Колкото по-голяма е компанията, толкова повече обича съвременното изкуство

ШАРЕН СВЯТ

Колкото по-голяма е компанията, толкова повече обича съвременното изкуство

8301
на 04.10.2015
Колкото по-голяма е компанията, толкова повече обича съвременното изкуство
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

В ситото на най-големите корпоративни колекции тази година попаднаха 81 колекции от цял свят с изкуство предимно от ХХ век, предава сайтът Artprice. За последно, такава статистика е излизала преди десет години.

Целта на новото издание “Какво е изкуство?” е да изясни какви произведения на изкуството събират различните корпорации. За да достигнат авторите Фридрих Конзен, Макс Холен и Олаф Салие до отговора на въпроса те са съставили списък с 600 корпоративни колекции по цял свят, а от тях избрали 300 “активно” развиващи се. В резултат на това в книгата на корпоративните колекционери влизат 81 колекции, подредени от кураторите по определен план.
Тук се включват немалко затрахователни (най-голямата от тях AXA Art Group се специализира в изкуство) и логистически компании, както и производители на луксозни стоки (Max Mara и Montblanc), селскостопанска техника и кухненски абсорбатори. Банките обаче са тези, които доминират сред компаниите, а съвременното изкуство сред стиловете.
Най-старата колекция попаднала в книгата е започната през 1850 година. Тя е на холандската банка Van Lanschot NV, като в нея се включват произведения на Рембранд, ван Гог и Карел Апел. Колекцията на френската енергийна корпорация Engie се е създала през 1858 година заедно със Суецкия канал, с чието строителство и след това и управление се е занимавала компанията прародител на тази. Повечето от корпоративните колекции са създадени през 80-90те години на XX век, а някои дори още по-късно.
Колекциите са изключително разнообразни по размери и отношение към служители. Например Deutsch Bank с представителства в 70 държави по света разполага с 60 000 произведения на изкуството, а в холандската компания FSGroep на 36 служители се падат по 150 творби.
Някои от творбите са донесли и доход на собствениците им: през 2010 година скулптурата на Алберто Джакомети, попаднала в колекцията на Commerzbank при поглъщането на Dresdner Bank бе продадена за 104,3 милиона долара. В книгата има и една руска корпорация - Газпромбанк, чиято колекция е създадена през 2011 г. и съдържа около 600 творби на съвременни руски художници.
Сред причините, поради които фирмите решават да събират произведения на изкуството са посочени желанието да се създаде креативна атмосфера в офисите, да сформират привлекателно лице на марката, стремежът да се асоциира собствената марка с изкуство, което се характеризира като “оригинално, прогресивно, креативно”.
Въпреки всичко, зад по-голяма част от колекциите стои инициативата на собственика или някой от топ-мениджмънта, който просто обича изкуството.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
ПИК TV: Борисов на среща със симпатизанти: ППДБ са направили 200 метра път за 3 години, а до него дупки и жаби скачат. Засилва се усещането, че се връщаме на власт. Цял живот съм се имал за умен и красив и сега изведнъж се яви Христо....(ВИДЕО/ОБНОВЕНА) ПИК TV: Борисов на среща със симпатизанти: ППДБ са направили 200 метра път за 3 години, а до него дупки и жаби скачат. Засилва се усещането, че се връщаме на власт. Цял живот съм се имал за умен и красив и сега изведнъж се яви Христо....(ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 41
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК