ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България се оказва един от най-големите нетни получатели на европейски средства през 2013 г. въпреки политическата нестабилност в страната.
Това обяви Илиана Иванова, която е член на Европейската сметна палата (ЕСП). Тя представи годишния одитен доклад за изпълнението на европейския бюджет за миналата година пред депутатите от парламентарната бюджетна комисия. Експертът изтъкна, че страната ни навлиза в своя втори програмен период с вече натрупан опит и реализирани ефекти от прилагането на политиките за сближаване, пише "Новинар".
Според европейските одитори 4,7 на сто от всички плащания с европейски средства за 2013 г. не са изхарчени според правилата, а в повечето случаи страните членки са имали достатъчно налична информация, за да установят и поправят нередностите.
„Съществени грешки бяха констатирани в почти всички разходни области на европейския бюджет и във всички държави, като най-много те са традиционно в политиките за регионално развитие, енергетика, транспорт и при инвестициите за развитие на селските райони”, уточни Иванова.
В презентацията пред депутатите тя открои и основните рискове при проектите в кохезионната политика, а именно нарушаването на правилата за обществени поръчки, както и недопустимост на бенефициентите.
„В последните години ЕСП публикува редица специални доклади, подчертавайки, че е важно европейските средства не само да бъдат изразходвани, но и да бъдат заложени ясни и измерими показатели за оценка на резултатите“, подчерта Иванова.
Междувременно вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че България реално е представила на ЕК всички оперативни програми. „Към момента има одобрена една оперативна програма – това е "Развитие на човешките ресурси", уточни Дончев. Той каза още, че тези програми, които не са одобрени до края на годината, подлежат на одобрение едва през юни 2015 г.
По думите му има риск първото полугодие да се окаже без плащания. „Разчитам поне половината програми да бъдат одобрени до пролетта. Разработен е алтернативен сценарий, дори одобрението на някои от програмите да се забави, схемите да бъдат авансово финансирани със средства от бюджета”, изтъкна вицепремиерът. И уточни, че средствата, които бъдат изхарчени, подлежат на реимбурсиране през втората половина на годината.