Руските и сръбските малини подбиват цената на нашите

Икономика

Руските и сръбските малини подбиват цената на нашите

8784
на 07.05.2018
Руските и сръбските малини подбиват цената на нашите
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Лавинообразното нарастане на площите със засадени малини в бившите съветски и югославски републики, води до сериозно насищане на пазара с продукция, а оттам застрашава стабилността на изкупните цени.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

Около този извод се обединиха участниците в Световната конференция на малинопроизводителите, която се провежда за пръв път в България, в село Арбанаси. Според Божидар Петков, председател на Българската асоциация на производителите на този вид плодове, ситуацията се усложнявала допълнително и от основните производители и износители на пресни ягодоплодни - Португалия, Франция, както и от нарастването на насажденията с червени плодчета в Северна Америка. „Дори в Южна Африка вече се отглеждат малини. Много английски фирми инвестират там и създават насаждения в оранжерии, за да могат да имат асиметрична реколта. Затова днес ние трябва да координираме нашите производства, за да не настъпи хаос и спукване на балона, както във финансовата сфера, защото това може да стане колапс за много от нас“, обясни той.

Председателят на Световната асоциация на малинопроизводителите, Антонио Домингес, пък отчете увеличаване на интереса по цял свят към консумацията на червените плодчета, заради антиоксидантните им свойства, съобщава "Монитор". Увеличеното количество засети площи обаче, довело до бързо пренасищане на пазара и намаляване на цената. В България през 2017 г. има засети 1863 хектара с малини, а общото производството е било 7 476 т. според националната статистика. Според Божидар Петков обаче, още толкова са консумирани в страната, без да преминат през статистиката 70 % от общото производство у нас се замразява, 10 % отива за сокове, а 20 - за сладка и конфитюри. България изнася над 80 % от продукцията си в замразено състояние за страните от Западна Европа и САЩ. Пресният пазар се ограничава до Черноморието и Румъния.

По време на конференция производителите обсъдиха и оновните проблеми, свързани основно с глобалните климатични промени, високите температури, дъждовете и градушките, зимните студове, пролетните слани и продължителните засушавания. Наред с това не по-малко сериозни са и проблемите, свързани с опазването на насажденията от болести и вредители, както и липсата на калифицирана работна ръка.

По време на изложението, съпътстващо конференцията присъстващите се запознаха с иновативни техники, методи и разработки за по-добри добиви, с иновационен комбайн, технология за прилагането на студена плазма, ревитализирана вода за борба с болести и неприятели по ягодоплодните, както и с препарати за превенция на норо вирусите, хепатит А, салмонела и др. Фермерите дискутираха и обща програма за развитие през следващия период до провеждането на конференцията през 2020 г. В първата у нас световна конференция участваха малинопроизводители от над 24 държави в цял свят.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
Викат Бойко Рашков в комисията в парламента, която нищи ОПГ-то в Митниците! Хората на Слави: Това, което чухме от МВР, е скандално! Даваме договора с Боташ на българската прокуратура (ВИДЕО) Викат Бойко Рашков в комисията в парламента, която нищи ОПГ-то в Митниците! Хората на Слави: Това, което чухме от МВР, е скандално! Даваме договора с "Боташ" на българската прокуратура (ВИДЕО)
ново
Днес: 97
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК