Кърджалийски ходжа: Защо аз получавам 500 лева, а командированият имам от Турция – 3500? Молитвите ни са еднакви
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Защо аз получавам 500 лева, а командированият в съседното село имам от Турция взема 3500? Правим едно и също, отслужваме молитви по един и същи начин", обясни на колегите си пред джамията в Кърджали имам, който участваше в мюсюлманска конференция. Той отказа да посочи пред 24rodopi.com селото, в което служи най-скъпо платеният имам у нас, но каза „Поровете се малко, той не е единствен".
„Само Главното мюфтийство ползва кадри, обучени в други държави. Това отново доказва справедливото ни искане абсолвентите на Висшия мюсюлмански институт да получат равни права с останалите. Този институт съществува от 1998 г.,но дипломите се признават само в рамките на мюсюлманското вероизповедание. От това губи държавата, губи и духовенството, а в сложната международна обстановка държавата има остра нужда от подготовката на мюсюлмански проповедници в страната, а не извън нея", заяви главният мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Алиш Хаджи.
Проектозаконът на Георги Кадиев за вероизповеданията и заложените в него рестриктивни мерки при подбора на духовни лица е насочен изключително срещу мюсюлманското вероизповедание в страната, твърди цитирания от Бгнес Хаджи.
Политическата пропаганда в джамиите е забранена, а мюсюлманските духовници трябва да се подготвят у нас, а не в чужбина, твърди главният мюфтия.
„Ние сме религиозна организация и няма да допуснем да се повтори случаят от неотдавна, предупредили сме имамите. Ако допуснат пропаганда, ще действаме според нашия устав и ще има санкции. Отделно действията им подлежат на отговорност пред действащото законодателство", подчерта духовният водач.
Той се включи в четвъртък в работата на конференцията за избор на районен мюфтия на Кърджали. Както вече 24rodopi.com писа, очаквано досегашният районен мюфтия на Кърджали Бейхан Мехмед (на снимката), който е родом от Търговищко, бе преизбран за нов мандат. Той получи 99 гласа в своя подкрепа на мюсюлманската конференция срещу едва два за опонента му Фикри Сали.
Фикри Сали пък е първият мюсюлмански духовник, който още през 2001 г. постави претенцията на местното джамийско настоятелство за собствеността върху сградата на Историческия музей. Тогава той беше районен мюфтия и по време на посещението на премиера Симеон Сакскобургготски вграда го пресрещна на улицата и му връчи папки с документи за това.