Знаете ли колко са паметниците на Св. св. Кирил и Методий у нас и по света? Вижте кои са най-забележителните сред тях! (СНИМКИ)

Книги

Знаете ли колко са паметниците на Св. св. Кирил и Методий у нас и по света? Вижте кои са най-забележителните сред тях! (СНИМКИ)

142672
на 24.05.2018
Знаете ли колко са паметниците на Св. св. Кирил и Методий у нас и по света? Вижте кои са най-забележителните сред тях! (СНИМКИ)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

"Много паметници на светите братя Кирил и Методий се издигат и в България, и извън нейните предели – техният брой е над осемдесет." - отбелязва писателят документалист Иван Първанов в нашумялата нова книга на издателство "Милениум" "Българските паметници". Днес, когато всички тези монументи са окичени с цветя от благодарните потомци, разгръщаме страниците на патриотичния илюстрован том, за да разгледаме по-отблизо някои от най-интересните монументи на първоучителите:

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

"Първите паметни знаци на първоучителите у нас са каменните оброчни плочки от втората половина на XIX в., когато 11 май е включен в оброчните празници. Тогава създателите на славянската писменост са приемани като покровители на селския труд.
Най-старата намерена досега такава пластика е от 1874 г. и е открита в село Големаните, Великотърновско. Висока е 95 см над земята, широка 65 см и дебела 15 см.

В София

Най-монументалният паметник на св. св. Кирил и Методий е този пред Националната библиотека в София, носеща техните имена. Той е дело на скулптора Владимир Гиновски и архитекта Иван Иванчев.

Конкурсът за него е обявен през 1963 г., когато библиотеката е преименувана от „Васил Коларов“ на „Св. св. Кирил и Методий“. Самият паметник е построен през 1972-ра и е открит през 1975 г. Фигурите са
високи по 4,2 м и представят двамата братя с тяхното изключително творение – азбуката. Те са изобразени в цял ръст, изправени. Кирил е вдясно и в дясната си ръка държи перо. Между двамата се вижда свитък, на който са изписани първите букви от азбуката. В лявата си ръка Методий държи книга. Лицата на светите братя излъчват спокойствие, мъдрост и целеустременост. Паметникът е считан за един от най-добрите постижения на българското монументално изкуство. Негово копие има и в двора на българското посолство в Рим.
Един от най-новите паметници на светите братя е този пред входа на НДК в София. Композицията се казва „Аз, Буки, Веди“, а неин автор е младият скулптор Красимир Трендафилов-Ботрен. Паметникът е сравнително модернистичен и абстрактен и отразява схематично фигурите на двамата братя, издигащи се от една обща основа – каменна колона, върху която са изписани букви от азбуката.

В Казанлък

Първият паметник със скулптурни изображения на Кирил и Методий в България е издигнат през 1932 г. в Казанлък, в двора на тогавашното Девическо училище –
днес Хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий”. Фигурите са изработени от преподавателя по рисуване Иван Топалов и са отлети от бронз в Държавната военна фабрика и в Механотехническото училище в града.

В Пазарджик
За особено въздействащ се смята 5-метровият бронзов монумент на светите братя в Пазарджик, който ги представя с позлатени ореоли, държащи в ръце свитък с кирилицата, който също е позлатен. Този блясък отличава паметника от всички други. Той е открит на 24 май 2005 г. и е дело на скулптора Спас Кирчев, който дарява труда си, и на архитект Нина Костадинова-Васева. Изработката на монумента струва 47 хил. лв., събрани от дарения и предоставени от общината.

В село Керека
Малцина са онези, които знаят, че най-старият паметник на Кирил и Методий се намира в дряновското село Керека. Той е издигнат малко след Освобождението и е открит на 6 април 1885 г. за 1000годишината от смъртта на Методий. Идеята е на местното читалище и на родолюбивите дейци – учителя Дончо Момчев и двамата свещеници Димитър Лафчиев и Рачо Цочев. Паметникъте от камък, върху който е издълбан надпис: „В памет юбилея на 6 април 1885 г. по случай тесящелетието от смъртта на св. Кирила и Методия“. Отначало паметникът е поставен в средата на църковния двор, а до входа са засадени два салкъма, символизиращи светите братя. По-късно паметната плоча е преместена в двора на училището. През 2016 г. плочата е основно почистена.

В Пловдив
Особено внимание заслужава и паметникът в Пловдив, открит през 1996 г., с автор скулпторът Петко Москов. Паметникът е разположен между сградите на църква и гимназия, носещи имената на двамата братя. Същият скулптор е автор и на паметника в Асеновград. Москов е удостоен с честта да подари своя скулптура на двамата славянски първоучители лично на папа Йоан Павел II по време на посещението му в България през 2002 г.

В Добрич
Паметникът на Кирил и Методий се намира пред сградата на Централната поща. Висок е 9 м и е издигнат през 2007 г. по проект на скулптора Никола Богданов. Средствата за построяването са събирани от дарения в продължение на пет години.

В Плиска

Паметници на Кирил и Методий има също в Стрелча – с автор Спас Кирчев, в Благоевград – на Николай Терзиев, и в Плиска – като част от уникалния културно-исторически комплекс „Двор на кирилицата“. Инициатор за създаването на комплекса е Карен Алексанян. Светите братя държат заедно книга, в която са изписани буквите от глаголицата, а от двете страни на ослепително белия паметник и в целия двор са подредени поотделно буквите на кирилицата, високи по 2 м. Скулптурите на двамата братя, както и на тази на свети княз Борис, която се намира в „Двор на кирилицата“, са изработени от Бехчет Данаджъ.

В село Дивиля
През 2011 г. е открит дървен паметник на двамата братя в земенското село Дивиля. Той е изработен от дърворезбаря Боян Александров от Перник по идея на бившия учител и кмет на селото Георги Андреевски. Скулптурата е поставена в центъра на селото, където в продължение на дванайсет години твори художникът Владимир Димитров – Майстора.

Във Враца
До 2007 г. официално се знае за десет паметника на светите братя у нас. Последният е открит на 24 май във Враца и е дело на скулпторите Георги Тешков и Моника Игаренска. Направен е от бронз и
е висок 5 м.

В Чикаго
Паметник на Кирил и Методий има и отвъд океана. Той се намира в църковния комплекс „Св. София“ в предградието Дес Плейнс, в Чикаго, щата Илинойс. Планира се изграждането на още един паметен знак
на славянските първоучители в Чикаго, пред сградата на българския православен храм „Св. Иван Рилски – Чудотворец“, където през 2016 г. е открит паметник на Левски. За изграждането му общината отпуска половин милион лева.

В Русия
В Русия 24 май също се чества като Ден на славянската писменост и култура и Ден за възпоменание на славянските първоучители Кирил и Методий. Празникът се възражда през 1986 г., а през 1991 г. с Указ на Президиума на Върховния съвет на Руската федерация е обявен за официален. Паметници на двамата братя има в Москва, Липецка област, Мурманск, Самара. Първите паметници в Русия датират от XIX в. и са част от бронзовия монумент „Апотеоз на славянството“ в Новгород (1862 г.). Той представлява огромна камбана, на върха на която са фигурите на св. св. Кирил и Методий.
Техни паметници има още в Мурманск - точно копие на този пред Националната библиотека в София и в това няма нищо чудно, тъй като е подарък на руския народ от българския. През 1992 г. паметник на първоучителите е изграден и в Москва на Славянския площад, като в постамента на паметника е вграден вечен огън, донесен от Божи гроб.

В Москва

В Чехия, Словакия и др.

Кирил и Методий са почетени с паметници и в Словакия, Чехия, Унгария, Германия, Сърбия и Македония. Именно в Чехия и Словакия още през средните векове са издигнати първите паметници на двамата братя. Най-старите скулптурни изображения са в катедралата в Прага и параклиса „Св. Йоан Предтеча“. Сред останалите паметници в чешката столица са и тези в храма „Св. св. Кирил и Методий“ в кв „Карлин“, в църквите „Св. Вацлав“ и „Св. Игнац“, в Хусовия храм, както и скулптурната група „Кирил и Методий сред народа на Моравия“ на Карловия мост в Прага. В Бърно, Словакия, статуи на първоучителите има в църквата „Св. св. Петър и Павел“ и пред Доминиканската църква. Паметници има също в градовете Велеград, Бочурище, Требич, Рожков, Нитра. От името на словашкия народ в Рим също има няколко паметника – в църквата „Св. Климент“, в базиликата „Санта Мария Маджоре“ и в базиликата „Санта Праседе“.

В град Нитра, Словакия

 

Книката "Българските паметници", която заслужава място в библиотеката на всеки български дом, можете да поръчате на тел.: 02/879 40 06, на email: [email protected] или през сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Можете да ги откриете и на столичните адреси: бул. "Княгиня Мария Луиза" 92 и ул. "Николай В. Гогол" 24 (входът е от ул. "Янтра"). 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
Викат Бойко Рашков в комисията в парламента, която нищи ОПГ-то в Митниците! Хората на Слави: Това, което чухме от МВР, е скандално! Даваме договора с Боташ на българската прокуратура (ВИДЕО) Викат Бойко Рашков в комисията в парламента, която нищи ОПГ-то в Митниците! Хората на Слави: Това, което чухме от МВР, е скандално! Даваме договора с "Боташ" на българската прокуратура (ВИДЕО)
ново
Днес: 93
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК