ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
До края на есента се очаква да има специален закон за детското правосъдие, съобщи зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева, цитирана от Дарик.
Зам. правосъдният министър присъства на обявяването на началото на кампанията „Детство без решетки” на Българския Хелзинкски комитет (БХК), на Института по социални дейности и практики (ИСДП) и на Националната мрежа за децата. С кампанията неправителствените организации искат незабавна реформа в детското правосъдие чрез отмяна на Закона за борба срещу противообществените прояви и закриване на социално-педагогическите интернати (СПИ), както и реформиране на ВУИ (възпитателно училище-интернат). Те се обявиха за нов закон в тази област и развитие на услуги и мерки, алтернативни на лишаването на свобода, каквото се случва според тях в СПИ и ВУИ.
По законопроекта за детското правосъдие вече се работи съвместно с неправителствените организации. По думите на Вергиния Мичева-Русева основната цел на законопроекта е не да се наказват непълнолетните, а да им се помага и да се постигне обратно връщане в обществото.
В законопроекта се предвижда да има специализирани съдебни състави за деца, детски прокурори, детски съдии, като в момента вече се обучават съдии, прокурори, полицаи и социални работници как да работят специално с деца. Предвижда се децата да бъдат разпитвани в щадящи за тяхната психика стаи, т.нар сини стаи.
Зам. правосъдният министър смята, че трябва да се помисли за закриване на СПИ-тата, а ВУИ да се реформира. На първи октомври започват работа специализирани детски състави в пет пилотни съдилища във Варна, Пловдив и Козлодуй.
Децата правонарушители до 14 години и тези над 14 години със статусни нарушения (бягство от училище, дома и др.) са деца в риск и трябва да бъдат обект единствено на подкрепа и закрила, смятат от неправителствените организации.