ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Иманяри от цялата страна луднаха за имането на Рустем Паша край Арбанаси. Около двете старинни чешми до селото, известни като Голямото и Малкото Лако, има множество ровове, направени в търсене на имането. В района са правени импровизирани биваци, където явно търсачите са си почивали, пише „Борба”. До един от тях пък даже бе забравен метален шиш, с който се тества почвата.
„Има доста набези, смята се, че тук е минавал римски път, а чешмите са още оттогава. Има и ранновизантийски резервоари. Направили сме екопътеки в района. Нормално е да търсят съкровища, има множество легенди за такива и това сигурно ги е привлякло. Щом не спират да търсят, може и да има нещо”, коментира кметът на Арбанаси Тошо Кръстев.
В района обаче упорито върви мълва, че наскоро златотърсачи, дошли чак от София, с детектори засичат златна монета. Изваждат я, но така и не успяват да засекат останалите. Според ферман на Сюлейман Великолепни от 1538 г. земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица се даряват на великия везир Рустем паша, зет на султана. В поменатия ферман четирите селища са под общото название Арнабуд Кариелари.
Според оскъдни сведения от онези времена приближени на управника опитали да откраднат събраните и приготвени за доставка в Цариград данъци. Рустем обаче узнал за това и пратил войска. Крадците успели да се измъкнат със златото, което успели да скрият до „нишан” (белег) край Арбанаси. Чешмите са укритието, смятат иманяри.
„Всяка иманярска инвазия е свързана с легенда. Аз обаче не смятам, че тук има нещо ценно, а е по-скоро фолклор. Тук не съм идвал от години. Богдан Султов е проучвал района”, коментира шефът на Регионалния исторически музей Иван Църов.
Край една от чешмите личат прясно изкопани дупки, дълбоки около метър. В близост се намира и древен резервоар, който също е бил пробит, за да се види дали има нещо вътре. Интервенциите на търсачите обаче са факт.
Това е поредната история, свързана с намерено злато в Арбанаси, разказват местните. Преди десетина години регионът буквално бе „запален” от вестта, че в една от чешмите в самия център на селото при ремонт е намерена тава с жълтици. Естествено, тогава работещите на обекта отрекоха, но пък съмненията останаха.