Люис Хамилтън е новият шампион във Формула 1

Формула 1

9780
на 29.10.2017

Звездата на Мерцедес Люис Хамилтън е новият световен шампион във Формула 1. Британецът спечели четвъртата титла в кариерата си тази вечер в Гран При на Мексико, два кръга преди финала на сезон 2017. Така Хамилтън се изравни по брой спечелени титли с легендата на спорта Ален Прост и с основния си конкурент през тази година Себастиан Фетел от Ферари, предава Спортал.

Днес Хамилтън остана едва девети, но двете спечелени точки се оказаха напълно достатъчни за спечелването на титлата. Фетел пробва всичко по силите си, но четвъртата позиция не бе достатъчна. След инцидента след старта и двамата трябваше да се състезават от двете последни позиции, а от това се възползва Макс Верстапен. Холандският пилот на Ред Бул бе най-съобразителен на старта и до финала не позволи на никого от съперниците му да застраши първото му място.

Лидерът на Ферари Себастиан Фетел извоюва първа стартова позиция с феноменална последна обиколка в съботната квалификация за днешната Гран При на Мексико. Четирикратният световен шампион потегли добре и задържа позицията си преди влизането в първи завой. От втора позиция Верстапен обаче веднага пробва атака в следващия завой, успя да спре по-късно от германеца и да го изпревари.

Третият, Хамилтън, също видя възможност за атака, но Себастиан нямаше много място и докосна задната му дясна гума с предното си крило. Този инцидент доведе до спукана гума за Люис и счупено предно крило за Себастиан. И на двамата се наложи да преминат през бокса, което прати лидера в шампионата и преследвача му в класирането на последните позиции в колоната.

Състезанието за Гран При на Мексико 2017

Стюардите на ФИА днес реагираха бързо след инцидента от първа обиколка между Фетел, Верстапен и Хамилтън. Решението им е да оставят случилото се без наказания, определяйки го като състезателен инцидент.

Фетел започна да си проправя път от дъното към зоната на точките. До 18-ата обиколка спечели шест позиции, стигайки до 13-о място. Хамилтън от своя страна също настигна движещите се пред него болиди в края на колоната, но до 20-ата обиколка е все още 19-и. Причината е огромната загуба на време при движение на пистата със спукана гума след старта на състезанието.

26-ата обиколка Нико Хюлкенберг приключи участието си в днешната надпревара в Мексико. Двигателят на Рено се предаде и от френския отбор наредиха на германеца веднага да спре и да изскочи от болида понеже в него не е безопасно.

В 32-рата обиколка следващият отпаднал след гръмнал двигател на Рено се казва Брендън Хартли от тима на Торо Росо.

В 33-ата обиколка за втори път в бокса, този път не принудително, влезе Хамилтън, който в следващата бе последван от Фетел. Пилотът на Ферари веднага реши да покрие стратегията на съперника си от Мерцедес.

До 46-ата обиколка Люис успя да си проправи път до 12-ата позиция и вече е по-близо до топ десет. В същото време Фетел е седми, позиция, която не му е достатъчна да попречи на Хамилтън да спечели световната титла още тази вечер, дори и британецът да не влезе в зоната на точките до финала.

Себастиан Фетел вчера се зарече, че няма да се предаде и ще се бори до края. 16 обиколки преди финала пилотът на Ферари вече успя да си пробие път до петата позиция, до която стигна от дъното на колоната след счупеното предно крило още след старта.

В 57-ата обиколка Хамилтън вече се движи на десето място и така прави невъзможна задачата на Себастиан да отложи днешните празненства на пилота на Мерцедес. В следващата германецът вече е четвърти, като пред него на 25 секунди се движи съотборникът му във Ферари Кими Райконен.

Междувременно и вторият болид на Рено, управляван от Карлос Сайнц-младши, приключи днешното си участие след поредна повреда на болид с двигател на французите.

До финала Люис остана девети, но позицията му бе достатъчна да спечели четвъртата световна титла в кариерата си още в Мексико, два кръга преди финала на шампионата. Победата грабна Макс Верстапен от Ред Бул, втори се класира Валтери Ботас от Мерцедес, а последното стъпало от почетната стълбичка зае Кими Райконен от Ферари.

СМЯХ В ЗАЛАТА! Бойко Борисов сипе бисер след бисер: Аз цял живот съм се имал за най - красив, но изведнъж се появи Христо....(ВИДЕО) СМЯХ В ЗАЛАТА! Бойко Борисов сипе бисер след бисер: Аз цял живот съм се имал за най - красив, но изведнъж се появи Христо....(ВИДЕО)