ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Средната цена двустайните тухлени жилища в южните квартали на столицата е към 42 000 евро, а в германския град Лайпциг може да се купи подобен имот с площ от 52 квадрата за 32 000 евро. Апартаментът в бившата съветска окупационна зона е с наематели и според обявата осигурява годишна доходност от 7%, което е доста повече, отколкото у нас. Още по-евтино - за 25 900 евро може да се купи двустаен в Гера, също в някогашната ГДР. Имотът е с площ от 48 кв. м, а доходността от наем е 7,72%.В бившата Западна Германия също има изгодни дори за нашите стандарти оферти и то в големи градове. В Есен маломерен двустаен от 35 кв. м, даден под наем, може да се купи за 35 000 евро, като възвращаемостта е 8,5%.
Според Младен Митов от „Явлена” доходността в България за нормалния клас апартаменти е 3-5%, а ипотечните кредити са с доста по-висока лихва. „За това у нас най-често се купуват жилища за лично ползване и по-рядко, за да се дават под наем”, смята той. „Нивата на наемите правят инвестицията нерентабилна, защото предлагането на квартири е огромно. Трябва да се направи точно сметката какви пари сме готови да вложим и какво ще получим срещу инвестицията си и да се търси имотът да е поне на уникално място”, съветва брокерът. По думите му може да се печели добре, ако се вложат огромни средства в луксозен имот и се предлага в най-високия наемен сегмент.
„Възвращаемостта от инвестиция в жилище, давано под наем в София, е около 20 години, а в Прага - 10”, казва пред "Монитор" Даниела Грозева от „Веда корект”. „Затова и българи по-малко се интересуват от подобни вложения”, смята тя. Според нея чужденци поръчват на наши агенции за недвижими имоти маркетинг планове за възвращаемостта на инвестиция в жилища с цел даване под наем.
„Дори търсят имоти с подписани договори за наемане”, добавя тя. „През последните 2-3 месеца имах няколко запитвания. Повечето бяха от Русия, а също и от Израел, като интересът е главно към големите градове.
„Инвестицията в жилища е главно в очакване те да поскъпнат и да се препродадат”, смята Тихомир Цаков от „Аристо”. „Да купиш апартамент за даване под наем, не излиза сметката”, казва брокерът. „В условията на криза наемателите са проблемни с плащането. Жилище за 70 000 евро би трябвало да се дава под наем поне за 350 евро на месец, но трудно се намират квартиранти, готови да броят подобна сума”, допълва той.