Прочутият политолог Франсис Фукуяма с анализ на времето, в което живеем! За лъжите, троловете и тъмната страна на информационния бум

СВЕТЪТ ДНЕС

Прочутият политолог Франсис Фукуяма с анализ на времето, в което живеем! За лъжите, троловете и тъмната страна на информационния бум

11283
на 04.01.2017
Прочутият политолог Франсис Фукуяма с анализ на времето, в което живеем! За лъжите, троловете и тъмната страна на информационния бум
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Новоизбраният американски президент е отражение на новия свят на „постфактите“, в който всички надеждни източници на информация се под въпрос. Това се казва в анализ на американския политолог Франсис Фукуяма, публикуван от „Новое время“. 

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Една от най-силните черти на отминалата 2016 г. и нейната изключително необичайна политика бе светът на „постфактите“, в който буквално всички надеждни източници на информация са под въпрос. На тях им противостоят факти със съмнително качество и произход.

Появата на интернет и световната мрежа през 90-те години на миналия век беше определена като освобождение и голяма победа за демокрацията в цял свят. Информацията е форма на власт и тъй като тя става по-евтина, а достъпът до нея се улеснява, демократичните сили получиха възможността да достигнат до места, до които не можеха да стигнат по-рано.

Появата на социалните мрежи в началото на новото хилядолетие ускори тази тенденция, давайки на хората възможността да се мобилизират, което стана основа на редица демократични „цветни революции“ по цял свят – от Украйна до Бирма и Египет. В света на личното общуване старите господари на информацията, под които основно се разбираха репресивните авторитарни държави, можеха да бъдат заобиколени.

Но съществуваше и друга, тъмна страна. Старите авторитарни сили започнаха да се учат да контролират интернет – както в Китай с неговите десетки хиляди цензури, или с помощта на вербуваните легиони от тролове да пълнят мрежата с лъжлива информация, както в Русия.

Тези тенденции станаха много видими през 2016 г. - както във вътрешната, така и във външната политика. Изказванията на Тръмп не са обикновена манипулация с фактите, а открита лъжа. Главният манипулатор на социалните медии е Русия.

Руското правителство разпространяваше невярна информация като, например, „фактите“ за разпъване на малки деца от украинските националисти, или изказванията, че украинската армия е свалила малайзийския Боинг през юли 2014 г.

Същите „източници“ участваха в дебатите за независимостта на Шотландия, Брекзит и холандския референдум за Споразумението за асоциирането с Украйна, раздувайки всеки съмнителен факт, който би отслабил проевропейските сили.

Използването на недостоверна информация като оръжие от авторитарните сили е лошо само по себе си, но тази практика се отрази и на избирателната кампания в САЩ.

Всички политици лъжат, или, ако се изразим по-меко, изопачават фактите в своя угода; но Доналд Тръмп издигна тази практика на принципно ново равнище. Това започна преди няколко години, когато той започна да прокарва идеята за „раждането“ - обвиненията, че президентът Барак Обама не се е родил в САЩ, което Тръмп продължи да повтаря дори след като Обама показа свидетелството си за раждане – в САЩ, естествено.

По време на провелите се неотдавна президентски дебати Тръмп заявяваше, че никога не е подкрепял войната в Ирак и никога не е наричал климатичните промени измислица. След изборите той заяви, че би победил и на общонационално ниво /той загуби с над 2 милиона гласа/, ако не бяха фалшифицираните гласове.

Това не беше обикновена манипулация с фактите, а открита лъжа – лъжа, която лесно можеше да бъде проверена. Това, че той я разпространяваше беше лошо само по себе си, но по-лошото бе, че избирателните републиканци не го наказаха за това.

Традиционното средство срещу фалшивите новини, според защитниците на свободата на информацията – да се прокарва истината, която ще бъде по-търсена на пазара на идеите. За съжаление, това решение почти не работи в света на социалните медии, пълни с тролове.

Според различните оценки, в тази категория попадат от една четвърт до една трета от всички потребители на Туитър.

Интернет трябваше да ни освободи от господарите на информацията; и наистина, днес информацията постъпва до нас от всякакви възможни източници – и всички те се разглеждат като равнопоставени. Няма основания да се смята, че „добрата“ информация ще победи „лошата“.

Изказванията на Тръмп не са обикновена манипулация с фактите, а открита лъжа.

Съществува и по-сериозен проблем, отколкото тези отделни лъжливи данни и тяхното влияние върху изборите. Защо ние вярваме в истинността на някакъв факт, макар че по-голямата част от тях не сме в състояние да проверим?

Въпросът е в това, че съществуват независими институции, чиято задача е създаването на надеждна информация, на която можем да се доверяваме. Американците получават информацията за престъпленията от министерството на правосъдието, а данните за безработицата – от Бюрото за трудова статистика.

Мейнстрийм медии, като „Ню Йорк Таймс“, в действителност бяха настроени срещу Тръмп, но те имат механизми, които пречат за появата на сериозни фактически грешки във вестника. Много се съмнявам, че сайтът, подкрепящ Тръмп, Breitbart News разполага с достатъчно брой хора, които да проверяват информацията, публикувана там.

В света на Тръмп, напротив, всичко е политизирано. По време на кампанията той заяви, че ръководителят на ФЕД Джанет Йелън е работила за Хилари Клинтън, за да бъдат фалшифицирани изборите, че официалните източници са криели данните, че отказът на ФБР да обвини Клинтън означавал, че тя ги е подкупила.

Той също така отказваше да вярва на службите за сигурност, обвиняващи Русия във взлома на сървърите на Националния комитет на Демократическата партия. И, разбира се, Тръмп и неговите привърженици смятат, че всички мейнстрийм медии са безнадеждно ангажирани. Неспособността да се достигне съгласие по най-основните позиции е пряка последица от мащабната атака срещу демократичните институции в САЩ, Великобритания и по целия свят.

Това е свидетелство, че демокрацията е поела в неправилната посока. В САЩ се случи институционален разпад, в резултат на което силни групи на интереси започнаха да се защитават с помощта на системата на неограничено финансиране на избирателните кампании.

Така че обикновените хора имаха причини да негодуват. В хода на избирателната кампания тези настроения се задълбочиха. Широко се разпространи убеждението, че всичко е фалшифицирано или политизирано, и че процъфтява корупцията.

Ако официалните органи на властта заявят, че вашият кандидат е загубил, или другият кандидат е изглеждал по-добре по време на дебатите, това, най-вероятно, е резултат от заговор. Вярата в корумпираността на всички институции води до задънената улица на всеобщото недоверие. Американската демокрация и демокрацията като цяло не могат да преживеят отсъствието на вяра в безпристрастието на институциите. Ще започне партизанска политическа борба във всички аспекти на живота./БГНЕС

Франсис Фукуяма е преподавател в Института за международни изследвания Фрийман Спогли към Станфордския университет. Той е автор на книгата "Политически ред и политически упадък: от индустриалната революция до глобализацията на демокрацията". Статията му е публикувана във в. „Новое время“. Оригинал на публикацията: http://nv.ua/opinion/fukyama/dobro-pozhalovat-v-mir-donalda-trampa-389040.html

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Телците да бягат от ласкатели, Раците да очакват нови запознанства САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за събота - Телците да бягат от ласкатели, Раците да очакват нови запознанства
ПИК TV x
САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО) САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО)
ново
Днес: 33
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК