ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лихвите по кредитите ще продължат да намаляват, независимо от сътресенията в банковия сектор, прогнозират експерти.
Причината е ожесточената конкуренция между финансовите институции, особено след премахването на таксите за предсрочно погасяване на кредита. Новите условия влизат в сила до дни – от 23 юли с промените в Закона за потребителския кредит, пише ТВ7.
От следващата седмица се очаква да отпаднат основните такси по кредитите - за предсрочно погасяване, за усвояване на кредита и за годишно обслужване.
Засега очакванията, че банките ще компенсират това с повишение на лихвите не се сбъдват.
68% от клиентите обаче очакват банките да компенсират отпадането на едни такси с други, а половината - че цената на кредита няма да се промени съществено, показва проучване на финансовия портал "Моите пари".
Нови такси пък сменят отпадналите. Такава е например таксата "ангажимент", която в някои банки неофициално заменя отпадащата такса за усвояване на кредита. Досега това е била условна такса, начислявана само, ако след превеждането по сметката кредитът не бъде усвоен в срок. В постоянна може да се превърне и таксата за юридическо обслужване на документите за покупка на имот. Очаква се обаче наплив от желаещи да рефинансират.
Единствените такси при рефинансиране ще останат разходите по учредяване на нова ипотека, нова оценка на обезпечението, заличаване на съществуваща ипотека.
С влизането на закона се очаква банките да предложат и договори за кредит, според които, ако човек не може да изплаща заема е достатъчно да върне жилището. Очаква се обаче при тях банките да отпускат по-малко от половината от цената на имота.