Отвориха парадния вход на Чинията на Бузлуджа

Региони

Отвориха парадния вход на Чинията на Бузлуджа

41303
на 17.05.2018
Отвориха парадния вход на Чинията на Бузлуджа
Автор:   ПИК

27-години след конфискацията на някогашния Дом на БКП на връх Бузлуджа държавата отвори парадния му  вход, направи го за представителите на медиите областният управител на Стара Загора Гергана Микова.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

„Това е само първата стъпка към бъдещето използване на мемориала. Надявам се в сравнително кратки срокове да обезопасим  коридор, по който туристите да преминават , за да разглеждат вътрешността без да бъдат под угрозата върху главите им да паднат парчета от  част от окачения таван и покривната конструкция“, коментира губернаторката пред "Монитор".

Тя сподели, че  очаква съвсем скоро тук да пристигнат световни експерти по санирането на подобни архитектурни мастадонти от край на миналия ХХ в.Това ще се случи благодарение инициативата на международната неправителствена организация „Европа Ностра“, която включи Чинията в списъка с още 6 паметника в Европа, за които ще се търси финансиране.

14 млн лв е струвало изграждането. Решението за изграждането на монумента е взето на 11 март 1971 година от тогавашния Секретариат на управляващата БКП. Сформиран е бил колектив с ръководител нар. арх. Георги Стоилов и главен конструктор проф. инж. Добромир Коларов.В него са били включени  над 70 проектанти и конструктори.Строителството стартира с взривяване на част от старопланинския връх през юни 1974 г. Ръководител на обекта командирът на старозагорската строителна дивизия генерал Делчо Делчев. Първоначалните намерения са били лентата да бъде прерязана през 1978 г в чест на 100-годишнината от освобождението на България от турско робство.

свързани новини

Срокът се оказва непостижим и изграждането продължава почти 7 години. Официалното откриване става на 23 август 1981 г., към тази дата от сметките на някогашната БКП са били платени 14 186 000 млн лв. Част от средствата са дошли от продажбата на специално отпечатани мемориални пощенски марки от по 2 и 5 лв, които си закупил на практика всеки пълнолетен по онова време българин.

Конструкцията на Дома-паметник представлява куполна ритуална зала, наподобяваща отвън жертвеник. Тържествената зала с 800 места за гости е с диаметър 42 м и височина 14,5 м, като мозайките са били разположени  върху площ от  550 кв. м.

Над 60 са художниците, които участват при изработването на паната, сред тях личат имената на майстори като Стоян Куюмджиев, Иван Стоилов – Бункера, з. х. Иван Кирков, Григор Спиридонов, Александър Терзиев, з. х. Димитър Киров, доц. Димо Заимов, Георги Трифонов, Теофан Сокеров, Стоимен Стоилов, з. х. доц. Тома Върбанов, Иван Кожухаров, Иван Иванов, Валентин Старчев , Величко Минеков  и мн. др. Оформлението на тържествената зала е дело на Христо Стефанов и Йоан Левиев, а образите на Маркс, Енгелс, Ленин, Димитър Благоев, Георги Димитров и Тодор Живков изпълнява пловдивчанинът Трифон Неделчев.Позлатената мозайка на купола с надписа „Пролетарии от всички страни, съединявайте се!” е на художниците Владимир Паскалев и Кънчо Кънчев.

На практика е откраднато и изнесено в неизвестни посоки всичко, което е можело да бъде задигнато. Включително медната обшивка на купола, която при строежа е била вдигната с хеликоптер. Вандализмът стартира преди приемането на закона за конфискация имуществото на тоталитарните партии и организация. Още в началото на 1990 г. партийни активисти са изчегъртали образа на Тодор Живков – по него време той е изключен от редиците на БКП и е под домашен арест.

Тази зима неизвестен уличен художник със спрей го е възстановил със сив спрей. Със същият цвят са „рисувани“ и мозаечните лица на Ленин, Маркс и Енгелс.Вандалите в съчетание с дъжда и снега са унищожили безвъзвратно близо 2/3 от мозаечните пана по външния кръг.При кражбата на панорамните витринни прозорци са съборени тухлени стени, по чудо е оцелял асансьорът за 70-метровия пилон с рубинените звезди, но някой е задигнал въжетата и той е неизползваем.

Около 3 милиони души са посетили паметника до затварянето му през 1990 година, показва справката на някогашния директор Стефан Ноев. Никой не може да каже колко са били туристите след това.Само през април охраната е преброила над 400 българин  чужденци, които са дошли на върха с надеждата, че ще могат да разгледат Чинията.

„Мемориалът трябва да бъде съхранен, очакваме да се произнесат експертите и да търсим източници  за финансиране на реконструкцията. Все още не сме обсъждали каква ще бъде евентуалната входна такса, но в никакъв случая няма да е висока!“, уточни старозагорската губернаторка Гергана Микова.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за 28 март - Близнаците завладени от добро настроение, изкушения дебнат Стрелците
ПИК TV x
Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО) Топ конституционалистът доц. Борислав Цеков с важни подробности пред ПИК TV: Радев не може да откаже назначаване на министри! Ако никой не иска да бъде служебен премиер, трябва да ни управлява правителството в оставка (ВИДЕО)
ново
Днес: 147
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК