Мая Манолова пред ПИК и "Ретро": Бойко харчи 16 млрд. на гърба на народа

Интервю

Мая Манолова пред ПИК и "Ретро": Бойко харчи 16 млрд. на гърба на народа

21208
на 11.03.2015
Мая Манолова пред ПИК и Ретро: Бойко харчи 16 млрд. на гърба на народа

Ето каква сума достигна Jackpot Cards, най-високият джакпот на efbet.com (18+)

- Мая Манолова е острието на БСП в 43-ото Народно събрание. Крехката дама от Кюстендил отсрамва мъжете в соцпартията и често се сражава с колегите си от управляващото мнозинство в парламента.

препоръчано

- Бившата зам.-шефка на парламента показва, че за нея няма неудобен въпрос, въпреки че ръководството на "Позитано" 20 се опитва да контролира и възпира изявите и.

- Тя и Кирил Добрев са идиолозите за създаване на течение,  добило популярност като МОЛ, което да консолидира младите и образовани лидери около политиката на БСП.

ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ

- Г-жо Манолова, какво се случва в държавата, в която премиерът Борисов казва, че е неуправляем?

- Премиерът Бойко Борисов си е поставил много ясни задачи. Той много добре знае какво прави. Целта му е да осигури дълъг и безпроблемен живот на второто си правителство. За целта са му необходими достатъчно финансови ресурси, достатъчно пари за овладяване на службите, контролните органи и основните властови позиции в държавата. Той това и прави. Осигури си 16 млрд. дълг, който да може да харчи. Сега си осигурява контрол върху службите и всички важни постове в държавата. Това означава, че планът на Бойко Борисов и на ГЕРБ „власт заради самата власт” е в ход.

- Ако Веселин Вучков е искрен в мотивите си да подаде оставка като вътрешен министър, това не означава ли сериозен разнобой в ГЕРБ и подкрепящите я формации?

- Очевидно е, че зад Вучков застанаха кръгове от ГЕРБ и кръгове от управляващото мнозинство, но това не променя картината. Вучков все пак беше единственият министър, който заяви и започна да прави реформи. Затова е и първият министър, който си тръгна. Изводът е, че това правителство използва лозунга „реформи” за алиби на своето съществуване. Те реформи няма да правят. Смяната на едни хора с други хора не е реформа.

- Коректно ли беше поведението на Реформаторите в тази ситуация?

- Поведението им е достатъчно показателно колко човек може да разчита на подкрепата на Реформаторите. Те единия ден казваха, че Вучков трябва да остане шеф на МВР, а на другия, че Румяна Бъчварова е най-подходяща за този пост. Очевидно е, че Реформаторите са добре нахранени пионки в тази управленска конструкция. И когато устата ти е пълна, е трудно да говориш, още по-малко да протестираш.

- Румяна Бъчварова - шеф на МВР не означава ли, че Борисов иззема цялата власт?

- Това се вижда и с просто око. Няма съмнение, че и действащите досега шефове на служби, и полицейски началници са декларирали лоялност към премиера. От цялата ситуация печели той, защото сега ще смени едни хора, които са му декларирали лоялност, с други хора, които са изцяло негови. И като овладее министерството, и като натовари каручката с 16 млрд., които да харчи, сега си осигурява и подкрепа на контролните органи. Така че неговата задача изглежда все по-лесна.  

- Отстраняването на Писанчев и Лазаров означава ли, че действително ДПС чрез Библиотеркарско-сарайския кръг е формирало втори център на властта и държи Борисов за шлифера?

- Аз не съм привърженик на теорията на заговорите и конспирациите. Това, което е очевидно, е, че ДПС подкрепя това управление и ГЕРБ. Не знам дали го прави задкулисно, по-важно е, че го прави абсолютно открито. Гласуването на 16 млрд. дълг в парламента е равносилно на подкрепата за три бюджета напред, а партиите се делят на управляващи и опозиция според това дали подкрепят, или не бюджета и дали гласуват отделните персонални позиции в Министерския съвет. Една партия, която подкрепя тегленето на 16 млрд. дълг, е не просто патерица на властта и резервно колело, тя просто е част от тази власт.

- Ще сезирате ли Конституционния съд за дълга?  

- Да. Поемането на 16 млрд. дълг от финансовия министър беше в нарушение на няколко закона и на българската Конституция. За поемането на финансови задължения е необходимо предварителното съгласие на парламента, а такова беше дадено само за 6, 9 млрд., гласувани с бюджета за 2015 г. Затова цялата процедура е не просто опорочена, тя е противоконституционна и ние ще я атакуваме пред Конституционния съд. Освен това на парламента не бяха представени всички договори, които са сключени на 6 февруари, а тези, които видяхме, бяха без финансови параметри. Така и не стана ясно как са избрани четирите банки и какви са техните комисиони и такси за обслужване на дълга. Колко ще получат всички останали подизпълнители, фискални агенти, брокери и дилъри, консултанти, адвокатски кантори и лизингови къщи. В крайна сметка става дума за десетки милиони левове. Един процент върху комисионна за обслужване на дълга е равна на 160 млн. лева. Това са четири пъти великденските надбавки за пенсионерите. И не може ГЕРБ и Владислав Горанов с лека ръка да обещават и да раздават парите на отрудения народ.   

- Защо не се случи гражданският протест, който организирахте срещу дълга?

- Седемдесет процента от гражданите не одобряват и са категорично против поемането на този 16-милиарден дълг. Това е общественото мнение. Въпрос на време е кога хората ще излязат на улицата – дали сега, или когато разберат по какъв начин властта ще харчи за тяхна сметка.

- Румен Петков ви нападна, че „сте се качили на камиончето на „Атака”. Взаимодействате ли с Волен Сидеров?

- Аз бях организатор на два протеста. И първият, за съжаление, беше използван от други политически сили. Но в крайна сметка призовах не левите избиратели само, а всички български граждани - независимо от партийната им принадлежност, да дойдат пред парламента и да се противопоставят на ратификацията на този дълг. Не съм подбирала кой ще се включи в нашия протест. Така че по време на първия митинг там имаше представители и знамена на „Атака”. За щастие, вторият беше изцяло организиран от БСП. Румен Петков би трябвало да се тревожи повече за проблемите в собствената си партия. Там политическата кариера на Ивайло Калфин и участието на АБВ във властта се оказват по-важни от тяхната почтеност към техните избиратели. Така че по-добре да се съсредоточат върху политическото си бъдеще, след като подкрепиха 16-милиардния дълг, отколкото да се тревожат за БСП.  

- Може ли острата ви атака срещу Калфин да се чете като анонс към Първанов за връщането му към БСП?

- Моите критики към Ивайло Калфин са в качеството му на вицепремиер и министър на социалната политика. Защото беше повече от неуместно именно министърът на социалната политика да участва и пламенно да защитава поемането на 16 млрд. дълг, който ще плащат трудовите хора на България. Атаката ми беше свързана и с неговото неясно отношение към предложението на работодателските организации за натоварване с 10-процентен данък пенсиите на работещите пенсионери. Защото Ивайло Калфин се държи като министър на дълговете и задлъжняването, като главен счетоводител на държавата, а не като социален министър. Първанов пък е лидер на друга партия. В момента той има проблем с политическото си бъдеще.    

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО) Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО)
ново
Днес: 35
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК