяснявате добре, но все пак се насажда усещането от различни страни, че правителството не желае да закупи тези самолети, че сега ще оправяме руските бракми.

- Това, което притежаваме в момента, като авиация му трябва само ремонт и модернизация и може да бъде използвано до 2029 година. Те не са бракми, а са много по-добри от самолети, които ни се предлагат като втора и трета ръка. Много е важно да кажем, че с ремонта на старите самолети не се отлага купуването на нови, те, освен това трябва да вървят паралелно. Ремонтът е въпрос на икономически интерес и да правим това, което е правено 20 години, да ги продаваме на безценица, което е правено до сега. Сега говорим за старите самолети с вас, но става дума за МиГ-29. Една ескадрила МиГ-21 я продадохме на Хърватия и то на много смешни цени преди години, само че на хърватите това още им е основният боен самолет, който е по-стар от МиГ-29. Под формата оставете ги старите „бракми” бяха продадени много самолети, други нарязани на скрап, което е абсолютно престъпление.

Това, че ти искаш да купиш нов изтребител не означава, че не трябва да се поддържа старата техника, която способна да изпълнява задачите си. Нека да бъдем честни, с половин ескадрила нови изтребители, дали ще са „Грипен”, F-16 или нещо друго, с 8 самолета ли ще си изпълняваме задачите на авиацията, това е абсолютно несериозно.

За това докато текат преговорите за закупуване на нови самолети ние трябва да ремонтираме тези, които имаме.

- Взехте ли решение на какъв етап да се върне проекта за закупуване на нов боен самолет?

- Решение не е взето, защото парламента взе своето решение преди седмица. Предстои да направя предложение, да го разработим в Министерството на отбраната и да бъде направено. За мен вариантът е преговори за закупуване на нов изтребител, ако щете дори тези три фирми, които предлагат изтребители, но нови.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО)
ново
Днес: 10
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК