ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Станишев събира Радев, Борисов и Каракачанов заради европейската отбрана (СНИМКИ/ОБНОВЕНА)

НАЙ-ВАЖНОТО

ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Станишев събира Радев, Борисов и Каракачанов заради европейската отбрана (СНИМКИ/ОБНОВЕНА)

42698
на 16.10.2017
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Станишев събира Радев, Борисов и Каракачанов заради европейската отбрана (СНИМКИ/ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Тук можеш да видиш най-новите казино игри от efbet (18+)

Темата за сигурността събира президента Румен Радев, премиера Бойко Борисов и заместникът му и министър на отбраната Красимир Каракачавом във Военния клуб в деня на авиацията на дискусия, организирана от лидера на ПЕС Сергей Станишев.

препоръчано

Започва дискусията "Заедно в сигурността. Ролята на България в общата европейска отбрана". Освен държавниците във форума се включват и политици от различни партии, политолози, анализатора, журналисти, представители на гражданското общество и научните среди.

Форумът бе открит от председателя на Български атлантически съюз Сомолон Паси, който е модератор на дискусията.

По случай празника на ВВС първи думата имаше президентът Радев, като бивш пилот. Той честити 105-годишнината на българските авиатори и благодари на Станишев за поканата. 

"Идеята за обща европейска отбрана не е нова и съществува и в първите договори и в Лисабонския договор. Той регламентира постоянни структури на сътрудничество. Този дебат се разгоря отново след конфликта в Украйна. Европа погледна на проблемите на сигурността и от сдруги ъгъл. След срещата на Г-7 това лято европейските лидери в лицето на Меркел и Юнкер заговориха открито, че сигурността на Европа не може да се очаква в чужди ръце. Макрон отиде и по-далечи  заговори за военната мощ като  начин за отстояване на политиките на Европа. Заговори и за обща военна академия. Виждаме всеобхватен подход и тази обща военна мощ е разглеждана като нов импулс за обединение на Европа", заяви Радев. 

По думите му това поставя и редица проблеми като този с военното строителство на общата европейска отбрана. "Бъдещите европейски сили не могат да заместват НАТО, а само да допълват НАТО. Това поставя големия дебат за техните структури, ръководство. Другият проблеми е фрагментацията на европейската военна индустрия. В ЕС има 176 основни въоръжени платформи, а в САЩ са 30. В ЕС има 17 типа основен боен татнк. Финансовите загуби от такъв подход се явяват от 50 до 100 млрд. евро на година. Но пък насилственото обединяване противоречи на принципите на конкурентността и свободния пазар", допълни Радев. Той заяви, че засега Юнкер правилно е отложил обсъждането на тази тема за по-късен етап, като сега се насочат усилия към първите стъпки - общите изследователски програми. 

"Големият шанс на България е да бъде страна в тези процеси. Трябва да покажем зрялост и трябва да покажем, че можем да генерираме способности и да бъдем лидер по време на европредседателството да поставяме точните теми по проблемите на сигурността. Първият ни проблем е нашето отношение по проблемите на сигурността - дали ще инвестираме в нашата сигурност, за да гарантираме собствения си суверенитет или ще направим, защото така ни е наложено от нашите съюзници. Или пък за да задоволим исканията на шепа военни, на гърба на обществото, което има също множо нужди.

Трябва да преодолеем изоставането на процесите за въоръжението на армията. Към момента ние не можем съществено да допринесем за генериране на способности в обща европейска отбрана. Ние не можем да комуникираме с останалите дори, защото например дори транспортните ни вертолети не разполагат с подсигурена гласова система. Не можем и да участваме в единното информационно пространство.

Крещяща е нуждата военните да продължат да водят военна подготовка. Но ако инвестираме задълбочено в техника, няма да останат ресурси. Трябва да преценим какъв ще е пътят за новата техника и едва тогава да решим проблема с ремонтите на старата. Нашият военно-промишлен комплекс в последните години има значителен ръст, но той е базиран на технологии за производство на стрелковото въоръжение с образци от съветско време. Ако конфликтите затихнат, и нашето производство ще затихне, защото няма модерни системи", допълни Радев. Четвъртият проблем според него е и фрагментацията на военните изследвания. 

"Убеден съм, че имаме потенциал по време на европредседателството да поставим значими теми. Имаме шанс страни като нашата да станат активен участник в интегрираната отбрана, изследвания и военна промишленост. На първо място трябва да се изградят критериите да участие в общата отбранителна система и така да са поставени, че страни като България да могат да се присъединят. Също така трябва да се поставят критериите за участие в общия военноизследователски фонд и трябва да водим дебата така, че и България да може да е активна страна. България трябва да постави във фокуса на политическия дебат вариантите за трансформация към общо европейска отбрана", заяви още Радев. 

"Темата за сигурността е вече основна, след киберзаплахите, тероризма, военните действие в Близкия изток. Всичко това изисква европейски отговор, защото НАТО не е създадено за това. То отговаря за териториалната цялост на държавите, но не и е за подобни вътрешни проблеми за сигуростта. Америка все повече се затваря след избирането на Тръмп и има необходимост сами да повишим ефективността на отбраната в ЕС", заяви Сергей Станишев. По думите му има крещяща необходимост от повишанате ан разходите са отбрана, защото в света има състезание по този показател и всички големи сили увеличават в пъти разходите за отбрана. 

"Европейските граждани около 70% казват, че искат обща европейска отбрана и политиците трябва да отговорят на това очакване. ЕС традиционно е мека сила и това е предимство и възможност на ЕС, която трябва да се опази и развива, защото големите предизвикателства не могат да се решат без политически решения. Никакви стени не могат да ни опазят от миграционните потоци, но е очевидно, че наред с това трябва да покажем капацитет и способности в отбраната и сигурността, иначе в този свят никой няма да чуе Европа и да й обърне внимание. Само след няколко дни в Брюксел ще се проведе европейски съвет и премиерът ще участва там, а темата ще за сигурността ще е основна и затова ние тук започваме дискусията по-рано", обяви Станишев.

„Първо всички признават, че нито една от европейските страни сама, дори и най-големите не могат да се справят с рисковете в сигурността и отбраната. Това два пъти повече важи за средни и малки страни, с по-малки способности като България“, каза Станишев. „Трябва да сме наясно, ако ние сами не покажем способности, не модернизираме българските въоръжени сили, никой няма да ни иска в това сътрудничество, което се предвижда. Защото от всяка страна ще се очаква капацитет“, допълни Станишев. 

На свой ред вицепремиерът Красимир Каракачанов заяви, че няма страна в света, която да има водеща икономическа и политичекта роля, без да инвестира в отбрана. Според него сътрудничеството във военно-промишлената област трябва да включва всички страни, а не само големите. Това би гарантирано по-ниски цени и повече възможности.

„Може ли да има обща европейска сигурност и обща европейска армия? Може, защото ако няма обща европейска отбрана и не се стигне до обща европейска отбрана ЕС ще загуби ролята, която и без това не си е издействал“, каза той. Според него може да се постигне обща европейска отбрана, ако по-малко се говори в Брюксел. „Може, ако ЕС се откаже или определени фактори се откажат от един Европейски съюз на две скорости. Може, ако има повече политици в Европа като г-н Макрон“, заяви Каракачанов. По думите му обща европейска отбрана и обща европейска армия са абсолютно необходими. „По отношение на сътрудничество във военно-промишлената област, ако този проект означава да бъдат включени всички онези страни, включително малките като България, в един справедлив, отворен принцип, има смисъл от това“, заяви вицепремиерът. "Когато говорим за военно-промишления комплекс, правителството разглежда нещата свързани. В проектите за модернизация, в повечето от тях - възможността ние да включим възможностите на нашия военно-промишлен комплекс са големи и ние не трябва да пропускаме тези възможности", заяви Каракачанов. 
По темата с модернизация на армията, Каракачанов заяви, че страната ни изостава в този процес. Каракачанов обърна внимание, че процесът се влачи от десетилетия. Министърът на отбраната постави въпроса - модернизация или мотивация. "Първите 15 до 20 години след промените, в армията се пипаше с мръсни политически ръкавици. Всички тези неща нанесоха огромно поражение върху съзнанието и мотивацията на българското войнство. Това, което се опитваме да правим, нещо, което не е правено от 2013 г. - увеличение на заплатите на военнослужещите", обясни той.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК