ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За опазването на археологическото наследство през следващата година ще работят няколко експедиции, които са изключително важни и интересни. Това каза пред журналисти д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет на Столична община след проведения в Банско семинар на тема „Проект за бюджет на Столична община за 2016 година“.
„Експедицията на площад „Св. Неделя” ще продължи своята работа, продължава и проучването на голямата антична сграда с представителен характер, която започва от входа на подлеза към църквата „ Св. Петка” и завършва от другата страна на „Св. Неделя”. В нейните основи беше открито съкровище с около 3000 римски сребърни монети”, посочи Чобанов и уточни, че тази сграда е основна цел на бъдещото площадно решение.
„Бихме искали да поканим да се включат някой от най-известните имена в света, защото това би добавило една особена стойност на новото площадно решение. Средствата вече са осигурени в рамките на делегирания план”, каза заместник- кметът д-р Тодор Чобанов. „Друга експедиция, която ще продължи своята работа е на неолитното селище в Слатина. Там в момента пишем проект по Програмата за трансгранично сътрудничество, който ще включва създаване на парково пространство с експониране на неолитно жилище и малък детски център за ателиета, където ще се експериментира с неолитния начин на живот и технологии.”, добави още Чобанов.
„Предстои да работим по консервацията и реставрацията на късно античния комплекс в манастира „Мария Магдалена” в град Бухово. Имаме готов работен проект. Чрез щадящи способи ще се реставрира около 40 метровата базилика. Ще работим за това манастирът да се превърне във важен туристически обект”, посочи заместник-кметът. „Много важно е, че получихме финансиране и изпълняваме два проекта по Норвежката програма. Обектите, по които работим са западната порта на античния град, която ще бъде градинка с експонирана археологическа структура и малка сцена за културни събития. Работим и по сеизмично укрепване на храма „Св. София”, както и по Триъгълната кула, която всъщност е северната порта на града”, каза той и допълни, че всички тези обекти, една или друга степен, ще бъдат приключени през 2016 година.
„Ще приемем Ларгото от държавата някъде през март или април, когато се извършат необходимите процедури”, изясни д-р Тодор Чобанов и допълни, че СО ще бъде един добър и отговорен стопанин на обекта.” „Убеден съм, че Ларгото ще бъде водещ туристически обект на нашия град. Ние ще направим всичко възможно да посрещаме и изпращаме успешно групите, обучаваме екскурзоводи и ще има услуги на няколко езика.”, каза още заместник- кметът на СО.