ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е установила злоупотреба с господстващо положение за дружествата в групите на EVN България, Енерго-Про и ЧЕЗ България, става ясно от съобщение на регулатора.
Всяка една от групите злоупотребява със своето положение, като прилага обща стратегия за доставка на електрическа енергия до небитови клиенти, присъединени към мрежата на средно и ниско напрежение, установила проверката на КЗК.
Дружествата прилагат различни практики, с които се обменя съществуващата информация в отделните групи за клиенти, които преминават от регулирания към свободния пазар на търговия с електричество.
Действията на електроразпределителните дружества възпрепятстват процеса на първоначалната смяна на крайния снабдител с доставчик по свободно договорени цени, смятат от КЗК.
Това не е първата злоупотреба с господстващо положение от страна на трите дружества, която КЗК установява през последните месеци.
През май регулаторът се произнесе относно практиките на дружествата при определянето на цената за достъп до стълбовната електроразпределителна мрежа за ниско напрежение.
От комисията напомнят, че по последния казус са се самосезирали след проверки в офисите на трите електроразпределителни дружества, извършени през пролетта на 2013 г.
Впоследствие към преписката е добавена и жалба от независим търговец на енергия.
Допълнително след това е изискана и информация от търговци на електрическа енергия по свободно договорени цени.
Предварителната оценка след прегледа на документите е, че нарушението може да засегне търговията между държавите членки.
По тази причина са и постъпилите твърдения за извършени нарушения, предявени на дружествата по електроразпределение, електроснабдяване и търговците на енергия, към всяко една една от трите групи.
Трите електроразпределителни дружества имат срок от 60 дни, в рамките на който те могат да представят писмени възражения по предявените твърдения, да поискат да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание, както и да получат достъп до неповерителен вариант на материалите по производството, обясняват от антимонополния регулатор.