ПЪРВО В ПИК TV! Екшън на дискусията за Истанбулската конвенция и "третия пол" - протести "за" и "против" сеят напрежение (ОБНОВЕНА)

Политика

ПЪРВО В ПИК TV! Екшън на дискусията за Истанбулската конвенция и "третия пол" - протести "за" и "против" сеят напрежение (ОБНОВЕНА)

75736
на 23.01.2018
ПЪРВО В ПИК TV! Екшън на дискусията за Истанбулската конвенция и третия пол - протести за и против сеят напрежение (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Ето каква сума достигна Jackpot Cards, най-високият джакпот на efbet.com (18+)

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева започва обществената дискусия за приемането на Истанбулската конпенция за борба с насилието над жени, която се използва от различни джендър организации за въвеждане на права за т. н. трети пол. Фжорумът е в Аулата на СУ "Св. Климент Охридски".

препоръчано

Присъстват множество неправителствени организации и вече има над 150 души, записвани за изказвания.

Докато в се провеждат дебатите, пред прозорците на Народното събрание ще се проведат два протеста – в защита и „против” Истанбулската конвенция. 

Близо 200 организации изразяват категоричната си подкрепа за ратификация на Истанбулската конвенцията. В нейна подкрепа те организират и демонстрация в 11 часа в градинката между Народното събрание и Софийския университет „Св. Климент Охридски”. По същото време обаче има организиран и протест против Истанбулската конвенция пред Народното събрание. Митингът ще призове президента Румен Радев за дебат по темата.

На старта на дискусията Цвета Караоянчева обяви, че присъстват представители на всички вероизповедания, министрите Цецка Цачева и Екатерина Захариева, както и вицепрезидентът Илияна Йотова. Шефката на парламента съобщи, че ще важат правилата на изказване и стенографиране, както в парламента. За целта изказванията ще бъдат 4 минути, а квестори ще следят за спазване на реда. До 14,30 ч. ще продължи дискусията, като модератор ще бъде и омбудсманът Мая Манолова, която ще смени Караянчева, която се налага да отиде на дебатите за вота на недоверие в парламента. 

Министърът на правосъдието Цецка Цачева първа взе думата, за да обясни юридическата фактология около конвенцията. Тя разкри, че има възможност конвенцията да се приеме с резерви. 

"Това са направили много държави, които са ратифицирали до момента конвенцията. От 28 държави членки, които са подписали, 17 са я ратифицирали, повечето със забележки. Аз също съм предложила да направим това, тъй като има разминаване с българското законодателство. 

Безспорно най-много коментари предизвика понятието джендър, което на български език няма пряк превод. Използването на този термин като "пол", трябва да бъдат ясни, за да не се стига до спекулации и превратно тълкуване, че се прави нещо скрито или че под претекста на не насилие, основано на женския пол, се цели нещо друго. В разбирането на конвенцията не може да се бори насилието, ако не се постигне равенство на мъжете и жените. Затова тя говори за социалните роли и обществени нагласи", обясни Цачева.

По думите й понятието пол не замества понятието жени и мъже, а цели преборване на стереотипите, свързано с пола и насилието над жени именно заради пола, затова конвенцията се бори с тези стереотипи и предразсъдъци, както и вредни традиции и обичаи, поставящи жените в малоценно положение спрямо мъжа. Според Цачева в конвенцията не се говори за задължение на правно признаване на трети пол, нито се говори за признаване на бракове между лица от един и същи пол.

"Всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие. Това значи, че 1 милион жени са бити, а 1 милион мъже са насилници у дома. Затова не съм съгласна с твърдението, че България си има ефективно и действащо законодателство, което предотвратява насилието над жени. Редица прояви на насилие не са криминализирани - като принудителни бракове, преследване, психически тормоз. По силата на НПК чак средните телесни повреди се преследват по общия ред, а често тогава е вече късно. Липсват горещи телефони, кризисни центрове, липсва психологическа помощ. 

По области официалната статистика сочи 0% жертви на домашно насилие, а в същото време полицаите се чудят къде да пратят и как да спасят пребитите жени. Най-накрая трябва да не бъдем лицемерни и да признаем, че в България 1 милион мъже бият и пребиват, а понякога и убиват жените си. Най-накрая трябва да признаем проблема и да не го замитаме под килима, създавайки поредната мъртвородена комисия, което нищо няма да свърши. 

Предвид страховете за третия пол, ще кажа, че и сега има термина социален пол в нашето законодателство. Предвид декларацията на Светия синод предлагат да се приеме тълкувателна декларация към конвенцията, в която да залегне нашето българско и християнско тълкувание на пола, така че да не остане съмнение за ролите на двата пола - мъже и жени. Така след това може да се пристъпи към ратифициране на конвенцията. Така с волята на цялото общество ще бъде заклеймено насилието над жените". С това изказване на Мая Манолова развълнува залата и събра аплодисменти. 

След нея думата взе старозагорският митрополит Киприан, който изчете обръщение от Светия синод. 

"Истанбулската конвенция поражда тревога за християнска Европа, защото тя въвежда ново разбиране за човека, като самовластен, който сам определя пола си и отваря вратите към морален разпад, който води до втората - духовна смърт. 
Заложените в конвенцията идеи за общуване между половете, отношения към религията и традициите, противостоят на изконните разбирания на български народ за семейство, вяра, достойнство и възпитание", заяви Киприан. 

"Терминът джендър не е познат на българския правен ред и не съществува в езика ни, затова употребата на това понятие противоречи на нашите ценности и се използва за провеждане на една идеология, която отрича човеците като мъже и жени и представя диктатура над природата. Тази идеология отрича основната библейска истина и пагубна. За Светия синод борбата срещу насилието над жени е пряко свързана с евангелските добродетели, но провеждането на тези идеологии чрез тази борба, е нравствена смърт", изчете още от декларацията старозагорският митрополит и призова депутатите да не приемат конвенцията, а народът да се бори за православните ценности, с което си спечели бурни овации и в залата настана хаос.

След него думата взе представител на католическата църква - Богдан Томов. Той заяви, че църквата винаги е работила срещу насилието под всякаква нейна форма.

"Конвенцията не е насочена върху насилието и не акцентира върху насилието в медиите или развлекателната индустрия, или върху насилието над деца - аборта. Вместо това предефинира понятието за пола, прехвърля отговорността за насилието към брака и семейството. На тази основа отваря врати държавата да образова децата по въпросите на нестереотипните роли на пола, без да се съобразява с желанието на родителите. 

Тази идеология за ролите на пола не е приета дори от научните общности. Конвенцията нарушава основни прави като свободата на съвестта и създава нов обществен ред, който маргинализира семейството, а държавата получава нов огромен контрол върху хората. Този документ е неприемлив и призоваваме българските управници да не приемат конвенцията", заяви още той. Категорично против Истанбулската конвенция се изказаха организации за защита на децата, образователни организации и представители на евангелските съвети, както и протестанските църкви. 

Представители на десетки неправитерствени организации обявиха, че са против приемането на Истанбулската конвенция и прокарването на нови роли на хората с предефиниране на половете под маската на борбата с насилието. "Самоопределянето на пола допуска подмолно създаването на нормативна обстановка, която ще ни вкара в капан. Ако наистина се търси защита на правата на жение, то нека бъде използван само терминът пол, без да се вкарва думата джендър. Ясно за всички е какво е жена и дефинирането на жените и половете в конвенцията показва, че зад това се крият други интерес", заяви Димитър Стоилков от фондация "Пълноценен живот"

Докато тече дискусията, около Софийския университет и парламента се събраха две групи протестиращи - "за" и "против" конвенцията. 

Около 30 човека според репортера на ПИК TV подкрепят с протест конвенцията. Те се обявяват срещу насилието над жените, без да подкрепят въвеждането на трети пол и нови права за еднополи бракове. "Работим с жени, които са жертви на насилие и знаем какво се случва в семействата и как се крие насилието над жените. Целта на конвенцията е да защитава жените и децата, а не хомосексуалистите. Ние апелираме за защита на децата в семействата с насилие и не бива дебатът да се изкривява", заявиха жени от протеста пред камерата на ПИК TV.

Междувременно пред Народното събрание се събраха и протестиращи, които подкрепят вота на недоверие, които също бяха малобройни. Те заявиха, че подкрепят президента Румен Радев, който единствен се борел срещу корупцията. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 март - Близнаците могат да изгубят част от спестяванията си, емоцията е водеща за Скорпионите
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Социологът Мира Радева: Бойко Борисов е с най-голям политически опит, разбирам защо не е обичан, но алтернативата е едни вдетинени 40-годишни мъже (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК