Извънредно! Откриха гроба на хан Аспарух! Находката е световна сензация (обновена)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българинът от Украйна Иван Петрович Ангелов проучва откриването на гроба на Аспарух, съобщи електронният в. „Целокупна България”, орган на Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ) и Асоциацията на българите по света, цитиран от Bnews.
Сънародникът ни в Украйна Иван Петрович Ангелов откри гроба на хан Аспарух на територията на днешен завод в Запорожието по карта от 1930 г.,
останала от украински археолог, който се смята за първооткривателя на могилата, където е погребан основоположникът на българската държава..
Това съобщава електронното издание "Целокупна България", което е орган на Асоциацията на българите по света и на Българската академия на науките и изкуствата.
54-годишният инженер-строител е потомък на бежанци от Стара Загора в Украйна преди 150 г. Сънародниците ни там са известни като таврийските българи.
Ангелов случайно попаднал на отчетния доклад на украинския археолог Владимир Автономович Гринченко, който обявил през 1930 г., че е направил откритие – научната му експедиция е попаднала на гроба на кан Аспарух – третия син на великия български владетел кан Кубрат.
Древният тангранийски храм бил с големина 71 метра на 51 метра и се намирал в малкото по това време селище Запорожие, което не след дълго се превръща в индустриален център.
Скоро след откритието си Гринченко е хвърлен от Сталин в затвора, където остава няколко години. А когато е пуснат на свобода, живее кратко и не успява да докаже тезата си.
В доклада си обаче той записал, че във височайшата гробница той и екипът му открили златно стреме, оръжие със същите знаци, като на сабята на Аспарух.
Намерен е и златен лъв, със същите размери и очертания, като този на кан Кубрат.
Сред археологическите трофеи имало много златни, сребърни и метални предмети, някои от които отишли в различни украински музеи, а други били загубени. Сред най-ценните находки е Сребърен орел, на чиито гърди със старобългарски руни е изписано името Исперих.
Иван Ангелов успял да издири дъщерята на Владимир Гринченко – Светлана, за да разбере повече подробности около разкопките.
Той се добира до картата за разкопки на Гринченко, съхранявана от Института по геология.
Така открива точното място на Аспаруховия гроб. Оказало се, че в земята не са останали никакви исторически находки, а самото място се намира в двора на огромния завод Запорожкокс.
Други учени, сред които българският археолог Георги Костов и украинската му колежка Злата Александрова Лвова, също са поддържали тезата, че откритият гроб е на Кан Аспарух.
Немалко украински археолози, като Георги Шаповалов например, поддържат друго мнение – че откритите останки от височайшо погребение са на княз Светослав.
С разрешение на официалните власти и собствениците на завода на 12 декември 2010 г. Иван и други родолюбиви българи успяват да сложат мемориална плоча, на която е отбелязано, че тук археологът Владимир Гринченко е открил гроб на представител на рода Дуло.
Знакът на известния български род също е намерил място на обелиска. Около паметната плоча са наредени 33 камъка, които символизират 33-мата войници, загинали в тежко сражение с хазарите
заедно с Аспарух в битката при остров Хортица. Броят на камъните отговаря и на броя на 33-те български села в Запорожието.
Ангелов се надява и други съвременни учени, археолози и историци да се произнесат по казуса за гроба на кан Аспарух.
По повод 150-годишнината от преселението на българите в Таврия, Иван Ангелов и Анатолий Велчев правят 1000-километров велопоход из България. Вече са минали повече от половината път.
Очаква се на финишират в края на месеца във Варна, откъдето тръгнаха на 5 август т. г. Двамата бяха изпратени на дългия пробег с водосвет, организиран от Асоциацията на българите по света, чиито членове са двамата родолюбци.