ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Красимир Каракачанов проговори за съставянето на новия кабинет, министерството на отбраната и кризата в Македония

НАЙ-ВАЖНОТО

ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Красимир Каракачанов проговори за съставянето на новия кабинет, министерството на отбраната и кризата в Македония

57379
на 28.04.2017
ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Красимир Каракачанов проговори за съставянето на новия кабинет, министерството на отбраната и кризата в Македония

Коалиционното споразумение между ГЕРБ и Обединените патриоти вече е факт. Лидерът на ГЕРБ и бъдещ премиер Бойко Борисов взе мандата за съставяне на правителство и предстоят едни от най-важните разговори - за министерските кресла. За това потърсихме лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, чието име е почти сигурно за поста на министър на отбраната, а това на лидера на НСФБ Валери Симеонов - за вицепремиер. Така ли е и какви още министерства ще заемат патриотите, как ще се отрази на страната ни кризата в Македония  - потърсихме за коментар Красимир Каракачанов. 

WINBET – Ултра завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

препоръчано

Интервю на Гергана Ингилизова

- Г-н Каракачанов, вчера подписахте коалиционното споразумение, но трудната работа по съставяне на стабилно правителство май започва сега, така ли е?

- Коалиционното споразумение и приоритетите бяха по-дългата част от работата, защото става въпрос за документи с текстове, които трябва да се прецизират. Може би по-трудната част, може би, защото още не е започнала е разговора за съответните ресори, за участието в правителството. Това е нещо, което предстои.

- Да разбираме, че разговори по темата за министерства и имена на обсъждани, въпреки че мандатът вчера бе взет от ГЕРБ?

- Към този момент разговори за имена няма, те ще започнат скоро.

- Обсъждахте ли колко министерства ще имате от Обединените патриоти?

- Не, и това не е коментирано. Смятам обаче, че има логика, която би трябвало да бъде следвана при определяне на съответните параметри, на база представителство.

- За никого не е тайна, че вашето име се спряга за министър на отбраната, истина ли е? 

- Спряга се и за други неща се спряга. Ваши колеги бяха написали, че съм щял да ставам вицепремиер по сигурността и т.н. За съжаление част от вашите колеги, когато нямат информация започват да гадаят и пускат в публичното пространство свои предположения. Няма лошо. Както се казваше в един американски виц „не е важно какво говорят за теб, а правилно да ти споменават името“.

- Да предположим, че вие сте бъдещият военен министър, говори се, че ген. Константин Попов ще поеме комисията по отбрана. Вие как бихте работил с него и какви са ви впечатленията?

- Той е един от най-добре подготвените български генерали. Той беше началник на генералния щаб, един човек с огромен професионализъм, компетентен, диалогичен. Когато той беше началник на отбраната аз бях в комисията тогава, работихме перфектно. Ние имаме едни и същи виждания за това как трябва да се развива българската армия, познаваме се с него от две години и не виждам никакъв проблем да работим заедно, дори смятам, че е един много добър вариант.

- Служебното правителство започна стъпки за закупуване на боен самолет „Грипен“. Какво е вашето мнение по въпроса?

- Дали това е най-добрия вариант не мога да кажа, трябва да се запозная с всички предложения. От това което стана ясно е, че е имало три варианта, за три различни самолета и е избран един. Другите бяха „Ф16“, „Юрофайтър“ и „Грипен“. Аз имам свое виждане за нещата, което е на принципна основа, но преди да видиш какви са били параметрите на предложенията, които са направени и от другите, не е редно да се произнасям, кой е най-добрия вариант, защото не съм запознат с подробностите.

Както знаете, в една подобна крупна сделка, която ще струва доста пари на българския данъкоплатец, нюансите са много важни и е възможно да направя изказване и да взема становище, по което не съм детайлно запознат. Не съм участвал работата на тази ведомствена група, не съм чел доклади, това, което знаете вие, а може би вие знаете повече.

- Трябваше ли служебното правителство да предприема тази стъпка в последните си дни? Имаше слухове, че президентът Румен Радев лобира за този самолет още докато беше шеф на ВВС.

- Това, което казвате за президента Радев, аз не съм чул да лобира, но съм чувал становища, че той е за „Грипен“. Като командир на ВВС той многократно е поставял въпроса за модернизацията на българската авиация и за нейните проблеми, както и за купуването на самолети. Дали служебното правителство е трябвало да предприема тази стъпка е друг въпрос, факт е, че го е направило. От тук нататък новото ръководство на министерството на отбраната и новия министър, неговия екип и министерски съвет следва да проучат въпроса и да вземат правилното решение.

- Казахте, че с ГЕРБ преговори за имена на ваши министри не са обсъждани. Все пак обаче няма как да нямате вие от ваша страна готови, които да предложите, когато дойде този момент?

- Имаме разбира се, но не бих казал имена. Не е редно да се прави през медиите. Би могло да се изтълкува лошо, както от колегите от ГЕРБ, както и от колегите от НФСБ и Атака, като някакъв опит аз да налагам някакво мнение. Всъщност  с колегите ми от НФСБ и Атака, г-н Симеонов и г-н Сидеров сме имали разговори и знаем кой какво предлага, но не е редно тези неща да се обсъждан публично, преди да сме ги сложили на масата за разговорите с ГЕРБ.

- Темата за Македония е не по-малко важна в последните часове. Днес в зала, ако правилно съм разбрала, заявихте, че не одобрявате част от исканата обща декларация на БСП, защо?

- Не съм казал че не одобрявам, а че България не трябва да взема страна в политическия спор. Защото в Македония става въпрос за една брутална битка за власт. В декларацията на БСП осъдих някои нюанси, защото са известни връзките на БСП със социалдемократическия съюз и Македония по партийна линия.

В този конфликт обаче става въпрос за борба за власт. Нито Груевски, нито Заев за цвете за мирисане. И двамата са еднакви. И двамата са част от проблема, като в тази борба се разиграва етническия проблем, което опасно. На второ място, ако пламне гражданска война в Македония е опасно за всички съседни страни, за целия регион. Спомняме си какво беше през 2000 година, когато имаше опасност в България да влязат над 100 хиляди бежанци от конфликта, който беше в Косово. Тогавашното правителство на България не позволи това да се случи и изнесе един бежански лагер в Македония.

Най-малкото обаче са бежанците. В един такъв въоръжен конфликт по време на предишната гражданска война в Македония участваха десетки и дори стотици доброволци от Пакистан, Иран, муджахидин и всякакви други, които идваха да се бият под знамето на пророка, тъй като албанците да мюсюлмани. Друг е въпросът, че битката на албанците въобще не беше на религиозна основа и албанците в Македония, като изключим новопоявилата се партия „Беса“, която също е от проектите на Ердоган, останалите албански партии са светски и не са религиозно настроени. Но имаше десетки хора, дори имаше арестувани муджахидини, които се биеха за албанците на религиозна основа. И тези хора няма от къде другаде да минат и един от маршрутите им е именно България.

Преминаването въобще на подобни хора през нашата територия е проблем и не трябва да се допуска. За това не само ние, но и останалите балкански страни, имаме интерес този конфликт да бъде потушен и да се търси политическо решение на кризата. Макар, че ще бъде много трудно, защото двата лагера са сериозно настроени и компромис помежду си трудно ще намерят. Докато не се изразходят като авторитет и Груевски и Заев, тези двамата трудно могат да постигат компромис в името на някаква по-голяма цел.

И двамата са готови да стигнат до крайности, като например Груевски използвайки македонизма, като една крайна форма на национализъм, а пък Заев е готов на компромиси с албанските партии, включително да признае идеята за двуезичност в страната и албанския да стане втори официален език, приема платформи и документи които са изработени в Албания, с една единствена цел - да получи подкрепата на албанските партии и да вземе властта.

