ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За Benu Gheorghe Dorel това е втори арест, след негово задържане още през юни 2014 г., като обвиненията към него са свързани със злоупотреба със служебно положение, тежка и продължителна през годините форма на корупция и пране на пари.
В съобщението на румънските власти се посочва, че въпросните задържани лица са обвинени и в престъпление по служба, свързано с продължаваща корупция при условия на утежняващи вината обстоятелства.
Част от всичките причини за арестите на високопоставените длъжностни лица в Румъния е заради тръжна процедура, организирана от АПИА през 2012 година, когато АПИА са подписали договор за възлагане на обществена поръчка, въпреки че предварително са знаели, че поръчката е възложена в несъответствие с румънския закон. В резултат на този договор е нанесена вреда на бюджета на Европейския съюз в размер на 26 543 008 Евро. С тази сума се е облагодетелствало българско дружество, посочено от АПИА за спечелило процедурата.
Българското дружество е „ВИ ЕМ КОРПОРЕЙШЪН” ЕООД. Негов управител е Валери Милорадов Петров. А според договора му с АПИА, дружеството, спечелило търга е трябвало да достави брашно и слънчогледово олио, в прилагане на европейския план за подпомагане на бедните в Румъния.
Това не се е случило, но парите са платени и са потънали в неизвестна банкова сметка в чужбина. Вместо да постъпят, както е описано по договор, в сметка на българската банка ПИБ, която е издала три банкови гаранции, по искане на „ВИ ЕМ КОРПОРЕЙШЪН” ЕООД, в полза на Румънската агенция за интервенции и плащания в земеделието към Министерството на земеделието — АПИА, над 26 милиона евро са потънали.
Заради неизпълненият ангажимент от страна на „ВИ ЕМ КОРПОРЕЙШЪН” да преведе по сметка на банката, Първа инвестиционна банка е изпратила 4 сигнала до съответните компетентни органи. Още на 24 януари 2013 година, ПИБ първо подава сигнал до ДАНС и посочва всички известни на банката обстоятелства. На следващия ден - 25.01.2013 г., ПИБ е изпратила сигнал и до Специализираната прокуратура на България. Българската банка не спира дотук и на 27.01.2013 г. са изпратени сигнали до Европейската служба за борба с измамите /ОЛАФ/, на вниманието на г-н Джовани Кеслер, както и до Националната антикорупционна агенция на Република Румъния.
На 5 октомври 2015 година ОЛАФ публикува съобщение на своя сайт за установяването на измама и корупция, свързана с тръжна процедура, проведена в Румъния от Агенцията. Властите в Румъния са осъществили претърсвания в множество офиси на Агенцията, както и в частни домове. Посочва се, че предстоят бъдещи действия от страна на прокуратурата и повдигане на нови обвинения.
На 6 октомври 2015 г., става ясно, че арестите на високопоставените длъжностни лица в Румъния са вече факт.
Става ясно и това, че арестът на Генералния директор на румънската Агенция - Benu Gheorghe Dorel е свързан и с други негови действия като длъжностно лице, с което румънската държава е ощетена с милиарди.