BG EN

По- малко химия в растителната защита от 2017 г.

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

По- малко химия в растителната защита от 2017 г.

5332
на 15.01.2016
По- малко химия в растителната защита от 2017 г.
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Днес в Хисаря специалисти и фермери отбелязват 120 годишнината от организираната растителна защита в България и 20 години от създаването на Българската асоциация за растителна защита.

препоръчано

Началото е дадено с указ на княз Фердинанд за борба с филоксерата. Днес в браншовата организация членуват около 60% от компаниите, които работят в сектора. През 2014 година те са реализирали препарати за защита на растенията от болести и неприятели за почти 200 млн. лв., а общата стойност на капитала им се оценява на около 2 млрд. лв.

Икономическите резултати, здравето на хората и екологията са в пряка връзка с растителната защита, която у нас е съизмерима като потребност и актуалност с това, което се прави в развитите аграрни страни в Европа, но изостава от тях като организираност. У нас според Закона за растителна защита от 2013 година отговорността е в крайния производител на аграрна продукция при контрол от държавата. В развитите европейски страни, тя е отговорност на професионалната част, казва проф. Янко Димитров, декан на Факултета по растителна защита и агроекология в Аграрния университет в Пловдив. Една от важните теми, които ще бъдат дискутирани днес в Хисаря, е общоевропейската тенденция, в която предстои и България да се включи.

От 2017 година в ЕС се въвежда практиката на интегрирано управление на вредителите. Относителният дял на това управление спрямо общата земеделска продукция трябва да бъде много висок. Целта е опазване на културните растения с минимално възможна химическа защита - прилага се малка химическа интервенция в период, който е безопасен за продукцията и здравето на хората и е гаранция за безопасна храна. Ще има специална емблема за агропродукция, която е резултат от интегрирано производство. Очаква се относителният дял на това управление спрямо общата земеделска продукция да бъде много висок, а цените на продукцията от този клас - по-високи.

“Това не са практики от биоземеделието, което дава до 3 на сто от агропродукцията в ЕС, но не е и практиката на масово използване на химически препарати” - казва проф. Димитров. Той заяви още, че в Аграрния университет студентите вече са обучени да работят и в тази нова щадяща насока в растителната защита. В момента във Факултета по растителна защита и агроекология се обучават 650 бакалаври и магистри или общо около 30-35 на сто от всички обучавани студенти в Аграрния университет.

Растителната защита има специално отношение и към биологичното земеделие, макар че в страната ни биопродукцията е много по-ниска от тази в Европа, коментира проф. Янко Димитров. В Хисаря той ще защити убеждението си, че на биоземеделието трябва да се гледа като ресурс на природата, а не като на идея на производителя. “Ако отидем в планинските и подпланинските райони на България, ние имаме идеалния ресурс за биологично земеделие. Там и сега не се води интензивна борба с вредителите на растенията, защото условията не позволяват те да се разпространяват”, заключи именитият български учен.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Ето го ексклузивния хороскоп на Алена за празничния вторник - Телците да се стягат за път, денят е успешен за Близнаците САМО В ПИК: Ето го ексклузивния хороскоп на Алена за празничния вторник - Телците да се стягат за път, денят е успешен за Близнаците
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Георги Харизанов за събитията у нас през 2024: Тиня! Белият дом няма да се занимава пряко с българската политика. Херо Мустафа вършеше престъпление (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Георги Харизанов за събитията у нас през 2024: Тиня! Белият дом няма да се занимава пряко с българската политика. Херо Мустафа вършеше престъпление (ВИДЕО)
ново
Днес: 9
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК