САМО В ПИК! Зам.-председателят на комисията за бойните самолети Христо Гаджев пред медията ни: Ще проверим дали служебното правителство не ни е оставило втора АЕЦ "Белене"! Името на президента Радев излиза, защото той е ръководил проекта 6 години

Интервю

САМО В ПИК! Зам.-председателят на комисията за бойните самолети Христо Гаджев пред медията ни: Ще проверим дали служебното правителство не ни е оставило втора АЕЦ "Белене"! Името на президента Радев излиза, защото той е ръководил проекта 6 години

88261
на 29.06.2017
САМО В ПИК! Зам.-председателят на комисията за бойните самолети Христо Гаджев пред медията ни: Ще проверим дали служебното правителство не ни е оставило втора АЕЦ Белене! Името на президента Радев излиза, защото той е ръководил проекта 6 години

Христо Гаджев е роден на 25 март 1983. По професия е специалист по национална сигурност и отбрана. Експерт в сферата на отбраната към парламентарната група на ГЕРБ. Бил е парламентарен секретар в Министерството на отбраната в периода 2010 – 2013 година. В 43-то Народно събрание беше член на комисията по отбарана, а след вчерашното решение на парламента и зам.-председател на временната анкетна комисия, коята да разгледа казуса  с бойните самолети и дали служебното правителство си е свършило работата. От БСП се чуха обвинения, че ГЕРБ атакуват президента Румен Радев. За това потърсихме избрания за заместник-председател Гаджев да обясни какво точно ще прави тази временна комисия и какви са техните съмнения относно проекта за бойните самолети. 

WINBET – Ултра завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

препоръчано

Интервю на Гергана Ингилизова

- Г-н Гаджев, вчера беше създадена комисия, която трябва да проучи в детайли сделката и избора на нов боен самолет. БСП ви обвиниха, че по този начин се опитвате да атакувате президента Румен Радев. За това ли се направи тази комисия и какво всъщност е нейното предназначение?

- По никакъв начин нямаме намерение да атакуваме президента Радев, най-малкото, защото самият той няма отношение от август месец насам по проект. Неговото име излиза в разговора по-простата причина, че от 2010 година насам до август, когато подаде оставка като командир на ВВС той беше ръководител на проектния екип по подбор на офертите, изготвяне на критериите, подготвяне на писмата първо за запитване за информация, после за подготовката на проекта за инвестиционен разговор, който да се внесе в Народното събрание. Дори самият той идваше тук, за да го внесе в парламента. Така, че е логично човек, който 6 години е ръководил един процес, неговото име да излиза. Освен това неговият екип продължи работата след оставката му.

- Какво тогава ще разследва и ще установява точно тази комисия?

- Това, което искаме ние да се уверим, че по време на служебното правителство всичко е минало така както трябва да мине по закон. Първо, че не е имало външно вмешателство, второ документите са разглеждани по-законосъобразен начин и да внесем малко повече прозрачност в целия процес. Това е важно, защото разходите не са никак малко, защото 1.5 млрд. лв. е само първият етап от проекта, по принцип те биха могли да станат много повече и е логично парламента и обществото да види как се е взело това решение.

Важно е да се изчисти всичко, защото хората, които са взели това решение дават противоречиви сигнали. Съдейки по изказванията последната една седмица на служебния министър-председател проф. Герджиков и министъра на отбрана Стефан Янев. По думите на Герджиков се оказва, че решението, което е взето не е решение, но пък имало предопределящ характер. Самият министър Янев от момента, в който внесе предложението в Министерски съвет, буквално до началото на тази седмица мълча по темата. В понеделник беше първото му изказване и внесе допълнителни въпроси, защо е бързал и тн. Мотивите, които той изтъкна в голямата си част не са състоятелни. Основните им три мотива са, че са бързали заради пътната карта и сроковете, които са били поставени, да не се изпусне финансирането и третото, което е най-любопитно, че решението, което са взели, няма нужда следващото правителство да се съобразява с него. По отношение на сроковете се оказва, че те са определи със заповед не на премиера Борисов, а на министър-председателя Герджиков, на 10 март, по време на служебното правителство.Сроковете са поставени така, че да приключат точно последни дни на служебното правителство.Второ мотива да не се загуби финансирането е абсолютно несъстоятелен, защото парите не са външно финансиране, а са от държавния бюджет. Всеки един с просто образование и опит, може да ви каже, че с едно решение на Министерски съвет, парите може да се прехвърлят от 2017 на 2018 година или да се пресрочи разходването им. В крайна сметка, както и в химията нищо не се губи и не изчезва. Тук и два и големия въпрос, защо тогава за 4-те месеца на своето управление не задвижиха проект за корабите. Те също имат осигурено финансиране, но се вижда, че е имало бързина и усилена работа само по единия проект, другия буквално е поставен на трупчета.

- Искате да кажете, че служебното правителство е работило само по проекта за самолетите?

- Точно така, проекта за корабите е изоставен. Ако мотива ти е, че бързаш да не загубиш парите, то тогава би трябвало да се притесняваш, че ще загубиш финансирането и за другия проект.

- За закупуването на корабите няма ли срокове?

- Те имат приблизителни срокове и гласувано финансиране в централния бюджет, до колкото си спомням 200 млн. за самолетите и 90 млн. за корабите. Тоест, ако мотива ти е да не изпуснеш парите, защо не е задвижен и проекта за корабите, защото явно ще загубиш тях. За това казва, че мотивът е несъстоятелен. Третият мотив, че решението, което не е решение или правителството, хем е решило нещо и никой не е длъжен да се съобразява с него, то тогава защо взимаш решение. Защо класираш самолетите и поставяш на първо място „Грипен”, на второ „Юрофайтър”, а декласираш F16 и в крайна сметка се оказва, че следващото правителство няма нужда да се съобразява с твоето решение. Нека припомним обаче, че 2012 година, когато ръководител на групата беше президентът Радев, по това време проектния екип беше избрал F16, точно тази версия от Португалия и беше предложено на правителство да се закупят F16, защото тя е по-добра от тази на Грипен. През 2012 година правителството беше на път да сключи договор с Португалия, но подготовката на документите вървеше в периода февруари-март, тогава премиера Борисов отказа да включи тази точка в дневния ред, въпреки че беше готово междудържавното споразумение, точно с мотива, че не иска да остави на следващото правителство като наследство сделка за милиарди. А служебното правителство направи точно това, в последното си заседание реши тази сделка.

- При това декласиране не излиза ли всъщност, че следващото правителство няма право да ги разглежда и да води преговори?

- Точно това е големият въпрос и това, което ни притеснява, е да не се получи, служебното правителство да е вкарало България в един нов казус АЕЦ „Белене”. Защото там ситуацията беше подобна. Нямаше договор за изграждане на АЕЦ „Белене”, имаше едни предварителни договори и споразумения, които фактически задължаваха страната да влезе в един многомилиарден дълг и поръчано оборудване, което трябва да използваш по някакъв начин. Сега наблюдаваме един подобен подход, още не сме избрали изпълнител, но в същото време сме го предопределили с това решение и задължаваме следващите да сключат договор с него. Искам дебело да подчертая, че ние не сме против закупуването на Грипен, комисията няма да определя кой самолет е по-хубав. Конкретиката на офертата не ни интересува, а дали всичко е направено така както трябва по закон и да вкараме повече прозрачност.

- БСП пък казват, че самият премиер Борисов е предопределил сделката и дори е започнал нейното задвижване с Швеция.

- Премиерът Борисов се съобрази с решението на служебното правителство, което казва първи са шведите. Ако той беше тръгнал да казва, че ще говори с италианци или американци, които са декласирани щеше да има обратната реакция, че не се е съобразил с решението на главно техническата експертиза. Защото ще припомня, че още в деня, в който се взе решението, следващата седмица се очакваше да се закълне новото правителство и ние още тогава запитахме защо се бърза толкова. Тогава президента Радев много рязко защити решението на служебното правителство като заяви: „Всеки, който промени това решение ще погази военнотехническата експертиза”. Тоест излиза, че за него това вече е решение и това са негови думи. Още тогава президента зае позицията, че това решение е окончателно за държавата, докато Герджиков казва точно обратното. Когато Борисов се срещна с шведския премиер буквално няколко часа по-късно получи адмирации за началото на разговора именно от президента.Така, че атаката на БСП е напълно несъстоятелна, защото не ние спре предопределили нещо, а ние следваме пътя, който ни е начертан от служебното правителство и искаме да видим дали той е правилният. Защото 4 месеца те са работили в пълна мъгла и никой не може да каже какво точно се е случвало. Дори самите хора, които са взимали решенията, премиера, министъра на отбраната не могат да кажат какво точно са приели, това буди сериозни съмнения.

- Не може да не си спомням, как служебния премиер Герджиков невинаги беше на едно мнение с президента, но в крайна сметка думата на Радев натежава. Дали и тук не е станало така?

- По Конституция служебното правителство е, независимо от президента.

- Друго се видя обаче.

- Това вече е вмешателство на една институция в друга, които трябва да са независими една от друга. До колкото си спомням имаше разнобой и по отношение на постановление 208, когато стана ясно, че дневния ред на Министерски съвет се диктува от друга институция. Ролята на президентската администрация е да го назначи, от там нататък служебното правителство трябва да е независим орган и да си носи отговорността, за това комисията ще провери до колко си е свършило работата и дали документите са разглеждани по-правилен начин. Впрочем документите, които генерал Радев внесе тогава в Министерски съвет, после в Народното събрание, тук говорим за изпълнението на първия етап за закупуване на 8 самолета, има втори етап за още 8 самолета и още 1.5 млрд. Като трябва да се сметне и разхода за поддържане на тази техника, което е още 1.2 млрд. лв. и тук говорим за около 5 млрд. лв. за следващите 10 години. Това е сериозна сума и трябва да подходим отговорно за нейното изразходване. Имам усещането, че оръжейното лоби в БСП се чувства заплашено, че ще излезе наяве, че е контролирало голяма част от решенията на служебното правителство.

- Вие имате ли данни, че някой е лобирал за определена марка самолети?

- Искаме да видим какво е станало. Ако всичко е минало по реда, значи комисията си е свършила работата и най-малкото имената на всички ще се изчистят.

- Ще викате ли президента на изслушване в комисията?

- Никой няма намерение да го вика, а бившият министър Янев сам изяви желание да дойде на комисията и да изкаже своята позиция. В крайна сметка той сега е съветник на президента в тази област и е запознат с гледната точка на президентството и на служебното правителство, в което беше министър.

- Комисията открита ли ще бъде?

- Да, в тази си част, която позволява. Там, където има класифицирана информация ще трябва да е закрита. Това, което се надяваме да постигнем като съгласие е да бъдат отделени на две части, открита и закрита, но по-голямата част да бъде открита, защото това, което искаме, е максимално да стане ясно на българските граждани как ще бъдат разходвани техните пари.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
Борисов със сензационна прогноза пред ПИК TV - коалиция с ППДБ ще има чак след Нова година (ВИДЕО) Борисов със сензационна прогноза пред ПИК TV - коалиция с ППДБ ще има чак след Нова година (ВИДЕО)
ново
Днес: 95
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК