ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Храмов празник днес има манастирът "Св.св. Козма и Дамян", изграден край Куклен по време на Втората българска държава. Още траките са открили извора с лечебна вода, около който е възникнал манастирът, предаде БГНЕС .
В Средновековието това е била първата психиатрия в Европа. Един от ритуалите, свързани с лечението на психично болни, има следи и днес - обичаят е бил болният да се връзва с веригите в църквата и да пренощува там.
Разположен в живописните гънки на Чернатица в Западните Родопи, манастирът още пази ценна реликва - ръката на Свети Козма. За първи път манастирът се споменава още в 11 век в документ за имотите на Бачковския манастир. Според някои изследователи той е построен от грузинските братя Григорий и Абасий Бакуриани, основателите на Бачковската обител. По време на цар Иван Александър манастирът е бил център на книжовност и култура.
33 манастира и 218 църкви биват унищожени през ХVІІ век между Костенец и Станимака, днешен Асеновград, по време на помохамеданчването на родопските българи. Манастирът край Куклен обаче остава невредим, тъй като в него се лекували семействата на османските управници. В ново време на тавана на манастирската църква е открит прочутия Иван Александров Песнивец от 1337 година, който се съхранява сега в библиотеката на БАН. Предполага се, че някои от учениците на Евтимий Търновски са отседнали тук. Два пъти преди това в годините манастирът е унищожаван и изграждан отново.
Център на духовност, в края на ХVІІ век манастирът става средище на прочутата Кукленска художествено- калиграфска школа. Най- яркият и представител е Кръстю Граматик, който, макар и светско лице, преписал и илюстрирал много богослужебни книги в манастира. В края на ХVІІІ век манастирът попада в ръцете на гръцки монаси. Те замазват българските стенописи и изографисват върху тях подобни, но с гръцки надписи. След реставрацията на манастирската църква са запазени и експонирани и двата стенописни слоя.
Интересен момент в историята на обителта е, че тук умира Кара Иван - прототипът на едноименния герой в "Козият рог". Тук той намира подслон след пожара, в който загива дъщеря му и тук дочаква края си.
В момента Кукленският манастир преживява нов ренесанс - сградите са ремонтирани, изградена е нова църква, теренът е облагороден. Той е действащ женски манастир и днес празнува.