Павлова: За да е успешна програмата за целенасочена политика за слабо развитите региони, са необходими партньорство, реални проекти и проектна готовност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За да е успешна програмата за целенасочена политика за слабо развитите региони, са необходими партньорство, реални проекти и проектна готовност. Това каза министър Лиляна Павлова по време на националната дискусия "Да! На българската икономика. Европейска България -стабилност и растеж, предаде "Фокус".
„За да не са добри намеренията само на хартия, въпросът е в партньорството. За да ни е успешна програмата за целенасочена политика за слабо развитите Северозападна България, Родопите и Странджа, са важни три фактора – да имаме ясна програма с цели, които са постижими и наистина ще дадат ефект и аз се надявам, че първата стъпка сме я реализирали. Програмата е разписана, тя е качена на сайта на МРРБ, провеждаме в общините, областите и регионите обществени обсъждания – обратната връзка и се надявам да успеем да я направим завършен документ, който има добри цели” заяви Павлова.
По думите ѝ, второто много важно е да имаме реални проекти. „В тази програма са описани конкретните предложения мерки, които ние сме идентифицирали”, посочи тя. По думите ѝ сега трябва да се направи много бърз анализ на това какви проекти могат да бъдат финансирани с европейски пари и кои от проектите са важни, за да бъдат финансирани с национални пари.
Павлова обясни, че третият важен фактор е добрата проектна готовност. „От всичко, което разполагаме като база данни, виждаме, че имаме и ние, и вие добри намерения, но вие нямате проектна готовност, нямате конкретни проекти. Ние сме готови да Ви подкрепим да разработите такива, но вие трябва да дадете своите проекти”, обърна се министърът към бизнеса. По отношение на изграждането на интермодални пристанища и терминали тя каза, че е нормално да се започва от Варна. "Това е пристанището, където и сега в Китай беше поет ангажимент за публично-частно партньорство", обясни тя.
"Държавата не може да инвестира в изграждане на пристанища, но държавата може да ги предостави на бизнеса да развива такъв тип пристанищна инфраструктура ", каза Лиляна Павлова.