ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сметната палата е извършила одит, за да се оцени ефективно ли е управлението на националните паркове в България през периода 2010 г. – 2012 г. и постигната ли е основната цел за тяхното създаване – опазване на биологичното разнообразие в екосистемите и естествените процеси, протичащи в тях. Докладът е публикуван на сайта на сметния орган.
В него пише, че националните паркове в България са три – „Пирин“, „Рила“ и „Централен Балкан“, с обща площ 193 047,9 ха. Изключително е разнообразието на растителните и животинските видове в трите български парка, голяма част от тях са в Червения списък на Международния съюз за защита на природата, както и под защита на европейска конвенция и директива. Основният извод от одита е, че през периода от 01.01.2010 г. до 31.12.2012 г. управлението на националните паркове не е ефективно и създава риск за гарантиране на съхранението на биологичното разнообразие в тях.
Изграждането на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие започва по проект през периода 2004 г. - 2006 г., но не всички дейности са изпълнени и системата все още е в процес на развитие и оптимизация. Поради това не се наблюдават и оценяват всички индикатори за биоразнообразие, определени от Европейската комисия, съвместно с Европейската агенция по околна среда.
Предприетите действия от органите на управление на националните паркове не са своевременни. Липсват актуализирани планове за управление в парковете „Рила“ и „Централен Балкан“, което е предпоставка за неефективно управление за периода от 2010 г. до приемането на нов план, тъй като няма ясно и точно формулирани специфични цели и задачи, пише още в одита.
Според написаното липсва финансова оценка за цялостното изпълнение на плановете, която да определи освен размера на необходимите ресурси за изпълнение на заложените мерки и дейности, също така и източниците за тяхното осигуряване.