ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Уловката на този етап на реформата не е във възрастта, а в осигурителния стаж. Няма никакво значение дали 65 г. е възрастта, защото при тази безработица едва ли хората ще се пенсионират. Стажът изпреварва. За 10 г. в предишния етап на реформите намалихме осигурителната тежест на 12,2%, а сега за 12 г. ще ги увеличим с 3,5%.
Това каза финансовият експерт Мика Зайкова в сутрешния блок на Би Ти Ви. Увеличаването на пенсионната възраст е една реформа, която трябва да се наложи спешно. При нас има 2750 работещи пенсионери. Невярно е твърдението, че ще работим преди да се пенсионираме. Хората умират 25-30 г., след като се пенсионират. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Това ще наложи реалното пенсиониране да бъде над 65 г., прогнозира Зайкова. Ако ние не направим нещо с пазара на труда и развитието на бизнеса. От думите на Калфин разбрахме, че ни чака несигурно бъдеще. Реалното пенсиониране средно е на 57 г. по данни на НОИ, посочи Велев. Целта е намаляване на дефицита в НОИ. Изправени сме пред ситуация, че пенсиите рязко ще се намалят заради демографската ситуация в страната. Раждат се все по-малко деца, живее се по-дълго, посочи Велев.
Стига си бягал от размера на заместващия доход. Променя се формулата за изчисляване на индивидуалния коефицент. Тъй като осигурителния доход е нисък размерът на пенсиите ще е по-малък, разкри Зайкова. Тя посочи по новата формула стажът ще се изчислява месец за месец. Това са елементи на реформа. Преди да се прави каквото и да е трябва да се изчисти системата от пробойни, смята Зайкова.