BG EN

Лукарски: Регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа е решаващо за икономическия ни просперитет

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Лукарски: Регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа е решаващо за икономическия ни просперитет

2144
на 20.11.2015
Лукарски: Регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа е решаващо за икономическия ни просперитет
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

„Регионалното ътрудничество между страните в Югоизточна Европа е решаващо за постигането на стабилност и икономически просперитет“. Това посочи министърът на икономиката Божидар Лукарски на 7-ата годишна Среща на върха на Атлантическия Съвет на САЩ по въпросите на енергетиката и икономиката, която се провежда в Истанбул. Събитието събира над 600 лидери на мнения от 40 страни и бе официално открито от Президента на Турция Реджеп Ердоган, съобщиха от Министерството на икономиката.

препоръчано

„Нямаме точки на напрежение със страни в нашия регион, винаги сме се стремели да поддържаме отношения на разбирателство“, заяви министър Лукарски. По негови думи българското правителство полага усилия за насърчаване на трансграничното сътрудничество, чрез което отделните икономики в региона могат да бъдат по-добре интегрирани и разглеждани като фактор на влияние. „Развивани като едно цяло, страните ни могат да превърнат региона в привлекателна дестинация за чуждестранни инвестиции“, допълни той.

Министър Лукарски посочи още, че ключово за повишаване просперитета на региона е осигуряването на стабилност. Той определи изминалата година на управление на българското правителство като постигнат успех именно по отношение на позиционирането на страната ни като център на стабилност в региона - както политическа, така и макроикономическа. „Стабилните перспективи, които осигурява страната ни видимо се оценяват от чуждестранните партньори“, поясни Лукарски.

Той добави, че приоритет в провежданите политики на първо място са повишаване доверието на чуждестранните инвеститори за привличане на нови инвестиции, както и подобряване конкурентоспособността на българската икономика, основен двигател за което следва да бъдат иновациите. Борбата с корупцията, осигуряването на прозрачност при разходването на публични средства и средства по европейските фондове, както и оптимизиране на работата на държавната администрация чрез въвеждане на електронно правителство бяха сред очертаните от министър Лукарски приоритетни сфери на работа на настоящото управляващо мнозинство. Той посочи, че корупцията в частност е една от най-сериозните пречки за привличане на повече чуждестранни инвестиции в целия регион и по тази причина борбата за ограничаването й трябва да се води с общи усилия.

На срещата бяха коментирани още възможностите за реализиране на ключови инфраструктурни проекти, които да допринесат за интегрирането на отделните държави в региона чрез механизмите за публично-частно партньорство. Министър Лукарски поясни, че страната ни е идентифицирала такива проекти със сериозен потенциал за повишаване на регионалната свързаност и същите са подадени като кандидатури по Плана Юнкер. Основната концепция на Плана е именно мобилизирането на частен капитал за осъществяването на ключови на регионално ниво проекти. Запитан за позицията на България по въпроса с миграционната криза министър Лукарски заяви, че на първо място това е проблем, който седи пред целия ЕС. България като член на ЕС и пряк съсед на Турция е особено заинтересована от постигане на решение на предизвикателствата, свързани с миграционния поток. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни
ПИК TV x
ЕКШЪН В ПИК TV! Шести неуспешен опит! След игра с кворума - депутатите пак не си избраха председател (ОБНОВЕНА) ЕКШЪН В ПИК TV! Шести неуспешен опит! След игра с кворума - депутатите пак не си избраха председател (ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 80
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК