На Мондиала - огромен трилър! В лют спор - Роналдо пропусна дузпа! "Мореплавателите" и "персийците"... (ОБНОВЕНА)

48596
на 25.06.2018
На Мондиала - огромен трилър! В лют спор - Роналдо пропусна дузпа! Мореплавателите и персийците... (ОБНОВЕНА)

Големият герой до момента за Португалия на световното първенство – Кристиано Роналдо, едва не провали родината си при равенството 1:1 с Иран.

Петкратният носител на Златната топка изпусна дузпа и му беше спестен чист червен картон, но въпреки това иберийците стигнаха до точка, благодарение на фамозен гол на Рикардо Куарешма в самия край на първото полувреме.

И при двете спорни положения главният съдия Енрике Касерес се допита до ВАР, но не стана ясно защо не изгони аса на Реал Мадрид за удар с лакът срещу противник, акцентира "Гол".

Мачът на "Мордовия Арена" в Саранск беше изключително напрегнат и реферът общо три пъти използва ВАР, като последният беше при дузпа за Иран в продължението на сблъсъка. От нея Карим Ансарифард не сбърка и оформи крайното 1:1.

В крайното класиране Португалия и Испания завършиха с по 5 точки, но "Ла Фурия" зае 1-та позиция заради по-добра голова разлика – 6:5 срещу 5:4. На 1/8-финалите Роналдо и компания ще срещнат Уругвай, докато Испания ще играе с Русия. Иран (4 т.) и Мароко (1 т.) пък напускат Мондиал 2018.

Фернандо Сантош изненадващо заложи в титулярния състав на Рикардо Куарешма. В атака действаха голямата звезда Кристиано Роналдо и Андре Силва, Адриен Силва също стартира срещата. Опитните Пепе и Жозе Фонте оформяха центъра на защитата. Сардар Азмун пък поведе атаката на Иран, голмайсторът на холандското първенство Алиреза Джаханбахш също стартира.

Още от самото начало иберийците наложиха свиреп натиск и в 3-ата минута Жоао Марио с технично отиграване намери Кристиано Роналдо. Звездата овладя чудесно, освободи се и стреля от близка дистанция, но вратарят спаси. После Алиреза Беиранванд и Сайед Езоталахи не се разбраха, Марио се възползва и отправи свиреп удар, който мина над напречната греда.

Португалия продължи да атакува и стигна до няколко корнера, от които не успя да се възползва. След четвърт час игра Вахид Амири спъна Андре Силва на удобна позиция, но ударът на Роналдо срещна стената. Постепенно Иран изнесе играта в по-предни позиции и в средата на полувремето Алиреза Джаханбанкш беше изведен на чиста позиция след грешка на Пепе, но Руи Патрисио предвидливо излезе и пръв стигна до топката.

До края на полувремето "мореплавателите" продължиха да атакуват, но удар от дистанция на Кристиано излезе в аут. Така се стигна до 45-ата минута, когато Рикардо Куарешма вкара брилянтен гол. Ветеранът направи двойно подаване с Адриен Силва и с удар с външен фалц прати неспасяемо кълбото в далечния горен ъгъл за 1:0!

Втората част започна много напечено. В 50-ата минута Роналдо беше повален в наказателното поле, но главният съдия от Парагвай Енрике Касерес остана безмълвен. След подсказване в слушалката от "тъмната стаичка", той се допита до ВАР и посочи бялата точка. Зад топката застана Кристиано, който стреля в долния ляв ъгъл, но Бейранванд с чудесна намеса остави "персийците" в мача. Това беше шести пропуск за звездата от бялата точка за родината си от 14 опита.

След това "мореплавателите" натискаха, но не можеха да стигнат до втори гол. В 72-ата минута Иран създаде най-доброто си положение. Току-що появилият се на терена Саманд Годос овладя пред пеналта и шутира по земя, но милиметри го разделиха от целта. Десетина минути преди края Роналдо удари с ръка съперник. Съдията се допита до ВАР, но вместо да изгони Роналдо, му показа само жълт картон.

В 90-ата минута Седрик Соареш игра с ръка в наказателното поле и след ново гледане на видео, реферът отсъди дузпа. Зад топката застана Карим Ансарифард, който едва не скъса мрежата за 1:1! В следващата атака Иран можеше да стигне до исторически обрат, но Мехди Терем изпусна от чиста позиция.