Нов кошмар за България! Пак ни вкараха гол в последната минута (обновена)

6814
на 25.07.2014

България загуби с 0:1 от Сърбия в последния си мач от група "Б" на Евро 2014 за юноши до 19-годишна възраст и се прости с мечтата си да се класира на световните финали.

За целта съставът на Александър Димитров се нуждаеше от задължителна победа срещу действащия еврошампион, но младите "лъвчета" изиграха най-слабия си мач на първенството и почти не създадоха опасни положения.

Въпреки това, интригата се запази до последната минута, когато резервата Станиша Мандич донесе скъпоценните три точки на сърбите и ги прати на полуфиналите.

България завърши на последно място в групата без спечелена точка и без отбелязан гол. Както и срещу Украйна преди три дни, днес нашият отбор отново допусна поражение буквално в последните секунди. Ако срещата беше завършила наравно, българите отново щяха да останат на дъното в класирането, но щяха да могат да се похвалят, че са детронирали шампиона от предишното първенство.

Големият потърпевш от загубата на България се оказа тимът на Украйна, който загуби с 0:2 от Германия, и беше изместен от втората позиция от Сърбия. Извън стартовия състав на българите остана една от звездите на тима Антонио Вутов, който пропусна дузпа в мача срещу Украйна. На неговата позиция в средата на терена бяха разположени Никола Колев от Литекс и Радослав Цонев (Левски), а в защитата Стефан Велков от Славия бе предпочетен пред Христофор Хубчев. От състава на нашите липсваше Петър Витанов, който беше наказан заради натрупани картони.

Срещата беше от огромна важност и за сърбите, които само при победа можеха да продължат на полуфиналите, но това зависеше и от крайния изход на другия мач в групата между Германия и Украйна. Мачът не започна добре за нашите момчета, които още в 3-ата минута можеха да получат гол след груба грешка в защита, но за щастие футболист на Сърбия не успя да уцели опразнената врата. Западните ни съседи продължиха да са по-настоятелни и в първия четвърт час българите трудно организираха атаки.

Момчетата на Александър Димитров стигнаха до първия си удар по посока вратата на Райкович в 19-ата минута. Тогава Пламен Гълъбов засече топката след центриране от корнер, но я прати в аут. Последваха нови силни минути за сърбите и два сериозни пропуска пред вратата на Александър Любенов. В първата ситуация стражът спаси удар на Гачинович, а малко по-късно отново той не успя да открие резултата. Натискът на сърбите се усилваше с всяка изминала минута. Гачинович за пореден път се озова на стрелкова позиция, но топката му беше избита миг преди да шутира.

Не след дълго Любенов пак беше поставен под напрежение и, макар и трудно, се справи. За българския вратар нямаше и минута спокойствие. В края на полувремето Лука Йович се озова непокрит в наказателното поле, но Любенов за кой ли път демонстрира класа. На почивката Димитров предприе първата си смяна, като пусна в игра Антонио Вутов на мястото на Реян Даскалов. Втората част започна по-равностойно и действията се водеха в средата на терена.

След час игра наставникът на Сърбия Велко Паунович смени двамата си нападатели Ристич и Йович, и вкара Йокич и Мандич. В 62-ата минута България най-после нанесе удар в очертанията на вратата чрез Василев, но Райкович внимаваше. Сърбите отново взеха инициативата, но в 70-ата минута Георги Минчев можеше да ги изненада неприятно. Нападателят стреля с глава, но на сантиметри от целта. Това беше и най-чистото положение за "лъвчетата" до момента. В 73-ата минута антигероят за сърбите Гачинович пак пропусна очи в очи с Любенов.

Равенството не устройваше и двата отбора, които се стремяха да атакуват с всички сили. Напрежението си каза думата и футболистите започваха все по-често да грешат. Така се стигна до последните секунди на редовното време, когато дълъг пас от собствената половина изведе Мандич сам срещу Любенов и сръбският нападател не сбърка. При паса останаха сериозни съмнения за засада, но такава не беше отсъдена и сърбите ликуваха. На полуфиналите "репрезентацията" ще се изправи срещу Португалия, а Германия ще има за съперник Австрия. /sportal.bg