Желю Желев пред ПИК и "Ретро": Не е задължително ДПС да влезе във властта, по-важното е да не пречи. ГЕРБ трябва да има здрава основа под краката си!

ЧАС ПИК

Желю Желев пред ПИК и "Ретро": Не е задължително ДПС да влезе във властта, по-важното е да не пречи. ГЕРБ трябва да има здрава основа под краката си!

20640
на 22.10.2014
Желю Желев пред ПИК и Ретро: Не е задължително ДПС да влезе във властта, по-важното е да не пречи. ГЕРБ трябва да има здрава основа под краката си!

Последвайте ни в Google News Showcase

Докторът по философия Желю Желев е един от първите дисиденти в България и съосновател на сформирания на 3 ноември 1988 г. Клуб за гласност и преустройство. Автор е на книгата “Фашизмът”, която е забранена три седмици след появяването й през 1982 г. На 7 декември 1989 г. д-р Желев застава начело на новосъздадения СДС, а през 1990 г. Великото народно събрание го избира и за президент. На изборите за държавен глава през януари 1992 г. д-р Желев е преизбран на най-високия пост в държавата, където остава до януари 1997 г. Основател е на фондация „Д-р Желю Желев” и на фондация „Балкански политически клуб”

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано


- Държавата в момента е в патова ситуация – имаме победители на изборите, но нямаме победени. Ще успее ли Бойко Борисов да състави кабинет, д-р Желев?

- Не мога да кажа, все още се водят преговори с парламентарно представените политически сили. Но бих желал наистина Бойко Борисов да направи правителство. Важното е да се излезе от критичното положение. Не трябва да има илюзии, че ето на, без компромиси и усилия ще се оправят нещата. Трябва да се създаде правителство на националното съгласие, за да може с общи усилия да се решат проблемите. В противен случай хората отново ще им припомнят на тези в Народното събрание, че вече знаят как трябва да се контролира демокрацията.

- Според вас ГЕРБ и БСП ще успеят ли да си „стиснат ръцете” в името на спасението на държавата?

- Коалиция може да се направи в критични времена с всички партии – и големи, и малки. Най-добре е, ако те са по-големи, със своя тежест пред избирателите. За съжаление нашите политици не могат да правят компромис и искат да управляват, както се казва, „на инат”. Трябва да се изостави този тъп маниер. Като сложите един път, втори път, трети път хора, които не могат да управляват, тогава просто не ги назначавате.

- А трябва ли да се допусне ДПС отново във властта?

- Не е задължително ДПС да влезе във властта, по-важното е да не пречи. Защото ГЕРБ наистина трябва да има здрава основа под краката си.

Но вместо постоянно да се дава за пример германския модел на коалиционно споразумение, аз ще ви припомня за една широка коалиция, която вече се е случвала в България – и това е правителството на националното съгласие на Димитър Попов. В него се събраха експерти от СДС, БСП, БЗНС и независими, което и тогава плашеше много хора, но това правителство си свърши перфектно работата. Това стана след падането на Луканов от власт в края на 1990 г. и народът излезе по улиците.

Положението в страната се изостри и дори имаше закани за физическа разправа. Тогава аз извиках лидерите на парламентарно представените партии и им казах: „Г-да, не се мотайте, а съставяйте бързо правителство. Тук не става дума кой да остане във властта, а какво да направим, за да не се стигне до катастрофа. Погледнете през прозореца - заседанието беше в Президентството - и вижте какво става навън”.

Тогава Нора Ананиева от БСП, която не беше глупава жена, каза: „Как не ви е срам, президент Желев, ние спечелихме тези избори, а вие искате да се откажем от управлението”. „Съжалявам г-жо, но ако не постигнете съгласие, утре някои от нас могат да увиснат на въжетата”, отвърнах безапелационно. Това сякаш отрезви главите им и всички седнаха на масата на преговорите.

- Ако съгласието между ГЕРБ и БСП е трудно по чисто идеологически причини, как си обяснявате поведението на Реформаторския блок?

- Не познавам в подробности отношенията, които имат партиите в Реформаторския блок. По принцип всяка една от тях трябва да излезе със своя платформа, а не един да налага вижданията си върху всички.

- Според вас има ли Иван Костов пръст в тази бъркотия сред Реформаторите, която се създава основно от наследника му в ДСБ Радан Кънев?

- Според мен Костов е изживял времето си политик. А кой стои зад тази бъркотия, не мога да ви кажа, но трябва на всяка цена да се разберат.

- Борисов се закани, че ако не излъчи кабинет, ни чакат нови избори по Коледа. Докъде ще ни доведат те?

- До диктатура. Да се надяваме, че това няма да стане. Вижте, България вече е член на Европейския съюз и да се допусне такова нещо в границите на тази организация, ще бъде голям позор. Затова трябва всички лидери на парламентарно представените партии да направят своите компромиси, за да вървят напред нещата.

- Кой е най-големият мит, който разбивате в най-новата ви книга „Митове и легенди за българския преход”?

- Легендите са няколко, не е една. В нашето общество все още се разпространяват митове за разрухата, която е донесла демокрацията и за прекрасния живот през социализма.

Известно е, че подобни неистини могат да се поддържат, както от личната користна заинтересованост, така и да се подхранват от невежеството или недостатъчната информираност на хората. Затова съм се постарал в книгата „Митове и легенди за българския преход” най-широко да осветля, какво се случи в България и кои са виновниците тя да тръгне по изкривен път.

- Куфарчетата с парите, които родиха родните капиталисти, мит ли са или реалност?

- Не са мит, разбира се. Ако някой говори, че това е мит, просто лъже. Но в първите години на демокрацията за куфарчета не се говореше, този въпрос възникна доста по-късно. Ние знаехме, че има откраднати пари, но това е ставало очевидно чрез външнотърговска банка. Някои от БСП предложиха тогава радикалната мярка да се закрие тази банка. Така бяха прерязани връзките на външнотърговските дружества с държавата и те преминаха в частни ръце. За съжаление това важи и за много други неща.

- Една от легендите в най-новата ни история е, че Андрей Луканов е създателят на СДС. Каква е истината?

- Луканов не е имал никаква роля. СДС беше публично създадено пред българския народ. Това беше една демократична антикомунистическа опозиция, която имаше куража и волята да наложи своите ценности, доколкото можеше, разбира се. Държавна сигурност и Политбюро обаче създаваха митове, че те са създали такава организация.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
Васил Тончев с ТОП прогноза пред ПИК TV: Борисов бие на вота - вариантите за мнозинство са два и той вече ги е набелязал. Но вървим към нова спирала от избори (ВИДЕО) Васил Тончев с ТОП прогноза пред ПИК TV: Борисов бие на вота - вариантите за мнозинство са два и той вече ги е набелязал. Но вървим към нова спирала от избори (ВИДЕО)
ново
Днес: 121
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК