ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Омбудсманът е човекът, институцията, която може да бъде потърсена тогава, когато всички са ви обърнали гръб. Това каза омбудсманът на Република България Мая Манолова, предаде „Фокус”.
„Не казвам, че мога да реша всички проблеми, не казвам, че мога да бъда добрата фея за всички, но ще се опитам. Има много смисъл в работата, с която се занимавам сега, защото ако на ден помогна даже на един гражданин, денят ми не е минал напразно. Такова удовлетворение нямах и след най-блестящия парламентарен дебат, защото много често, след блестяща изява на трибуната, не следваше нищо за българските граждани. Сега съм много по-полезна, много по-ефективна и ще посветя на това дните си през следващата година”, заяви Мая Манолова.
Тя посочи, че подадените жалби към нея са нараснали двойно, посещенията в приемната също са нараснали двойно. Има около 1 100 висящи жалби, което отдавна не се е случвало. „То е, защото повече хора се жалят пред омбудсмана, както и защото аз настоявам проверките да се правят по друг начин, да не се взема автоматично мнението на силната страна в един спор, както се е случвало често досега. Експертът, работещ по жалбата, както и аз даваме становище, което е изработено самостоятелно, след като сме се опрели на фактите. Затова е и голям броят на препоръките към институциите, до вчера бяха около 90 препоръки, днес подписах още 50 отговора на жалби, сред които също има много препоръки”, заяви Манолова.
Тя подчерта, че от кюстендилци е получила няколко жалби. Едната от тях е свързана с Обединено детско заведение „Първи юни”. Днес Мая Манолова ще присъства на благотворително тържество. Настоятелството и ръководството на детската градина са писали, че са кандидатствали по програма на спортното министерство, но поради промяна на правилата в движение, не са получили финансиране, въпреки добрия проект. „Министър Кралев ми отговори, че през следващата година ще има повече и ясно фиксирани средства за развитие на спорта в детските градини. За следващата година са фиксирани 200 000 лева, които ще бъдат дадени за детските градини. Те ще могат да кандидатстват до 1 февруари, а от 1 март ще започне изпълнението на тази програма”, допълни Манолова.
Кюстендилци са търсили помощ във връзка с плановете за земеразделяне в село Драговищица, проблем от 10 години. Възрастните хора от Кюстендил са настояли да има приет закон за възрастните хора. Експертите на омбудсмана вече работят по такъв закон, който ще бъде внесен в началото на следващата година в Народното събрание, чрез председателя на парламента.