ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Със словото на вечните Вазови стихотворения и музиката на обичани български песни бе открита обновената фасада на къщата – музей на патриарха на българската литература Иван Вазов.
В навечерието на 165 –годишния юбилей на народния поет от балкона на неговия дом в столицата прозвучаха "Аз съм българче", "Моите песни" и "Българският език", а Софийският духов оркестър изпълни "Вятър ечи, Балкан стене", "Де е България", "Тих бял Дунав", "Къде си, вярна ти любов народна?" и още много мелодии на песни по текстове на поета. За кратко пространството пред най-стария български литературен музей вдъхновяваше с приповдигната тържественост и тълпи от хора, напомнящи, че мястото е символ на неугасващия български дух и слово. Събитието бе уважено също така от министъра на културата Вежди Рашидов и столичния кмет Йорданка Фандъкова.
"Най-сетне фасадата на къщата на Вазов грее и излъчва озарение. Светлината отвън се слива с духовната бъднина отвътре. И така потвърждава нашата несвършваща във времето почит към патриарха на българската литература Иван Вазов", каза пред присъстващите директорът на къщата- музей Мирела Иванова.
От днес фасадата на къщата, построена през 1895 г., грейна за нов живот. Всяко кътче от дома, където Иван Вазов живее и работи най-дълго време, напомня за необятната му литература. Тук, на простата дървена маса, покрита със зелено сукно, патриархът на българската литература създава някои от знаковите си творби като сборниците с разкази "Видено и чуто", "Пъстър свят" и "Утро в Банки", поетичните книги "Легенди при Царевец", "Под гърма на победите", "Песни за Македония", "Люляка ми замириса", "Не ще загине", комедиите "Вестникар ли?" и "Службогонци", историческите драми "Борислав", "Към пропаст", "Ивайло".
Мястото се превръща в знаково и поклонническо още приживе на писателя, за да побере огромна духовна енергия на българския народа в дни на скръб и тържество. Пет години след смъртта на Вазов, на 28 ноември 1926 г., домът на поета отваря врати като първия български литературен музей.
Днес, близо 90 години по-късно, той посреща стотици посетители, а дългоочакваното обновление на фасадата се случва в навечерието на юбилея на Вазов, който ще се чества на 9 юли 2015 г.