ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Банките да бъдат по-внимателни, призова днес окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов, предаде БГНЕС.
В схемата за пране на пари, която се разплита в момента от Окръжна прокуратура, ДАНС, МВР и Финансово разузнаване, има още неизвестни. Има и случай, в който банка е изплатила над 400 000 евро на човек в полупияно състояние. 14 души са задържани в края на годината в Пловдив, срещу девет от тях са повдигнати обвинения. Едно от главните действащи лица се издирва - Георги Христов Георгиев. Стартът на схемата, по която се източват дружества от 6 европейски държави, засега е датиран в началото на септември. До акцията на 30.12. 2015, когато на бул. "Дунав" зрелищно бяха арестувани двама от участниците, общо са изтеглени над 5 млн. евро.
Става дума за социално инженерство като тип измама, обясни наблюдаващият прокурор Данаила Станкова. Проучени са европейски дружества със солидни авоари. От създаден мейл - адрес, копие на адреса на управителя на дружеството, се нарежда на съответен служител да преведе на банкова сметка в България определена сума във връзка със сделка. Сумите обикновено са около половин милион евро. Разузнаването стига дотам, че управителят обикновено не може да бъде открит от служителя, неслучайно са избрани дните около коледната ваканция. За потвърждение на сделката се посочва име на адвокат, който може да представи пред банката договора. Засега се знае за около 10 ощетени дружества, по схемата работят институции във всички засегнати страни. Някои от дружествата дори още не са наясно, че имат загуби от престъпниците.
Какво се извършва в Пловдив? Сред лицата, замесени в прането на пари, има такива с нисък социален статус, но има и прекрасно информирани и за финансовите операции, и за счетоводната отчетност, и за особеностите при обслужването в различните банки. " Редовият" участник в схемата регистрира нова фирма с капитал 2 лв. и открива сметка в банката. На другия ден в тази сметка са постъпили около половин милион евро и той ги тегли. В кеш. Точно кешовото теглене е особеното в иначе познатата и от други случаи схема за пране на пари. След изтеглянето на сумата, тя е предавана на двама от групата, единият от които е въпросното издирвано лице - Георги Христов Георгиев. Самият той досега е изтеглил 1 200 000 евро. Човекът, който е изтеглил парите, си оставя комисионна. При ареста на 30 декември единият от задържаните е извършил три подобни тегления от септември насам. Еднократната комисионна е 23 000 лв., толкова са и парите, открити засега от разследващите органи. Сумите, които са изтеглени и " препрани", се внасят в други банки.
На 4 януари т.г. главният прокурор Сотир Цацаров вдигна банковата тайна от новосъздадените дружества на задържаните и кръга около тях. Наблюдават се и банките, каза окръжният прокурор Румен Попов. Преди брифинга той се срещна с френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан, очевидно поводът за срещата е фактът, че няколко френски дружества са "изгорели" досега в схемата за измама.
Прането на пари е извършвано само в банки в Пловдив. Сред участниците има хора и от други градове - от Варна, Велико Търново, София,но и те са живели в Пловдив.