- В конфликта между тези два фронта, възможно ли е да се включи и Ердоган, казвате „Беса“, след референдума Турция стана доста непредвидима?

- Намесата на Турция е отдавна, още преди 7-8 години там влезе фондацията „Тика“, която започна да създава своя база на религиозна основа. Това е много опасно фондация, която прокарва политическите идеи на Анкара. Сега се появи партията „Беса“, това е албанска дума, партия, в която има и албанци и турци и всякакви мюсюлмани. А как се казва партията, която в България играеше същата игра – ДОСТ. Един много интересен сценарии на думи, които имат някакво значение. Та тази партия вече е в македонския парламент.

- Вие пък се похвалихте, че успяхте да спрете ДОСТ да влезе в българския парламент.

- За щастие успяхме. Разликата между двете държави обаче е голяма. България е с 1400-годишна история. За добро или за лошо в 1300 от тези 1400 години, Македония е част от българската история. Ние не можем да бъдем незаинтересовани. Така наречената македонска политическа държавност е от 91-ва година. За това България не е страна, която така лесно може да бъде превзета. Историческата памет, политическата традиция в България е по-различна.

За това в Македония е по-лесно да се създават такива партии. Но е една част от проблема, защото Груевски, който дирижира тези размирици по улиците, всъщност е човекът, който провеждаше най-отвратителната антибългарска политика в последните 25 години, откакто съществува държавата Република Македония. В същото време България има интерес да се запази териториалната цялост на Македония, нейния суверенитет и ние не би трябвало да участваме в сценариите по дестабилизация, ние трябва да бъдем генератор на успокоителни идеи и инициативи. Именно заради сигурността на целия балкански регион и на България. Някои анализатори сега говорят „дайте да ги приемем в НАТО и ЕС“, тук категорично не. НАТО и ЕС, тогава когато техния политически елит си коригира политиката спрямо България.

Не може да създаваш държава на базата на измислена идентичност, която я създаваш като враждебна на българския народ, крадейки българската история, това са фактите. Никой няма нищо против, да кажат, ето нашите първи идеолози на македонизма са другарите от коминтерна в Москва, другаря Йосиф Бростито, червеното знаме и петолъчката родиха Македония, това е нашето начало на историята, съгласен съм, така е. Те даже имат в техния музей пишеща машина, на която е написана македонската азбука и се гордеят с това. За каква древна идентичност говориш тогава. Идентичността на Македония преди 44-та година е част от българската национална история. Ако ти отричаш този фундамент от историята, как очакваш населението в Македония да има правилно съзнание и посока в православното българско население.

Факт е, че една част от населението в Македония имат македонско етническо съзнание. Те са поделени на две, едните смятат, че са със славянски произход, другите вярват от опита на Груевски, че това е някаква атнична македонска нация от Александър Македонски. Друг е въпросът Александър Македонски, който е бил хомосексуалист, какво потомство е можел да сътвори, но това е друга тема. Докато другата част от населението си има българско самосъзнание и ние държим тези хора да бъдат уважавани.

- Как бихте коментирали скандала по линията Дончев-Гергов-Цацаров?

- Тук има много интересни въпроси, на които трябва да се отговори, преди да бъде квалифициран. Защо след като тази среща се е провела на 18-ти март, става достояние месец по-късно? Каква е целта на това огласяване сега? Защо някой, който е провел срещата месец по-рано, сега огласява какво се е говорило, не е ли това някакво тичане пред вятъра. Такива въпроси си задавам аз. На 18 март БСП все още се надяваха, че ще спечелят изборите, това пък обяснява ролята на Гергов като някакъв умиротворител и посредник на такива срещи. Само, че не се случи това, което той си представяше. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 19 март САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 19 март
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО)
ново
Днес: 54
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК