ЕКСКЛУЗИВНО! Социологът Андрей Райчев пред ПИК за оставката на Борисов, бъдещето на парламента и мажоритарния вот

Интервюта

ЕКСКЛУЗИВНО! Социологът Андрей Райчев пред ПИК за оставката на Борисов, бъдещето на парламента и мажоритарния вот

103683
на 14.11.2016
ЕКСКЛУЗИВНО! Социологът Андрей Райчев пред ПИК за оставката на Борисов, бъдещето на парламента и мажоритарния вот

Последвайте ни в Google News Showcase

Андрей Райчев е социолог, един от създателите на "ГАЛЪП Интернешънъл - България" и един от най-точните анализатори на българския политически живот. Пред ПИК той повдигна завесата за бъдещето на държавата, след като премиерът Бойко Борисов депозира оставката си, за мажоритарния вот и бъдещите парламентарни избори.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

Интервю на Гергана Ингилизова 

- Г-н Райчев, преди часове премиерът Борисов депозира оставката на правителството. Какво ще се случи от тук нататък, за да може държавата да излезе от тази криза?

- Тук искам да ви кажа, че вашата агенция може да се гордее, защото в интервю с Ива Николова аз първи в България заявих какво ще стане в България. Ние сме първите социолози в моята агенция, които видяхме победата на генерал Радев. Имате пълното право в ПИК  се обявите за първата медия, която го е съобщила. Колкото до хаоса, за момента такъв няма, но има опасност да възникне, поради особеното действие на една забрана в повече. Ако не бяхме три месеца преди края на мандата на Росен Плевнелиев, той просто щеше да си назначи служебно правителство в рамките на около една седмица. Но тук се усложнява от това, че той няма право да разпуска парламента. Има конституционни елементи, които не бих искал да коментирам, защото не мога да твърдя със сигурност какво ще стане, но има много лесен изход.

Най-лесно е двамата президенти днес да се разберат за името на служебния премиер и ключовите министри

Ако те се разберат днес за имената, това ще бъде едно малко по-дълго служебно правителство, нищо друго. Друг е въпросът, че за сега няма ясен отговор кой трябва да определи изборите - Плевнелиев или Радев. И това не е въпрос на тяхна воля, а какво повелява нашата Конституция, за което трябва да се произнесе Конституционния съд. За това казвам, че тук хаос няма. 

- При положение, че между партиите има неразбирателство - какво ще се случи тогава?

- Това Народно събрание ще съществува още около месец и половина, така че там едва ли ще се постигне нещо. Трябват нови избори, за да се уточни волята на народа за това, кой да бъде премиер на държавата. 

- Все повече се говори и за въвеждането на мажоритарния вот, както и за Велико Народно събрание. Има ли бедеще в тази посока според вас?

- За Велико Народно събрание трябва огромно мнозинство в Народното събрание, което е изключено.

Не виждам предметът на Великото Народно събрание, то трябва да има ясна цел

Не се свиква като обикновения парламент изобщо, а по даден въпрос, като например присъединяване на някакви територии, смяната на вида и устройство на държавата, за това го забравете това Велико Народно събрание. Колкото до способността на този парламент да промени избирателната система, аз лично се съмнявам в нея, дори не по политическите причини, каквито има много, но и по технически. Такава промяна, ако ние искаме да се случи и да превърнем страната в хаос, изисква много сериозна подготовка с различни експерти в период между 3 и 6 месеца. Нито един експерт не каза по-малко от два месеца, а този парламент няма да съществува месец и половина, да не говорим за повече. Аз съм песимист, че това Народно събрание може да го направи, освен ако не предприеме някакви глупави действия, с които наистина да се създаде хаос. Волята на народа е за мажоритарни избори, но какви точно не е казал. Освен това референдума юридически не е задължителен и в този смисъл те имат воля за това, но нямат задължение да го направят толкова бързо.

- Чуха се коментари, че мажоритарният вот е опасен - ще има купуване на гласове, а в парламента ще влязат определени хора.

-  Разделете страната на 240 участъка като за всеки от тях стои въпросът за мажоритарен избор, получава се следният ефект - средният размер на един такъв участък е 27 хиляди души, значи трябва да разделим страната на 240 парчета по 27 хиляди души, това е действието което се извършва. От тези 27 хиляди души гласуват от порядъка на 15 хиляди, това означава, че във всеки така образувал се избирателен район със 7 или 8 хиляди гласа ти можеш да спечелиш или с 5-6 хиляди гласа да отидеш на балотаж.

Това наистина рязко ще повиши възможността богатите хора да влияят на изборите и да си избират персонални депутати

Това е най-лошото което може да се случи на страната и нашия парламент ще заприлича на украинския. Надявам се това да се избегне, защото има много други мажоритарни системи. Най-добрата изобщо е германската, при нея има 120 мажоритарни, а към тях се добавят толкова пропорционални, за да се възпроизведе съотношението и на партиите, както се казва гласуваме за депутати и за канцлер. Тя също изисква обаче известна подготовка, а при такъв вариант страната ще е разделена на 120 парчета, което пак не е лесно. В този смисъл аз съм песимист и мисля, че чак следващия парламент ще може да прави нещо подобно. 

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
ПИК TV! Депутатът Драгомир Драганов от ГЕРБ подаде оставка, ролята на Асен Василев за скандала в митниците отпада от дневния ред - НА ЖИВО ПИК TV! Депутатът Драгомир Драганов от ГЕРБ подаде оставка, ролята на Асен Василев за скандала в митниците отпада от дневния ред - НА ЖИВО
ново
Днес: 29
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК