Кунева: ГЕРБ и РБ се състезаваме за прилагане на закона и по-добри реформи

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Кунева: ГЕРБ и РБ се състезаваме за прилагане на закона и по-добри реформи

3225
на 18.04.2015
Кунева: ГЕРБ и РБ се състезаваме за прилагане на закона и по-добри реформи
Автор:   ПИК

Атрактивни Джакпоти и Нови Игри от efbet (18+)

Меглена Кунева, заместник министър-председател по координация на
европейските политики и институционалните въпроси, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно предаване на Радио К2 „На 6-ия ден”

препоръчано

„Г-жо Кунева, в момента пътувате за Бургас, където от 13:00ч. ще се проведе Национален съвет на „Движение България на гражданите”. Какво ще обсъждате на този Съвет – само вътрешни проблеми на партията или ще се хванете и за горещата тема, свързана с конституционните промени за реформа в съдебната система?”, попита Беновска

„Няма сериозна партия, която да се затваря в себе си”, заяви Кунева. Председателят на „Движение България на гражданите” подчерта, че дори една от причините за учредяването на партията е била липсата на реформи в съдебната власт.

По думите на Кунева въпросът „Кой и на какво основание иска и може да управлява България?” трябва да се задава всеки ден, защото между партиите трябва да има състезание за по-добро управление.

„Състезавате се с ГЕРБ вътре в коалицията ли?”, попита Беновска

„Състезаваме се с абсолютно всички партии”, каза Кунева и допълни, че според нея има смисъл от състезание на идеи вътре в коалицията, защото това би довело до добри решения. Кунева даде пример със Стратегията за борба с корупцията, която е резултат от състезание на идеи.

„Най-голямото състезание е състезанието по прилагане на закона”, смята Меглена Кунева. Според нея е важно прилагането на закона да се случи в точния момент и това всъщност би спасило страната.

„Президентът Първанов преди малко заяви в ефир, че АБВ биха подкрепили съдебната реформа, но преди това ще направи проучване дали тези предложения за конституционна промяна няма да бъдат атакуеми в Конституционния съд. Това предвидили ли сте го?”, попита Беновска

По думите на Кунева опитите за промени в съдебната система от 2001 г. насам неизменно са свързани и с атаки в Конституционния съд, заради което много от идеите за реформи не са се случили. Меглена Кунева увери, че настоящите предложения за промени са юридически издържани, така че да има малка вероятност те да бъдат атакувани в Конституционния съд.

„Отиваме към Закона за борба с корупцията. Кога ще бъдете готови? Обикновено като обявите срок, го изпълнявате. С кого работите по това и ще ползвате ли чужд опит освен румънския?”, попита Беновска

Кунева разкри, че Стратегията за борба с корупцията има три елемента – политически, административен и наказателен. Председателят на „Движение България на гражданите” призна, че се ползва румънският административен модел, но той би могъл да се нарече също и полски, скандинавски или италиански.

По думите на Кунева е важно след получаване на сигнали за корупция да се действа бързо, защото това би действало и като превантивна мярка за нови злоупотреби.

„Говореше се за това медии да получават награди за подадени сигнали, независимо от това дали сигналът е верен или не. Правилно ли съм разбрала и не се ли отваря по този начин възможност за клевети?”, попита Беновска

Според Кунева всяка личност, организация и медия носи отговорност за това, което публикува и за това, което дава като информация. Когато обаче се пращат сигнали до институциите е важно информацията да бъде проверяема и доказуема.

По думите на Кунева в борбата с корупцията в България може да се взима опит от страни, близки по своя характер до нашата, като Италия, Испания и Гърция. Кунева даде пример и с Швеция, където обаче няма нужда от Закон за борба с корупцията, защото там и само Конституцията върши работа.

„Преди време бившият комисар по правосъдието и вътрешните работи Жак Баро бе казал, че промените в законите трябва да бъдат съобразени с народопсихологията и не може да се привнесе шведското или немското законодателство в България, просто защото има определени народопсихологически особености. Тук има един страх от големите, които се възприемат като ненаказуеми горе, на върха. Как ще убедите хората, че наистина няма да има политическа саморазправа, а ще има справедливо прилагане на закона както на много места в Европа вече се случва, не само в Румъния?”, попита Беновска

Меглена Кунева изтъкна важността на това да няма усещане за безнаказаност по високите етажи на властта и даде пример със случаите в Италия и Испания, където извършители на административни нарушения от сериозен характер на върха на властта са били наказани по справедлив законов ред.

„Аз съм сигурна, че ще направим добър закон. Ще намерим подкрепа в парламента, оттам нататък обаче започва истински стръмният път – този закон да бъде еднакво прилаган към всички”, заяви Кунева. Според нея е необходимо да се формира силен обществен контрол, който да подпомогне борбата с корупцията.

Кунева разкри, че със закона се занимава една малка работна група от експерти, а вчера към нея се е присъединил и председателят на Сметната палата, което по думите на Кунева е похвално. Тя допълни, че до края на месеца законът ще бъде готов, а след това предстои неговото публично обсъждане, а впоследствие и гласуването му в НС.

„Все повече започва да отсъства политическото говорене. Това не е към Вас, защото Вие все още го правите. Има много министри, които влизат от различни партии, но в експертно качество. Забелязва ли се такава тенденция в РБ и има ли някакво вътрешно разделение – сякаш Вие с министър Лукарски сте по-близо до идеите на ГЕРБ, а Радан Кънев и други представители клонят към повече самостоятелност?”, попита Беновска

„Не съм забелязала това. Дори напротив – г-н Кънев и г-н Борисов са в отлични отношения и аз мисля, че специално в Министерския съвет такива разделения не съществуват”, смята Кунева. Според нея дори да има леки различия по някои въпроси има пълно единомислие и покритие около основните цели и задачи, сред които изтъкна отново съдебната реформа, борбата с корупцията, влизането на България в Шенген и външнополитическите приоритети на страната.

Кунева призна, че се работи в условия на ограничени средства, поради което някои реформи стават по-трудно. Все пак един от лидерите на РБ уточни, че не винаги парите са най-важното нещо, но е необходимо да има правилно съотношение на заплатите, което справедливо да отразява обществените приоритети. По думите на Кунева са важни универсалните професии като лекарските и магистратските, които заслужават да бъдат водещи приоритети с адекватно заплащане.

Меглена Кунева изтъкна, че за последната година безработицата в страната е намаляла с 2%, което е добър знак. Все пак, Кунева уточни, че предстои още много работа, свързана с икономическия растеж и даде пример с програмата, която е представил министър Лукарски в тази връзка.

„Нека Ви кажа нещо за Закона за обществените поръчки. Ние, като радио, не можем да влезем в обществена поръчка, защото се изисква да имаме преди това 3 поръчки, а ние сме се родили преди да е излязъл този закон. Как да влезем тогава в поръчка, това е дискриминационна мярка според мен.”, каза Беновска

Според Кунева е необходимо да се разшири кръга от фирми и организации, които могат да кандидатстват за обществени поръчки, но по примера на Гърция, с по ограничено финансиране. По този начин ще се намали рискът за държавата, а в същото време ще се даде възможност на по-малки и нови фирми да участват и да се развиват. В противен случай, ако тази промяна не се случи, по думите на Кунева налице ще бъде силно монополизиране, което не е добре за икономиката.

„Една икономика е добра тогава, когато има нови играчи, когато те карат непрекъснато да се състезаваш, да ставаш по-добър”, смята Кунева.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
ПИК TV! Корнелия Нинова не очаква конституционна криза, а избори две в едно на 9 юни (ВИДЕО) ПИК TV! Корнелия Нинова не очаква конституционна криза, а избори две в едно на 9 юни (ВИДЕО)
ново
Днес: 84
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК