Имотният пазар в Пловдив замириса на арабски пари

Региони

Имотният пазар в Пловдив замириса на арабски пари

52556
на 16.10.2017
Имотният пазар в Пловдив замириса на арабски пари
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Преди десетина години много семейства се втурнаха да купуват жилища за децата си, идващи да учат в Пловдив. Нашенецът бързо си направи сметката - вместо да пълни джоба на рентиери, той реши да инвестира същата сума в покупката на жилище за студента. След 5 години имотът може да се продаде или да се даде под наем. Така вложението ще продължи да му носи доходи.  

Строителните предприемачи бързо се адаптират към ситуацията. Така на имотния пазар се появиха много нови кооперации - общото между тях е, че повечето са в близост с висшите учебни заведения. Техните инвеститори пък се надпреварват да купуват все „по-високооборотни” терени. Възловите локации са покрай ресторант „Стадиона” и мол Пловдив до Братската могила, в близост с ВМИ, Аграрния университет и Хирургиите на Пещерско шосе. 

Оказва се, че много от новите сгради, както и изградените луксозни "частни общежития" за студенти са изградени с арабски пари.  

Къде строят фирмите с капитали от Близкия изток. Квартал „Мараша”, особено района около Университета по хранителни технологии, е сред предпочитаните места за живеене и арабите бързо са го разбрали. Високооборотни са и жилищата около мол Пловдив до Братската могила. Най-апетитните локации, когато става дума за жилища с цел бизнес, са до ВМИ, Аграрния университет и Хирургиите на Пещерско шосе, твърдят от агенциите за имоти. И това изглежда логично! Университетът, който готви бъдещите доктори, стоматолози и фармацевти, разполага с най-голямата общност от чуждестранни студенти в Пловдив. 30 % от студентите ни традиционно са чужденци и се обучават на английски език, твърди проф. д-р Мария Куклева, зам.-ректор учебна дейност в Медицинския университет. Тази година учебното заведение има над 420 първокурсници - англоезични студенти, посочват от Ректората. Но уточняват, че нямат групи от арабските страни. „Имаме единични бройки, студенти, които идват от Израел, Гърция и Турция - твърди проф. Куклева. - Най-голяма част от чужденците са от Великобритания, Германия, Италия, Ирландия и от Скандинавските страни. 300 от тях ще се обучават като медици, 120 са кандидатите в специалност дентална медицина, до момента 10-12 души са се записали за фармация. Общата им бройка в целия ВУЗ е около 2000 при общо 5500 студенти”. Предпочитат пловдивския ВУЗ пред София, понеже тук за първи път е въведено тестовото изпитване - една по-усъвършенстваната система при кандидатстването, обясни тя.  

Цените на наемите варират от 300 до 450 евро на месец.  Понякога достигат и 500 евро, твърдят брокери. Близо до университетите рентиерите искат по 400 евро за двустаен. Тристайното жилище може да стигне и 450 евро на месец. Големият пик е сега, през септември, когото търсенето е голямо. Според брокери обаче „студентите са фактор повече при наемите, отколкото при покупката на жилища”. „Малък процент от тях купуват имот, по-скоро предпочитат за 4-5 години да плащат наем по 300-350 евро на месец”, твърдят брокери. Според запознати в „Западен парк” например днес под наем живеят много студенти. Това е комплексът срещу мол Пловдив до Братската могила.  Традиционно младите учат в Медицинския университет, а тук те са близо до Хирургиите на Пещерско шосе, където се провеждат практиките им. Вероятно именно затова терените в съседство са като „златна кокошка” за предприемачите. Срещу балконите на „Западен парк” 

вече вдигат нови билдинги. 

