Министерството на енергетиката започна проверки за енергийната сигурност през есенно-зимния сезон
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С цел гарантиране сигурността на електроенергийната система в страната, Министерството на енергетиката започна проверка на трите електроразпределителни дружества и на Електроенергийния системен оператор за готовността им за предстоящия зимен сезон. Началото на проверките беше поставено от Кюстендил, а до края на месеца ще бъдат проверени програмите за аварийно планиране и дейностите по материално-техническото осигуряване на зимната подготовка на енергийните дружества. В рамките на един месец експерти от Министерство на енергетиката ще проверяват програмите за аварийно планиране, както и реално извършените дейности в тази посока. След това, с цел минимизиране на риска за българските потребители, от енергийното министерство ще изготвят анализ на риска за работа на компаниите в кризисна ситуация и план за действие за неговото ограничаване. Ще бъде подробно разписана програма за есенно-зимната подготовка. Комисията от експерти на енергийното министерство ще следят и за неизпълнени дейности по отношение на подмяна на рискови или амортизирани съоръжения.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова посети Кюстендил и посочи, че причината за визитата е предстоящият есенно-зимен сезон и сигурността на енергийната система. Тя припомни големите снегове от месец март и предизвиканите големи проблеми – паднали дървета, скъсани електропроводи, без електричество тогава са останали повече от 270 000 души. „Ние извлякохме своите поуки, направили сме своя анализ и това, което сме възприели като политика е да се действа не постфактум, а де се действа превантивно. Проверките, които стартира Министерството на енергетиката, започват от днес и ще приключат до края на месец септември. Обект на проверка ще бъдат трите електроразпределителни предприятия, техни обекти и разбира се Електроенергийния системен оператор. Целта на проверката е да се види готовността за есенно-зимния сезон, да се провери дали са отстранени проблемите и причините за тях”, обясни министър Петкова. Министърът посочи, че санкциите за неизпълнение на предписанията се определят от съответния закон. През следващата седмица ще бъде обнародвана наредба, съдържаща промени по отношение на сервитутите на енергийните обекти. „Това е наредбата, за която всички ние много активно говорихме през март 2015 година. Наредбата която трябваше да бъде актуализирана. Тази наредба дава възможност на енергийните предприятия, по тяхна инициатива и преценка, да искат промяна на отстоянията по отношение на сервитутите, те са увеличени като такива, за да не се получават неприятни събития свързани с паднали дървета и със скъсани електропроводи”, допълни министър Петкова.
Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал коментира, че в дружеството е създадена необходимата организация за посрещането на зимата и е направено всичко възможно с наличния ресурс. Петър Докладал участва в работна среща с министъра на енергетиката Теменужка Петкова във връзка с предстоящия есенно-зимен сезон и сигурността на енергийната система. „За последните осем месеца сме предприели целия пакет от мерки, за да се избегне повторението на ситуацията от миналата година. Вложени са в мрежата приблизително 700 хил. лева”, обясни Петър Докладал. Сред предприетите мерки са модернизирани 300 трафопоста, разширени са просеки, обновена е мрежата, прави се и развитие на самата мрежа. Само за отстраняване на повредите през последния зимен сезон дружеството е изразходвала около 3,5 млн. лева за Югозападна България. Всяка година ЧЕЗ извършва задължителна профилактика на електрическата мрежа, за да се осигури нормалната работа на съоръженията и да се намалят до минимум авариите през зимния сезон. До момента са ремонтирани общо 60 въздушни електропровода на територията на Западен България, подменени са 25 кабела средно напрежение и 80 разпределителни касетки, монтирани са 231 нови консултационни апарата. Инсталирани са 36 сигнализатори за земни и къси съединения с дистанционно предаване на данните. Подменени са силови трансформатори на обща стойност 2,5 млн.лева.
Извършва се планова профилактика на 5234 трафопоста. От дружеството посочват, че за посрещане на зимния сезон ЧЕЗ разполага с 400 професионално обучени аварийни екипи, които са в постоянна готовност за реакция, а в случай на нужда и при извънредни ситуации компанията може да мобилизира общо 1100 души. Аварийните екипи са оборудвани със специална техника и превозни средства за работа при тежки условия – 11 АТВ с допълнителни вериги за сняг, 12 моторни шейни, над 150 автовишки, товарни коли, автокранове, багери и високопроходима верижна машина за всякакви терени и сезони.