BG EN

Пътят на пратките през ситото на скенери и митничари

Региони

Пътят на пратките през ситото на скенери и митничари

47647
на 14.08.2015
Пътят на пратките през ситото на скенери и митничари
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

С процъфтяването на онлайн търговията у нас и увеличаването на пратките към нашата страна, става все повече иработата на митническите служители, които проверяват за наличие на опасни предмети и наркотици в тях. Проверката на всички международни пратки се прави в Разменно-сортировъчен център на "Български пощи".

препоръчано

Служителите тук разказват, че напоследък проверяват и за анаболни стероиди, които се изпращат от всички точки на света, дори от Китай. Всички пратки минават първо през голям скенер, където фирма по сигурност проверява дали в тях има оръжие, взривни вещества или бомби. След това пратките се разделят в зависимост от големината им и се проверява дали я тях няма скрити наркотици и други забранени вещества. Това се прави от служителите към отдел "Борба с наркотрафика" на столичната митница.

Напоследък освен за наркотици и забранени вещества, те правят проверка и за анаболни стероиди. Пратките, които проверяват са определени като рискови. Така на база анализ, експертите избират пакети по различни критерии, обикновено водещи са изпращачът и получателят. Има и рискови страни, за кокаин това е Южна Америка, за хероин – Афганистан, Иран, за канабис – Холандия, анаболни стероиди в момента се изпращат от всякъде, дори и от Китай, обясни Александра Кръстева от столичната митница, отдел Борба с наркотрафика.

Пратка, преценена като рискова, се гледа първо на скенер, който помага на специалистите да се ориентират какво е съдържанието на пакета. Ако митничарите се усъмнят в нещо, то те отварят пратките, правят проверка и изготвят протокол съвместно със служители на пощите. А в укривателството на наркотици трафикантите са изобретателни и с пратките по пощата. Александра Кръстева разказа, че са намирали забранени вещества дори в детски играчки, в пликовете с писма, сгънат наркотик в полиетиленови пликчета, а канабис, за да не мирише, опакован няколко пъти във фолио.

Тук, за разлика от големите пратки, които преминават с камиони, много рядко се крие наркотик, обикновено се слага в пакета или писмото, затова и митничарите са откривали забранени вещества в дреха, в джобове. Кръстева работи в центъра от 5 години и за това време най-голямата пратка, която са хванали са 5 килограма амфетамин, изпратени по пощата – цял плик само с таблетки. Пратката е била от Ирландия с получател българин. В повечето случи при такива пратки няма конкретен подател или той не е реален, за да не бъде установен.

Това също е сред рисковите фактори при анализ на риска. "Мода има при самите наркотици, защото напоследък най-много има синтетични, които са обикновено на прах, кристалообрани, които идват от всякъде. А това, че са забранени, се установяват единствено когато ги заловим и изпратим на лаборатория, защото на пръв поглед не се разбира какво е – може да наподобява брашно или захар", каза специалистът. При отварянето на пратка, докато екипът на БГНЕС бе в Разменно-сортировъчен център, експертите се усъмниха за наличие на марихуана в един от пликовете, но се оказа фалшива тревога – имаше чай. За друга пратка, която се видя на скенера като дискове, се оказа, че е със семена от канабис. Те бяха в обикновена колетна пратка от Холандия. Забранените стоки тук ги спират, но проверка се прави и в други митници в страната, към които е изпратена пратката. Другите куриерски служби, които предлагат услугата за внос в България, също се проверяват на аерогарата. Там отделът е по-голям, има повече техника и дори куче.

След като премине тази проверка практиката от сортировъчния център отива в митница или в пощата в зависимост от това от коя държава пристига. Големите практики, които са от трети страни митниците в страната проверяват за фалшифицирани стоки или стоки, носещи търговски марки. В столичната митница на ул. "Веслец" например стига стока, която би трябвало да е проверена няколко пъти. Най-тежката проверка би трябвало да се случи още в страната, която изпраща стоката. Това се дължи на факта, че основният поток пристига по въздух, а мерките за сигурност в самолетите са особено строги.

По суша обикновено пристигат някои стоки от съседни страни. Пратките се проверяват още веднъж на аерогарата, а след това се транзитират до Разпределителния център, където вече показахме как правят проверка. Когато имате да получавате пощенски и колетни пратки от чужбина трябва предварително да се запознаете с правилата за митническо оформяне на пощенски пратки от сайта на Агенция "Митници" и на гишетата в самата митница. Най-важното, което все пак трябва да знаете, е, че от вас ще се изиска документ с описание на вида и стойността на стоките, които получавате, както и условията на доставка.

За целта е добре да се носи разпечатката от интернет, която описва стоката, цената, пощенските разходи и т.н. Често се получават конфликтни ситуации между граждани и служители по най-различни проблеми. Една от основните причини за скандали около гишетата е незнанието на факта, че когато даден човек изпраща на друг стока като подарък, и тази стока е с обявена стойност над 45 евро, съдържанието на колета подлежи на митническо оформяне и заплащане на митнически сборове. Това обикновено се оказва неприемливо за хората, които казват, че получават подарък и не разбират защо трябва да плащат, но така е съгласно Европейския парламент, обясниха служителите в столична митница. Поръчващите стоки по интернет от страни извън ЕС трябва да знаят още, че пощенските разходи, или т.нар. "шипинг", също влиза в данъчната облагаема стойност.

Това е друга конфликтна точка, която често възниква между гражданите и служителите на митницата. При получаването на стоки, изпратени от чужбина по пощата, има две основни хипотези - изпращане от едно физическо лице на друго или след търговия. При втората хипотеза необлагаемият с такси минимум е 30 лева. От 30 лева до левовата равностойност на 150 евро, гражданите пък дължат само ДДС. И при двете хипотези стоките обаче подлежат на контрол за интелектуална собственост. В този смисъл трябва да е ясно, че няма значение дали ваш близък е решил да ви изпрати маратонки менте или сте си купили ментета от интернет - и в двата случая фирмата, която ментето копира, може да поиска унищожаване на маратонките.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни
ПИК TV x
ЕКШЪН В ПИК TV! Шести неуспешен опит! След игра с кворума - депутатите пак не си избраха председател (ОБНОВЕНА) ЕКШЪН В ПИК TV! Шести неуспешен опит! След игра с кворума - депутатите пак не си избраха председател (ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 80
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК