ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Болна от рядко заболяване се оплака от дискриминация. До 2005 г. държавата е покривала лекарството, което пациентката трябва да приема постоянно. Към днешна дата обаче тя е принудена да си го заплаща сама. Причината е, че медикаментът бил изваден от списъка с лекарства, които Здравната каса покрива, заради което болната потърсила съдействието на Комисията за защита от дискриминация.
Руска Кискинова от Сливен страда от рядкото заболяване есенциална тромбоцитемия. То се характеризира с увеличен брой тромбоцити в кръвта, което може да доведе до образуване на тромби и съответно до инфаркт или инсулт. Болестта не се лекува, но броят на тромбоцитите може да се поддържа в норма с постоянен прием на лекарство. Такова е било отпускано някога на Кискинова безплатно. Днес обаче тя трябва да си го купува, разказва пред Дарик тя.
„Беше 140 лева, намалиха го малко, към 40 лева струва. Аз цял живот трябва да го взимам. А дозата се увеличава. От начало беше през ден по едно хапче, сега вече, за да се държи кръвта в норма, го взимам всеки ден. Но както виждам се влошава кръвта и трябва да увеличаваме дозата”, обясни жената.
Този факт накарал пациентката да се чувства дискриминирана като се съпоставя с болните от Алцхаймер и Паркинсон, чиито основни лекарства се заплащат от Здравната каса.
От своя страна от Министерството на здравеопазването посочват, че за да започне да се покрива един медикамент, фирмата производител трябва да подаде заявление за включването му в списъка със заплащани от касата лекарства. Такова заявление не е постъпвало до Комисията по цени и реимбурсиране.
Друг бил въпросът, че държавата покрива алтернативни лекарства, от които Кискинова можело да се възползва. Според пациентката обаче личният и лекар не й ги препоръчвал. Днес Комисията за защита от дискриминация проведе заседание по случая. Тъй като той не бе изяснен докрай, се насрочи ново заседание за края на следващия месец.