ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На празника на столицата – 17 септември, Музеят за история на София отваря врати. Това заяви кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, по време на проверка на подготовката на постоянната експозиция на Музея в сградата на бившата Централна минерална баня. Тя припомни историята на музея, който функционира дълги години, без да има сграда. По думите й, строително-монтажните и реставрационни дейности са около 6 милиона лева, като от тях 4,8 милиона лева са от Оперативна програма „Регионално развитие“, а 1,2 милиона е собственото финансиране на Столична община, която е осигурила и 1,3 милиона лева за постоянната експозиция. Тя ще бъде разположена в 8 зали и ще обхваща периода от неолита до 40-те години на XX в.
Фандъкова добави и че са обособени две зали за гостуващи изложби, включително и за съвременно изкуство. Във връзка с останалата част от сградата на бившата Централна минерална баня, кметът на Столична община обясни, че за нея се търси инвеститор, който да направи балнео център, за да се запази традицията и духа й. Въпреки многократните опити за отдаване на концесия на тази част, все още няма инвеститор, обясни Фандъкова и добави, че СОС има намерение още веднъж да се опита да приключи тази процедура за концесия. Според нея това трябва да бъде последен опит и след това да се помисли за разширението на Музея за история на София. Кметът на Столична община уточни, че частта от сградата, за която се търси инвеститор, не е ремонтирана и има нужда от огромни инвестиции. Фандъкова бе категорична, че при всички случаи сградата е паметник на културата и ще бъде запазена като такъв, независимо какво се случва. Заместник-кметът д-р Тодор Чобанов заяви, че ще се направи всичко възможно СОС да бъде убеден, че това е правилната стъпка. По думите му, правилното решение е тези оставащи около 7 хил. кв.м. да бъдат използвани за културни дейности, разширение на музея и създаване на две многофункционални зали за култура. Той обясни, че около 1000 експоната ще бъдат изложени в постоянната музейна експозиция, като дори и в коридорите ще бъдат поставени експонати. Постоянната музейна експозиция в Музея за история на София ще е тематично организирана в 7 основни теми – Наследството на древността, Силата на духа, Трето българско царство, Софийската улица, Държавни и общински институции, Домът и облеклото на софиянеца, Културен живот и свободно време на софиянци.
В постоянната експозиция посетителите на музея ще могат да разгледат бюрото на княз Фердинанд, което няма данни да е било използвано, френска каляска, принадлежала на Мария Антоанета, използвана в български условия само веднъж за първата сватба на княз Фердинанд. Цялата инсталация – каляската и конете ще заемат централно място в една от залите и ще бъдат анимирани със съответните дигитални способи. Ще може да се види и т.нар. „стол за влюбени“, в морала на XIX-XX век, при които седящите мъж и жена са разделени физически от дебела преграда, която не позволява да има допир между тях. Д-р Чобанов уточни, че има експонати, които не могат да се видят никъде в България.
Той допълни, че се очакват около 50 хил. посетители годишно, като се очаква музеят да се превърне в част от обиколките на туристическите групи. Надежда Кирова, директор на музея, посочи, че редовната цена на билетите за музея ще бъде 6 лв., а намалението за студенти, ученици и пенсионери 2 лв., като ще има и още намаления за временните изложби и ще бъдат предлагани и комбинирани билети.