Мерджанов: Промените в Закона за МВР връщат статуквото от времето на Цветанов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не може и не бива с идването на власт на всяка една политическа сила да се правят бързи промени в сектор "Сигурност". Ние сбъркахме с непременните бързи промени, които направихме в работата на 42-рото НС. Сега обаче се постъпва по същия начин – силово, реваншистки. Това каза пред БНР Атанас Мерджанов от БСП, който е член на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред по повод одобрените на вчерашното заседание на комисията промени в Закона за МВР.
Според Мерджанов промените ще върнат "модела Цветанов" и целят смяната на главния секретар на МВР. Вчера вносител на промените, който докладваше тези промени, беше г-н Цветанов.
Практически и фактически е връщане на статуквото по функционирането на сектор "Сигурност" по модела на г-н Цветанов като вицепремиер и министър на вътрешните работи. Нямам нищо против, ако ГЕРБ наистина се гордеят с този модел на функциониране на сектора, да направят същото, но едни такива промени трябваше да дойдат, след като бъде извършен достатъчно прецизен анализ след промените в Закона за МВР, защото трябва да признаем, че те бяха направени в началото на месец юли и практически никое ръководство на МВР не можа съзнателно да извърши това, което предполагаше и изискваше новият закон.
Става въпрос за нещо елементарно и конкретно – смяната на главния секретар. Това е нещо, което тормози управляващите от ГЕРБ и то не беше скрито още в предизборната кампания и т.нар. презентация на промените в сектор "Сигурност", които връщат предишното състояние, коментира Мерджанов. Пламен Нунев от ГЕРБ, който също е член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, а и един от вносителите на законопроекта, бе категоричен, че промените се правят с цел възвръщане на нормалната функционалност в МВР.
Според него освен възстановяването на ГДБОП и връщането на ролята на президента при назначаването на висши длъжности в МВР, законопроектът ще върне основни професионални принципи. Когато говорим в тази посока, винаги извеждаме политически акцент. Аз мисля че трябва да говорим професионално, защото са нарушени основни принципи, на които се крепи правоохранителната система. Те са общоприети в рамките на ЕС.
Неспазването им води до нестабилност на системата за сигурност. На първо място – принципът за функционална единност и структурирана неделимост на полицейските органи. Главна дирекция "Национална полиция" трябва да бъде възстановена, защото успешното изпълнение на полицейските функции може да става само под единно ръководство, организация и контрол. На следващо място – принципът на прилагане на конкурсно начало при кариерно развитие в правоохранителната система.
Той беше приет през 2006-а година, когато министър беше Румен Петков, и то с активното съдействие на нашите партньори в рамките на предприсъединителния процес, заяви Нунев. Да бъдат изслушани службите за предприетите действия след изчезването на бившия председател на ДАНС Петко Сертов – около това искане се обединиха двамата членове на парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност.