Плевнелиев: Неуместно е България да продължи да бъде в процедура на пост-мониторингов диалог
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В условията на криза европейските държави трябва да преодолеят различията си и да запазят Европа като единно демократично пространство, основано на върховенството на закона и защитата на човешките права.
Това беше позицията на президента Росен Плевнелиев и на председателя на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Ан Брасьор, които разговаряха днес на „Дондуков“ 2. Двамата бяха единодушни, че глобални предизвикателства като тероризма и миграцията изискват глобален отговор и могат да бъдат преодолени само с обединените усилия на международната общност.
Плевнелиев подчерта, че страната ни ще продължи да работи за утвърждаването на демократичните ценности и правата на човека в Европа, в рамките на Българското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа, което започна на 10 ноември тази година. Предстои в края на януари 2016 г. Плевнелиев да направи и обръщение пред Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в Страсбург, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
„България е член на Съвета на Европа повече от 20 години и това даде своя принос за укрепването на демокрацията у нас“, отбеляза още президентът. По думите на държавния глава е неуместно България да продължи да бъде в процедура на пост-мониторингов диалог и увери, че завършването на реформата в съдебната система остава във фокуса на вниманието на българското гражданско общество и на държавните институции. И Росен Плевнелиев, и Ан Брасьор призоваха за обединени действия срещу първопричините за тероризма, а не само срещу последствията.
Според тях социалното изключване, неравенството и липсата на достъп до основни човешки права са в основата на омразата и разделението. Държавният глава увери, че България ще продължи да изпълнява международните си задължения по отношение на бежанците и търсещите убежище и подчерта, че решение на въпроса в рамките на ЕС може да бъде намерено само с общи действия и споделена отговорност от всички държави членки.