ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Отпадане на забраната за пълнене на газови бутилки на бензиностанциите. Това приеха на първо четене депутатите от парламентарната бюджетна комисия, като гласуваха измененията в Закона за акцизите и данъчните складове, предложени от МС, пише "Монитор". Отмяната на забраната предизвика една от най-силните реакции на браншовите организации по предложените за промяна текстове. Според представителите на Българската петролна и газова асоциация на година у нас се пълнят 15 хил. тона с пропан-бутан. Това сега се прави на специализирани места, където се следи бутилката да не се препълни, а оттам да се гарантира, че няма опасност да гръмне.
От асоциацията са категорични, че никой не може да зарежда на бензиностанциите и да е спокоен, че бутилката няма да експлоадира. Отпадането на забраната притесни и депутатите, затова вероятно текстовете ще претърпят промени между първо и второ четене.
Според Агенция „Митници” обаче отпадналият текст от закона, в който сега е регламентирана въпросната забрана не касае бензиностанциите. Той се отнасял за местата за промишлено производство на пропан – бутан и за складирането му, твърдят от агенцията.
Друг проблем според бранша е въвеждането на акциз от 340 лв. за пропан – бутана за отопление. Това ще оскъпи пълненето на бутилката с 4 лв. От Министерството на финансите обаче се мотивират с това, че така ще се прекрати практиката горивата предназначени за отопление да се наливат в резервоарите на автомобилите. Освен на пропан - бутана се вдига и ставката на газьола за отопление. Тя скача от 50 лв. на 645 лв., като по този начин се изравнява с дизела за автомобилите. При керосина също се предвижда такова увеличение.
С гласуваните текстове депутатите от бюджетната комисия приеха и забраната за притежаването и пренасянето на повече от 40 ръчно свити цигари. Глобата за нарушението е от 100 лв. до 500 лв. за физически лица и от 2 хил. лв. до 10 хил. лв. за фирмите. На първо четене в комисия беше решено и специфичният акциз на цигарите да бъде намален от 101 лв. на 70 лв. за 1000 къса, а пропорционалният да се вдигне на 38% от 1 януари 2016 година. Това ще засегне скъпите цигари над 5,35 лв. за кутия, съобщиха от Министерството на финансите.