Големият имот от 15 000 квадратни метра, в дясно, се застроява от фирма „Тарамекс”. Новият жилищен проект се казва „Парк Сайт Резиденс”, четем на рекламен билборд, окачен върху незавършената фасада. Работата по строежа напредва, а обектът е вдигнат до покрив, установи репортерската ни проверка. Работниците майсторят облицовките на стените и таваните на новите жилища. Според обява в агенция, която презентира обекта „Парк Сайт Резиденс”, в готов вид  ще разполага с 4 жилищни сгради и 5 самостоятелни фамилни къщи, които ще бъдат изграждани поетапно. 
Инвеститорът "Тарамекс ЕООД осигурява на клиентите си просторни и слънчеви апартаменти и ателиета с квадратури от 40 до 300 кв. м с първокласно качество”, се твърди в рекламата. 

„Тарамекс” притежава още един топ парцел в града - тяхно е карето от няколко жилищни секции до ВМИ на ул. „Кавала”. На броени метри от входа на ВМИ мястото е идеално за квартира на студенти. Както се вижда, новите жилищни секции са пред завършване. Според брокери само два от входовете в секциите още не са разпродадени. В останалите под наем вече са се настанили  предимно студенти - 80 % от младите хора тук са англичани.   

Както става ясно от официална страница на фирмата в мрежата, инвестиционната програма на дружеството е доста амбициозна. 

Точно по това време стартира един от големите им проекти - този на ул.  „Кавала” №6, където строителството е жилищно и заема 24 000 кв. метра площ. От фирмата афишират още два свои проекта - сграда от 5000 квадрата на ул.”Поп Манол” №3 и кооперация на ул. „Братя Търневи” №19-21 (5000 кв. м). Става ясно, че фирмата притежава и имот на ул. „Г. М. Димитров”, който е 18 000 квадрата. 

Кой стои зад името „Тарамекс”? 

”Тарамекс” е създадена през 2002 г., основната дейност на дружеството е строителство и продажба на недвижими имоти. За тези години фирмата е  построила много от новите жилищни кооперации в Пловдив. Това са хиляди квадратни метра разгъната застроена площ - на възлови локации в града: бул. „Васил Априлов” №76, ул. „Победа” №26,  ул. „Поп Златан” , ул.”Поп Манол” №3, ул. “Мали Богдан” №36, ул. “Брезовска” №15, ул. “Добротич” №1 и много други. 

В електронния регистър Дакси четем, че първата регистрация на „Тарамекс” е от 2002 г. в Пазарджик. Тогава фирмата се занимава с търговия на едро със стоки за домакинството. Активите се управляват от йорданеца Ахмад Фахми Абделрахман Абделдайем и към април 2017 г. в нея работят 36 души. Йорданецът е посочен в Дакси като земеделски производител, който отглежда зеленчуци, дини и пъпеши и други специфични продукти. Името му е свързано с още няколко фирми: държи 25 % от капитала на „Джимока инвест” - търговска фирма за хранителни и промишлени, безалкохолни и алкохолни напитки, включително изкупуване и търговия със селскостопанска продукция. Има участие и в друга търговска фирма - „Джордан” ООД с 55 % и е едноличен собственик на „Радоинвест”, „Тарамекс” ЕООД и „Фламагаз СА” ЕООД. 

С името на йорданеца е свързана и регистрираната по-късно в Пловдив „Жилищностроителна кооперация „Тарамекс Билдинг Инвест груп”, която развива архитектурни дейности. Управлява я заедно с Борислав Борисов, Капка Андреева, Десислава Маратилова и Димитър Георгиев. Седалището на фирмата е на ул. Брезовско шосе 170, в двора на бившата зеленчукова борса.   Въпреки че има построени хиляди квадратни метра в града, „Тарамекс” не фигурира в Строителната камара. „Нямаме подобна фирма в нашите регистри - нито в Пловдив, нито в Пазарджик”, твърдят от Камарата на строителите в Пловдив. Но това не е проблем, понеже вероятно става въпрос за инвестиционна компания. „Само че донякъде е подвеждащо да се афишират като „строителна компания”, предупреждават от местната камара.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО) САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО)
ново
Днес: 9
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК