Само в ПИК и "Час Пик"! Бум на фалшиви пари преди Великден! Пробутват ни банкноти менте!

ЧАС ПИК

Само в ПИК и "Час Пик"! Бум на фалшиви пари преди Великден! Пробутват ни банкноти менте!

12659
на 08.04.2015
Само в ПИК и Час Пик! Бум на фалшиви пари преди Великден! Пробутват 
ни банкноти менте!
Автор:   Мира Радева

Последвайте ни в Google News Showcase

Невиждан бум на фалшиви пари отчете БНБ преди няколко дни. Поне два пъти в сравнение с миналата година са скочили хванатите през последните месеци 12 000 менте - банкноти. „Това обаче е само върхът на айсберга” - казаха за "Час Пик" от Националния център за анализи на БНБ. Защото истинският брой на фалшификатите, които в момента пълнят касите на магазините и пазарите, е поне 20 пъти по-голям. Според финансовите експерти мошениците, които ги произвеждат, са се увълчили. Те използват суетнята около Великденските празници и Гергьовден, за да ги пласират по-лесно. Както и наближаващия летен отпускарски сезон, когато курортите ни бъкат от разсеяни туристи от странство.

WINBET – Ултра завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

препоръчано

Най-много обаче мошениците разчитат на пролетните пазари за зеленчуци, бакалиите и на овчарите, които продават агнета за празниците и не са добре запознати с отличителните белези на ментаците. Преди дни двама „дилъри” са излъгали бай Петър. В. , чиято кошара с голямо стадо агнета, се намира в отдалечена махала на Родопите. Те отишли при него и си избрали 20 вакли агънца. Извадили тлъста пачка пари и платили на овчаря с фалшиви 50 и 20 левови банкноти. Бай Петър случайно разбрал за далаверата едва след седмица, когато жена му отишла да купи хляб и маслини в квартална бакалница в Смолян. Продавачката се оказала будна жена и се усъмнила, че банкнотата от петдесет лева нещо й изглеждала тъничка. Обадила се в МВР и кълбото започнало да се разплита. За съжаление  обаче без резултат. От мошениците вече нямало и следа.

Производството и използването на фалшиви пари е едно от най-старите престъпления в историята. В миналото  фалшифицирането е било много трудно и скъпо. Сега не е така – използват се модерни дигитални технологии, благодарение на които специалните защитни елементи на банкнотите не пречат на фалшификаторите.

Фалшиви пари се изработват поне на три места в България, според експерти на МВР. Полицаите разбиха печатница за ментета в бургаското село Черни връх. Босът й е 50-годишният Димитър Георгиев,  лежал преди 6 години в Бургаския затвор с присъда за фалшифицирани пари. В полицията се получил сигнал ,че се готви голяма партида от  банкноти - менте, която ще бъде пусната на пазара в навечерието на Великден. Димитър и  помагачите му смятали да пласират продукцията си по празниците, когато всеки купува през глава  и не обръща внимание на банкнотите.

Хайка от униформени обаче хваща Димитър когато подготвял машините за престъпния бизнес в село Черни връх. Във фабриката му те намират компютър, принтер - скенер и заготовки за банкноти с номинал 10 лв. Вече дори са били отпечатани първите бройки. Очаква го нова присъда от 5-до 15 години зад решетките.

Полицията все по-усилено работи по разкриването на малките печатарски работилници. Това са десетки цехове и домашни манифактури или просто гаражи. Някои от тях се намират в столични квартали /нарочно не споменаваме кои, б.а./, други в села близо до големи градове. Доларите не са на мода – в Европа не ги тачат, основно те бълват фалшиви евра, както и левове, които се харчат предимно в Гърция, Италия и Испания, разкриват ченгета.

Банкнотата от 20 лв. се оказа най-фалшифицираната българска парична единица. Близо 60 на сто от заловените неистински банкноти у нас са тъкмо такива. Колкото и странно да е, но в България се срещат  и фалшиви монети. Като абсолютен хегемон в тази далавера е  монетата от 50 ст. Почти 90 на сто от всички задържани монети - ментета имитират 50 ст.  Срещат се и 50 левови неистински банкноти, които са от по-старите серии. Както и 100 левови, но качеството им е сравнително ниско и пласирането – рисковано. Почти никой у нас не фалшифицира банкноти от 500 евро на цяло. Защото навсякъде в ЕС плащанията в магазините се извършват с банкови карти през ПОС терминални устройства. И даването на такава голяма банкнота кеш буди съмнение в касиерките.

- Внимавайте с гладките левчета

- Банкнотите са отпечатани на специална хартия, която дава уникално усещане при допир. Обикновено се прави от памучни влакна, а не от дървесни /с каквато разполагат фалшификаторите!/. Като прокарате пръст по банкнотата, ще усетите зоните с релефен печат. Ако в магазина или на сергията ви върнат банкнота, мека на пипане и твърде тънка, измачкана и избеляла – 100% е менте.

- Отпечатаните линии и цветове на банкнотата трябва да са чисти, ярки, отчетливи, без замазвания и загладени ръбове.

- Сравнете банкнотата с друга от същия номинал и серия. Вижте има ли разлики.

- Погледнете защитните елементи – осигурителната нишка, водния знак, оптическо вариращото мастило, микрошрифта. Както и ултравиолетовите защити.

Най-сигурно е да си купите детектор за фалшиви банкноти. Те се предлагат в магазините за електроника и цената им варира от 19,50 лв. до 350 лв. Последният тип е със 100% точност при детекцията и е снабден с аларма „Фалшива банкнота”. Познава менте долари, евра, левове, британски лири и др.

„Печатарите”, които наистина трупат печалби в  милиони от фалшиви пари,  разполагат с модерна техника. Те правят ментетата на скъпи офсетни машини. Имат също устройство за топъл печат, с което поставят холограмните стикери. Още: рамка за ситопечат, метални плаки с изображението на съответните банкноти. От еврото менте се изработват предимно двадесетачки, петдесетачки и стотачки. За добрата направа на неистински пари е необходима специална хартия и добри мастила. Фалшификаторите обаче не разполагат с воден печат, нито с начин да нанесат характерните релефни изображения, получавани при пресоване с машина за многотонен натиск. Но разчитат на това, че този недостатък на ментетата няма да се забележи, ако те се смесят с нормални пари.

Ако се окаже, че са ви пробутали ментета, подайте сигнал в най-близкия полицейски участък. В никакъв случай не се опитвайте да се отървете от фалшификатите, като ги дадете на друго лице. Правейки се, че не знаете, че не са истински.  Разпространението на фалшивипари епрестъпление и ще бъдете подведени под отговорност. В повечето случаи обаче пийте една студена вода – няма да си възстановите сумата ,с която сте измамени. Затова си опичайте акъла, съветват полицаите и се обръщат най-вече към пенсионерите. Те често стават жертва на мошениците по сергиите на пазарите за зеленчуци.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Пеевски ги подпука: Имало е голямо разкешване от коалицията на пудела - мръсна престъпна сглобка! (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Пеевски ги подпука: Имало е голямо разкешване от коалицията на пудела - мръсна престъпна сглобка! (ВИДЕО)
ново
Днес: 51
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК