ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на правосъдието Екатерина Захариева търси подкрепа за промените в Закона за съдебната власт от парламента, като провежда серия от консултации с парламентарно представените политически сили. Захариева е провела срещи с всички парламентарни групи с изключение на „Атака” и ПФ, съобщи пред журналисти самата тя. „Срещите с парламентарните групи не са приключили. Аз поех ангажимент преди внасянето на законите да ги представя на всички парламентарни групи с надеждата да ги подкрепят. Надявам се да ги подкрепят. Считам, че съдебната реформа е една от най-важните реформи”, коментира още правосъдният министър.
Захариева вчера проведе и едночасова среща с БСП. След края й депутатът от левицата Янаки Стоилов поясни, че БСП са били информирани, че правителството ще има готовност в началото на март да внесе следващите от конституционните промени, тази за ЗИД на Закона за съдебната власт. „Това очертава твърде кратък срок на обсъждането на тези важни въпроси в Народното събрание, тъй като преди края на март, съгласно конституцията, те трябва да бъдат приети.
В резултат на тези промени ВСС ще се раздели. Ще се подготви процедурата за участието на магистратите в прекия избор чрез, който те да излъчват представителите си във квотата на ВСС от съдебната власт”, заяви Стоилов. БСП са поставили и редица въпроси, които се отнасят не само до промените в Закона за съдебната власт, тъй като, според Стоилов, той е важен, но само косвено може да допринесе за подобряване на правосъдието. „Затова за нас е много важно да бъдат подготвени промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които да съдействат за ускоряване на съдебния процес, за ясно уреждане на предварителните проверки, които се правят, за да може да не се протакат процедурите, а да има ясно предявяване на обвинения и развитие на предварителното производство, а по-нататък и евентуално внасянето на резултатите в съда”, категоричен бе Янаки Стоилов. Той поясни, че след това от левицата очаквали да бъдат приети и някои промени в Гражданско-процесуалния кодекс, които да засилят контрола върху съдебно-изпълнителното производство и да се предотвратят случаи на злоупотреби, каквито съществуват в момента.
„Имам предвид някои действия на частни съдебни изпълнители, тъй като се създават условия за злоупотреби. Очакваме и промени в Търговското законодателство, което да предотврати кражбата на фирми и опита за преразпределяне на бизнес”, добави депутатът. Той коментира, че разговорът със Захариева е бил насрещен.
„По повод на поставените от нас въпроси Захариева очерта график на инициативи. По част от тези въпроси вече се работи активно в Министерството на правосъдието. Ще очакваме до средата на тази година всички тези въпроси да бъдат реализирани”, подчерта Янаки Стоилов. Той добави, че на срещата депутатите от левицата са поставили и въпроса за надзорните функции върху прокуратурата по линия на ЕС.
„Може би тук тълкуването ни е различно. Захариева го смята като въпрос на споделена отговорност, а ние като критична оценка за състоянието на досъдебното производство“, обясни Стоилов и добави, че е станало ясно, че ще бъдат използвани и други експерти, които имат опит в управлението на съдебната дейност и администрация.